České firmy stále častěji využívají financování pomocí nebankovních úvěrů. Obliba tohoto zdroje peněz u českých podniků dlouhodobě roste již od roku 2001. Souhrnný roční objem poskytnutých nebankovních úvěrů domácím firmám za posledních pět let vzrostl o 60 %. Vloni si české společnosti sjednaly nebankovní úvěry ve výši 56,7 miliardy korun a v roce 2017 ve výši 55,1 miliardy korun. V roce 2001 to bylo pouhých 1,8 miliardy korun. Údaje zveřejnila Česká leasingová a finanční asociace sdružující 44 nebankovních institucí. Dlouhodobě rostoucí zájem o nebankovní financování potvrzují i Dluhopisy.cz, největší a nejstarší inzertní portál s firemními dluhopisy v Česku.
V loňském roce si české podniky půjčily formou nebankovních půjček nejvyšší souhrnnou částku od roku 2001. Důvodů je podle Jiřího Mesároše, jednatele portálu Dluhopisy.cz, například u firemních dluhopisů hned několik: „Rychlá doba vyřízení, méně dokumentace, komunikace přes internet, a hlavně výrazně vyšší půjčované částky.“ K firemním dluhopisům dodal: „V současné době jsou hodně populárním řešením, jak mohou malé firmy získat peníze na svůj rozvoj. V porovnání se státními dluhopisy nabízejí investorům vyšší výnosy. Průměrný úrok dluhopisů inzerovaných na našem portále se pohybuje kolem 8 %. I zde platí pravidlo: čím vyšší výnos, tím vyšší riziko.“
Jednou ze společností, která se rozhodla financovat rozšíření své výroby pomocí nebankovního úvěru, je firma Mesaverde. „Jako výrobce bezlepkových bio snídaní jsme s našimi výrobky zaznamenali úspěch v Česku a okolních zemích. V následné fázi jsme chtěli expandovat do dalších států, včetně Číny, k čemuž jsme potřebovali větší investici. Banka nám ale nabídla jen jeden milion korun, což bylo žalostně málo. Nakonec jsme expanzi úspěšně zainvestovali 24 miliony, které se podařilo získat od soukromých investorů přes největší inzertní portál Dluhopisy.cz,“ uvedl Miroslav Borkovec, jednatel společnosti Mesaverde, a doplnil: „Velmi nás překvapilo, že takto velkou částku je možné bez větších problémů docela rychle sehnat v nebankovním sektoru. Jednání byla konstruktivní, věcná a rychlá.“ Výrobci z moravských Domaželic u Přerova se díky nebankovnímu podnikatelskému úvěru nakonec podařilo vybudovat úspěšné odbytiště v Číně a na Filipínách postavit svůj vlastní závod na zpracování exotického ovoce.
Portál Dluhopisy.cz je jedním z významných poskytovatelů nebankovních financí. Za dobu své existence pomohl zafinancovat 90 projektů v celkové částce pohybující se kolem jedné miliardy korun. Dluhopisy od tohoto portálu nakoupily již tisíce Čechů. Průměrně dosahují výnosu 8 % z půjčené částky. Zájem o tuto formu financování je dobře viditelný zejména u developerů. Mezi úspěšně splacené projekty formou dluhopisů patří například:
- Zámecký pivovar Frýdlant: dluhopisy.cz/dluhopisy-zamecky-pivovar-frydlant-2016
- TEPFAKTOR:
dluhopisy.cz/dluhopisy-tepfaktor-7-2017 - Dvořák 2017:
dluhopisy.cz/dluhopisy-dvorak-2017
(tz)