Akciová společnost Moravský Plynostav se sídlem v Rosicích u Brna je bezesporu jednou z nejvýznamnějších společností ze sedmadvacítky firem ve skupině GASCONTROL GROUP. Společnost se zabývá výstavbou plynovodů z oceli i polyetylenu všech dimenzí a tlaků, přičemž mimořádná kvalita provedení i rychlost výstavby jsou určujícími prvky, včetně péče o ochranu životního prostředí.
Od vzniku akciové společnosti letos uplynulo třiadvacet let, a protože společnost patří k oporám skupiny GASCONTROL GROUP i samotného jejího zakladatele a majoritního akcionáře – společnosti GASCONTROL, společnost s r. o., a v oboru plynárenství má cenné zkušenosti, požádali jsme o rozhovor na téma kvalita od A do Z generální ředitelku Moravského Plynostavu, a. s., Ing. Marcelu Stuchlíkovou:
Dosavadní třiadvacetiletá historie navazující na více než půlstoletou tradici jejího předchůdce – Plynostavu Pardubice, je sama o sobě velkou výzvou v kvalitě odvedené práce a vybudovaných plynovodů a dalších zařízení. Jak to vnímáte vy sama i top management společnosti i jak to vidí zaměstnanci?
Dotaz bych přirovnala k otázkám novinářů zpovídajících potomka slavných rodičů na téma jak obtížné bylo překonat jejich slávu a přesvědčit společnost o vlastních kvalitách.
Statistika, zda se na trhu snadněji uplatní zcela nová firma, dosud bez referencí a zákazníků, nebo společnost, která se od mateřské firmy odštěpila a musí prokázat svoji životaschopnost, neexistuje. Plynostav Pardubice n. p. vznikl v roce 1949 a do roku 1992 se nepohyboval v tržním prostředí. V témže roce byl převeden na akciovou společnost a současně se od něj odtrhl závod 10, čímž vznikla akciová společnost Moravský Plynostav.
Navázat na tradice svého předchůdce nebylo pro Moravský Plynostav jednoduchou výzvou. Na trhu se obě společnosti paralelně pohybovaly až do roku 2014 a obě chtěly prosperovat. Rok 2014 přivedl společnost Plynostav Pardubice do insolvence, avšak Moravský Plynostav, a. s., funguje dál.
Obor plynárenství je odvětví úzce specializované a každá společnost využije příležitosti získat zkušené a poctivé pracovníky migrující z jiných plynařských firem. Rovněž v top managementu Moravského Plynostavu jsou odborníci – shodou okolností pocházející z bývalého Plynostavu Pardubice. Ve firmě dlouhodobě pracuje například předseda představenstva Moravského Plynostavu Ota Dvořák, který stál u zrodu firmy. Výzvou pro firmu je pochopitelně uspět nejen na domácím trhu, ale proniknout i za hranice.
Předpokladem vysoké kvality při budování i opravách a rekonstrukcích plynovodů a dalších prací je vysoká profesionalita vašich lidí doložená příslušnými certifikáty, jejich pravidelné obhajování a trvalá péče o odbornost pracovníků všech profesí. Prozradíte, co se vám osvědčuje?
Plynárenství je vysoce specializovaný obor vyžadující periodické vzdělávání zaměstnanců. Své odbornosti nezískali tím, že „si odseděli“ školení, nýbrž prokázali své znalosti zkouškou a mnohdy i manuálně provedenou prací, jejíž kvalitu posuzují zkušení instruktoři.
Činnost firmy je úzce spjata se všemi druhy vyhrazených technických zařízení, a tak firma musí každoročně do vzdělávání zaměstnanců investovat vysoké finanční prostředky. Vždyť jedině pracovníci „vybavení příslušným dokladem o kvalifikaci“ jsou podmínkou, aby firma byla nositelem oprávnění pro výstavbu, revize, montáže, opravy a zkoušky těchto zařízení. Snažíme se uplatnit ve vzdělávacích programech podporovaných z prostředků EU, dvakrát jsme měli příležitost čerpat prostředky z Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost.
Máte dobré zkušenosti se získáváním a výchovou mladých odborníků?
Firma angažuje i studenty, kteří absolvují nebo již ukončili studium na Střední škole stavebních řemesel v Bosonohách. Zkušenosti a pracovní návyky kmenových zaměstnanců by měly být včas předány jejich nástupcům, aby odchod do důchodu jednoho pracovníka byl překlenut nástupem druhého.
Otevřeně je nutno přiznat, že představy některých mladých lidí o tom, jak chtějí pracovat, a představy firmy, jak by měli pracovat, se ne vždy potkávají. V plynárenství trpí nedostatkem mladých odborníků zvláště sekce stavebně montážních činností, a tady není výhled do dalších let příliš optimistický. Proto firma navázala a rozvíjí spolupráci se Střední školou v Bosonohách a prostřednictvím Asociace stavitelů plynovodů a produktovodů chce problém řešit celorepublikově.
Jakou roli zde kromě odbornosti lidí sehrává i využívání moderních technologií, včetně vlastních nových postupů? Slouží vám jako členu GASCONTROL GROUP i její vědecko-výzkumné centrum?
V oblasti plynárenství dnes pokrývá skupina GASCONTOL GROUP celý rozsah činností spojených s tímto oborem. Pro ilustraci jde o ocelové vysokotlaké plynovody velkých dimenzí, předávací a regulační stanice upravující nejen tlakovou úroveň plynu, nýbrž zajišťující i plynulou odorizaci zemního plynu, až po třeba napojení domácího sporáku a zjištění jeho roční spotřeby.
Moravský Plynostav, a. s., je v naší skupině cíleně předurčen k odbornosti spojování ocelových materiálů. Bez uzardění lze konstatovat, že naši svářeči patří mezi skutečnou špičku ve svém oboru a jejich kvalifikace je stále rozšiřována. Jedna z nových metod má označení MAG a svařování zde probíhá plnou elektrodou v aktivním plynu za použití svařovacích strojů označených STT.
Pro zvýšení efektivnosti – v tomto případě myšleno jako zvýšení výkonu díky zkrácení doby svařování – zavádíme společně s mateřskou firmou GASCONTROL společnost s r. o. a GASCONTROL Polska svařovací automaty. Nově jsme nasadili do praxe i použití odmagnetovacího zařízení. Magnetizmus v plynovodech zůstává po inspekcích detekujících geometrické a další vady potrubí postupným posunem tzv. inteligentního ježka. Jak zařízení popojíždí zajišťuje jeho magnetizaci v podélném směru. Ta bohužel v potrubí setrvává i po ukončení inspekce a je „věčným nepřítelem svářečů“. Základní materiál odmítá při svařování kořene „přijmout“ přídavný svařovací materiál a způsobuje tzv. foukání oblouku. Zařízení pracující na bázi stejnosměrného proudu pomáhá magnetizmus odstranit a vytváří předpoklad kvalitně provedeného spoje.
Jednou z největších investičních akcí byla pro vás rekonstrukce nízkotlakých a středotlakých plynovodů v Jihomoravském kraji pro Jihomoravskou plynárenskou a. s. Co vše tak náročné akci předchází a jak třeba na tomto příkladu vedení společnosti „dozoruje“ kvalitu odváděné práce?
V plynárenství není podstatné, zda si u vás investor objedná stavbu většího nebo menšího rozměru. V současnosti se přednostně rekonstruují nejstarší plynovody ve městech. Stavby vždy zasahují do obvyklých životních standardů obyvatel – omezuje se parkování, mění dopravní zvyklosti, rozkopávají se roky opečovávané zahrádky před domy. Vstupuje se i do soukromí lidí, kdy jejich odběrná plynová zařízení v domech jsou přepojována na rekonstruované sítě. Jednoduše každé malé pochybení je násobně závažnější, neboť jste stále na očích veřejnosti. Takže přípravě stavby a její realizaci musíte věnovat stejnou pozornost, ať jde o stavbu velkého, či menšího rozsahu.
Jedině včasná informovanost obyvatel dotčených stavbou, asertivita techniků staveb, rychle a kvalitně provedená práce, včetně dodržení slibů a závazků (a je jedno zda písemných, či ústních), jsou prvky, které pozitivně, nebo naopak negativně ovlivní přístup veřejnosti k realizaci těchto staveb, a zejména přístup k dané firmě.
Ale zpět k vaší otázce – příprava stavby se odehrává ve třech rovinách. První je ve vztahu k veřejnosti, druhá k vlastnímu technickému provedení a třetí k ziskovosti dané zakázky. Technické provedení představuje plánování technických i personálních kapacit, včasné zajištění materiálu, koordinaci vlastních prací s prací subdodavatelů, plnění smluvních termínů. Ziskovost zakázky by měla představovat onu příslovečnou „sladkou tečku“. Je nutno přiznat, že některé zakázky firma realizuje i s vědomím, že nevydělá, ale v období mimo stavební sezonu aspoň zaměstná lidi nebo zakázku získá ve výběrovém řízení s tím, že reference má přednost před ziskovostí a je investicí do budoucna.
Jsou investiční akce v zahraniční pro vás z hlediska kvality ještě více zavazující nebo to nehraje až tak významnou roli?
Každé nové uplatnění firmy v zahraničí znamená, že si vás objednatel testuje, respektive prověřuje kvalitu práce podstatně důkladněji, než u firem, které z historie zná. Jste pro něj neznámý partner – sice nositel všech oprávnění a povolení nezbytných pro realizaci zakázky – ale stále partner, kterému musí věnovat větší pozornost. Jedno pochybení může znamenat, že o vaši práci již investor neprojeví zájem a nikdo vás již pro další potenciální zakázky neosloví...
Je letošní rok optimističtější z hlediska zakázek než předchozí? A jak odhadujete možnosti realizace všech svých cílů pro letošní rok i z pohledu střednědobých záměrů?
V porovnání s předcházejícími dvěmi léty je poznat, že stavební boom zasáhl i plynárenství. K tomuto stavu přispěly i zvýšené investice měst a obcí, které vyzývají provozovatele podzemních zařízení, aby před rekonstrukcí povrchů komunikací a chodníků provedli včasnou obnovu těchto sítí. Čas měří stejně lidskému životu jako všemu neživotnému. V tomto případě lze s nadsázkou říci, že čas společně se všemi provozními vlivy pracuje proti provozovatelům podzemních sítí, naopak pracuje ve prospěch firem, které se jejich obnovou zabývají. Obě skutečnosti se promítají do realizace ekonomických cílů firmy tím, že obrat plánovaný na rok 2015 splníme. Máme ještě pět měsíců na splnění plánovaného zisku, a ten má vždy přednost před obratem.
A naše střednědobé záměry? Pokračovat společně se společností GASCONTROL v úsilí pronikat do zemí, dosud plynofikací nepoznamenaných. Skupina GASCONTROL GROUP vlastní obrovské know-how pokrývající celé portfolio plynárenských aktivit. Je schopna nabídnout vše od prvního nákresu plynovodu do mapy, až po otočení kohoutku a vpuštění plynu ke spotřebiči. A tuto výhodu, kdy zákazník jedná s jedním jediným partnerem, chceme zúročit.
připravil Jiří Novotný