Podle bytových architektů a designérů dnes již odeznívá trend strohých a studených interiérů, nastupují materiály přírodní povahy, jako je kámen a dřevo. To je součástí nejen vnitřního vybavení interiéru, ale i ostatních doplňků a příslušenství v domě. Kromě toho dnes zhruba 80 % navržených interiérů obsahuje pracovnu nebo relaxační místnost.
Při designu interiérů se v současné době začíná upouštět od strohých a studených interiérů, které nahrazují přírodní materiály.
„Současným trendem v interiérovém designu je návrat ke klasice, tedy k tradičním materiálům, jako je dřevo nebo kámen," uvedla bytová architektka a designérka Dana Krčmářová. „Ve výrobě nábytku se do popředí dostává masivní dřevo reprezentované nejčastěji dřevem jasanovým nebo jilmovým, které nahradilo dříve hojně používaný dub. Dalším výrazným prvkem v interiéru je použití přírodního kamene s výraznou kresbou, který se využívá nejen jako obklad na stěnu, ale také na deskách stolů a využití nalézá i v koupelnách," řekl Martin Hradec, majitel společnosti Keepline, která se zabývá architekturou a designem s tím, že velký vliv na celkové působení interiéru mají také ostatní zařizovací prvky a doplňky.
Tento trend potvrzují i tuzemští výrobci a dodavatelé dveří, předokenních rolet či garážových vrat. „Ještě zhruba před deseti lety nebyl pro lidi při výběru a koupi rolet primárně důležitý jejich vzhled. Dnes už si však vybírají rolety, které ladí s architekturou, stavebním materiálem i barevným pojetím jejich domu či bytu. To je například viditelné na poptávce rolet s imitací dřeva, která během posledních tří let vzrostla téměř o třetinu," sdělil Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která se zabývá výrobou předokenních rolet. „Podobnou situaci jsme zaznamenali u garážových vrat. Ta již neplní pouze praktickou funkci, vrata jsou dnes považována za estetickou část domova. Nejvyšší je poptávka po garážových vratech s imitací dřeva ořechu, po takzvaném dekoru Balsamico, která oproti roku 2009 vzrostla dokonce o 50 %," dodal Valenta.
Kromě využití přírodních materiálů v interiéru se v dnešní době stalo moderním trendem zařídit si v domě vlastní kancelář či pracovnu. „Dá se říci, že dnes již 4 z 5 interiérů, které navrhujeme, zahrnují pracovnu. Zatímco v bytech je nejběžnější řešení pracovního koutu v rámci obývacího prostoru, u rodinných domů bývá pracovna samostatnou místností," objasnil Martin Hradec. „Češi se při pořizování vybavení do domácí pracovny navíc v posledních 2 letech výrazně více zaměřují na kvalitu užitých materiálů a zdravotní hlediska. Například u konstrukce židle volili letos až v 72 % případech ergonomické tvarování, které zajišťuje podporu beder, z materiálů pak nejčastěji preferují hygienickou síťovinu. Pracovnu obvykle ladí do jedné dominantní módní barvy, které podřizují i výběr sešívaček, děrovaček či pořadačů," potvrzuje trend Jana Martínková ze společnosti Activa, která je předním poskytovatelem kancelářského vybavení v Česku.
Podle bytových architektů a designérů začínají být součástmi interiérů v dnešní době také relaxační místnosti. „U přibližně třetiny interiérů majitelé požadují, aby byly vybaveny jako relaxační místnosti. Ty jsou doménou rodinných domů a mají různá využití podle preferencí svých majitelů. Nejběžnějším typem jejich využití bývají posilovny, v menší míře jsou zařízeny jako sauny, vířivky nebo je do nich umístěn prostor pro oddechové aktivity, například kulečník nebo stolní tenis," uzavřel Martin Hradec s tím, že běžnou součástí těchto prostor je i menší bar se zázemím a alespoň barovým posezením.
(tz)