Produkce Svatomartinského vystoupala z nuly až na letošních neuvěřitelných 2 200 000 lahví. Svátek svatého Martina a první den ochutnávek tohoto vína již máme za sebou, ale vypito vše ještě určitě není. Tak si připomeňme: Svatomartinská vína mohou být bílá, růžová i červená, z našich raných odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Z nich proto, že u nás dozrávají dříve a vinaři z nich zvládnou včas vyrobit lahodný mok. Bílá a růžová jsou extrémně ovocná a svěží. Stejně tak červená vína, která se velmi často připravují metodou tzv. karbonické macerace. To je speciální způsob, jak z modrých hroznů vyrobit červené víno bez macerace na slupkách. Díky tomu jsou i červená vína extrémně ovocná a sametová, bez tříslovin a je vhodné podávat je lehce nachlazená.
Aby mohl vinař opatřit lahev svého vína známkou Svatomartinské, nestačí jen chtít a připojit se k této obnovené tradici. Pod touto značkou lze vyrábět, jak jsme již naznačili, pouze vína vybraných raných odrůd. Odrůda ale není všechno. Důležité také je, aby vína byla suchá a měla odpovídající kvalitu a vlastnosti, jako jsou právě svěžest a ovocitost. Na to každoročně dohlíží odborné komise, které rozhodnou, zda daný vzorek odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.
Svatomartinská vína jsou označena logem Martina na koni, a to na etiketě, kam se známý motiv přesunul ze záklopky či šroubového uzávěru lahve. Na jeho původním místě bude symbol skleničky v národních barvách, jak od letošního roku určuje vinařská legislativa.
Abyste si však mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, měli byste je spotřebovat nejpozději do jara. Při výrobě i oslavách Svatomartinského samozřejmě nechybí ani ženy. O jejich vztahu k vínu jsem hovořila s ředitelem Vinařského fondu Ing. Jaroslavem Machovcem:
Tradice Svatomartinského vína se košatí. Přibývá vinařů, kteří se rádi pochlubí tímto vínem. Je mezi nimi i několik žen. Uvedete příklad?
I když se zdá, že povolání vinař je takřka výlučně mužskou záležitostí, opravdu tomu tak není. Jsou mezi námi i ženy vinařky, které se odbornou erudicí a znalostmi plně vyrovnají mužské části. Samozřejmě vyrábějí i Svatomartinská vína. Je to například paní Prátová z Josefova, paní Bednaříková z Velkých Pavlovic a paní Křížová z Viničných Šumic. Dále ve Víně Blatel pracuje jako hlavní technolog paní Šantavá. Rovněž i v dalších vinařstvích se ženy podílejí na výrobě a přípravě Svatomartinských vín.
Vztah žen k ušlechtilému nápoji se v České republice prý mění. Jak?
Ženy jsou podle našich průzkumů velmi důležitými při rozhodování o koupi vína. Mají zkrátka víno rády a dle jejich názoru se v mnoha případech řeší nákup vín do domácnosti. Samozřejmě dnes ženy jednoznačně vyjadřují své preference v oblasti vína.
Také jste nedávno naznačil, že už dámy nechodí tzv. jen na kávu, ale také na víno. Je to skutečně tak?
Je to tak. Dámy samozřejmě dál chodí s kamarádkami a přítelkyněmi na kávu, ale dnes už můžeme slyšet při dotazu, kam že směřují, rovněž odpověď „ jdeme s holkama na víno“. Víno je už zkrátka příjemnou součástí vzájemného setkávání dívek a dam a my vinaři jsme za to rádi. Víno je nápoj velmi společenský a přispívá k dobré náladě při mnoha příležitostech.
Svatomartinské slavnosti jsou spojovány s uvolněním mysli, veselím, pohodou. Rovněž s gurmánskými zážitky, především s pečenou husou, knedlíky či lokšemi a zelím. Ochutnávka vín je příjemnou samozřejmostí. Ženy v tomto „procesu“ hrají nezastupitelnou roli – nejen jako kuchařky a hostitelky, ale také svou empatií, laskavostí, rozverností. Umí vytvořit prostředí, kde stres a shon nemají co dělat. Určitě to stojí za pozornost v dnešním uspěchaném životním stylu...
Tak to mohu jenom potvrdit. Vše, co je výše uvedeno, je naprosto vyčerpávající. Něžná polovina lidstva si ráda přiťukne růžovým vínem. Jaká se letos mezi Svatomartinská dostala?
Svatomartinské růžové a klarety lze vyrábět pouze ze tří odrůd Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Zweigeltrebe. Letos bylo celkem 113 vzorků růžových vín a klaretů. Z tohoto množství 55 vzorků z odrůdy Svatovavřinecké, 10 z odrůdy Modrý Portugal a 48 z odrůdy Zweigeltrebe.
ptala se Eva Brixi