Jsou úchvatné nejen na pohled, voní, zlepšují náladu, učí vnímat krásu. Zahrady zámků patří ke skvostům českých památek. Častokrát jsou to právě ony, které návštěvníky lákají k návštěvě té či oné lokality. Mezi deset nejkrásnějších zámeckých zahrad patří například Lednicko-Valtický areál zařazený do UNESCO nebo jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů Průhonický park. Zámek v Děčíně, v historii významném strategickém místě Česko-německého pomezí, svoji tvář, a to i tu zahradní, hledá v nové historické etapě teprve několik málo let, a to od roku 1991 po opuštění objektu armádou.
Přesto se díky snaze a umu tamních zahradníků i vedení zámku daří obnovovat nejenom významné historické sbírky, ale právě i zahrady. Okrasná Růžová zahrada patří mezi nejkouzelnější části zámeckého areálu. Její protáhlý prostor tvořený třemi postupně se svažujícími terasami vymezuje na západě „sala terrena“ s dochovanou freskovou výmalbou a na východě vyhlídkový gloriet zdobený sochami mytologických božstev. Své zahrady otevřel zámek v letošním roce 19. března v rámci zahájení turistické sezony.
Růžová zahrada se stane od června vstupní branou připravované unikátní výstavy Chrámový poklad, která bude součástí prohlídkového okruhu Barokní perly zámku. Při této příležitosti budou vystavěny nově zrekonstruované vzácné bohoslužebné předměty. Výstava Chrámový poklad bude první v řadě akcí, které zámek chystá v rámci projektu Šlechtické poklady.
„Růžová zahrada našeho zámku je skutečně malebná, výhledy z jejích teras na město a okolí lákají k romantické návštěvě i svatebním obřadům, k těmto účelům je hojně využívána,“ uvedla Ing. Iveta Krupičková, ředitelka zámku Děčín. „Spojení krásy růží a historického významu zahrady, lemující nejdelší krytou chodbu v Čechách od zámku do Děkanského kostela Povýšení sv. Kříže, cenné ukázky barokní architektury, vzbuzuje v celé řadě návštěvníků ty nejušlechtilejší emoce. Právě proto věnujeme otevírání Růžové zahrady velkou pozornost. Kdo by se k nám chtěl podívat, nemusí pouze autem, dojet se k nám dá například z Prahy za hodinu a půl rychlíkem nebo lodí, která kotví přímo pod skálou, na které zámek leží,“ dodala Iveta Krupičková.
Roku 1881 byly na zámku vysázeny růže, a postupně se vžilo dnešní pojmenování Růžová zahrada. Terasové zahrady na jižní straně zámeckého areálu patří mezi nejatraktivnější partie děčínského zámku. Současná podoba je dílem 19. století, kdy na jednotlivých úrovních postupně vznikaly vytápěné skleníky, ve kterých se pěstovaly tropické rostliny. Zdejší zahradnictví dosáhlo brzy mezinárodní proslulosti. Děčín byl například prvním místem na území dnešní České republiky, kde se úspěšně pěstovaly banány. Své největší slávy dosáhly skleníky za působení zahradníka Františka Jossta, který byl zejména mimořádným znalcem orchidejí. Jeho děčínská sbírka patřila mezi nejproslulejší v celé monarchii. Jako jednomu z prvních v Evropě se mu podařilo přivést ke květu Viktorii královskou, největší leknín světa.
Zámek má celoročně otevřené dvě prohlídkové trasy – Zlatá léta děčínského zámku a Návštěva u knížete Františka Thuna. Od dubna do října je přístupný ještě třetí okruh Barokní perly zámku a prohlídka s Černým rytířem určená především pro rodiny s dětmi. Tato prohlídka je součástí projektu Otevřete 13. komnatu, zámek Děčín v této úrovni spolupracuje s dalšími devíti hrady a zámky.
Dlouhodobým záměrem je navázat na historii zámku, který byl vždy centrem společenského a kulturního života regionu. Již dnes, s počtem přes 50 000 návštěvníků za rok, patří mezi nejnavštěvovanější památky Ústeckého kraje.
(tz)