Jak rizikům nedodržování léčby předejít? Srdečně-cévní nemoci jsou nejčastější příčinou úmrtí nejen v Evropě, ale i v České republice. Pro úspěšnou léčbu kardiovaskulárních onemocnění jako je vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu je nezbytné správné a pravidelné užívání léků. Na to však pacienti často zapomínají. Pomoci mohou pravidelné návyky, léta prověřená řešení typu dávkovacích krabiček či klasických seznamů, ale i chytrá řešení, jako jsou aplikace do telefonu.
Průzkum mezi pacienty s kardiovaskulárními onemocněními, který pro projekt Srdce v hlavě zpracovala agentura STEM/MARK ukazuje, že 44 % pacientů na své léky zapomíná, 8 % pak poměrně často. Zatímco lidé nad 65 let na pravidelné braní léků téměř nezapomínají, lidé do 45 let tak činí daleko častěji. Tím si ovšem mohou založit na zbytečné potíže do budoucna. Pravidelné užívání léků je stejně důležité jako další lékařem doporučená léčebná opatření a jejich dodržování může výrazně snížit riziko infarktu nebo mrtvice u pacientů s vysokým tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu. Bohužel někteří pacienti nedbají rady lékařů a neužívají své léky tak, jak mají předepsáno. Zejména v oblasti kardiovaskulárních onemocnění se tak nemocný vystavuje riziku závažných komplikací, jako je infarkt myokardu nebo mozková mrtvice. „Zaveďte pravidelné denní rituály a zařaďte mezi ně užívání léků. Mějte o svých lécích přehled. Na viditelné místo si umístěte připravený seznam svých léků s dávkováním nebo používejte dávkovací krabičky dostupné v lékárnách. Pokud můžete, využijte moderní technologie jako jsou různé aplikace, které vás na užívání léků upozorní nebo dokonce budou celý proces užívání inteligentně řídit za vás,“ doporučuje prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.
Pravidelné návyky
Každý pacient, který užívá své léky dlouhodobě, ví, jak důležité jsou každodenní rituály. Zejména ráno má každý z nás zavedený rytmus, jehož součástí může být i užívání léků. Složitější je situace, pokud berete léky pro chronickou léčbu dvakrát nebo třikrát denně. Zejména mladší, ekonomicky aktivní pacienti, jsou během dne vystaveni časovému stresu a správné užívání léků se komplikuje. Nejen, že se užívání posouvá, ale pacienti často na svůj lék úplně zapomenou. „Účinnost léčby je závislá nejen na množství užívaných léků, ale i správném rozdělení terapie do více denních dávek. Na jedné straně existují trendy na snižování množství léků formou fixních kombinací, na druhé straně v léčbě vysokého krevního tlaku se rozdělení dávky někdy nevyhneme. Antihypertenzíva dávkujeme ráno nebo i večer. Pokud vaše onemocnění vyžaduje dlouhodobou terapii, zaveďte si pravidelné denní rituály, jejichž součástí bude i užívání léků,“ doporučuje prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.
Pomoc najdete v lékárně
Vedle pravidelných rituálů je užitečnou pomůckou seznam léků s dávkováním umístěný na viditelném místě nebo vhodný dávkovač léků. Podle počtu užívaných tablet si můžete v lékárně zakoupit dávkovače různých velikostí, včetně těch cestovních. Každý týden pak své léky připravíte podle předpisu lékaře předem do týdenního dávkovače. Pomoci může i klasický přehledný seznam jednotlivých položek s přesným dávkováním a následným odškrtáváním. Toto na první pohled staromódní řešení je vhodné zejména pro starší pacienty, ale má své výhody, protože při jeho správném používání ihned vidíte, kdy jste zapomněli své léky užívat. Pokud cestujete nebo jedete na dovolenou, pak s sebou nemusíte brát všechny svoje krabičky s léky a v uvolněném denním rytmu máte o správném užívání léků skvělý přehled.
Moderní technologie pomáhají
Moderní doba s sebou přináší nová technologická řešení, která mohou pravidelné užívání léků výrazně usnadnit. Nejjednodušším z nich je nastavení upozornění v telefonu. Pravidelně se opakující výzva vás v určitou hodinu upozorní na nezbytnost užití léků. „Ještě dále jdou některé nové aplikace, které si můžete jednoduše nainstalovat do svého mobilu. Na začátku si zadáte nejen čas pro užívání léků, ale i jejich název, případně dávku. Výhodou takové aplikace je možnost zadat řadu dalších informací. Například můžete včas dostat upozornění, že váš lék dochází a je potřeba zkontaktovat nebo navštívit lékaře. V aplikacích tohoto typu lze spravovat užívání léků i pro své blízké, což je velmi užitečné pro rodiče malých dětí nebo osoby pečující o pacienty se zhoršenou pamětí,“ doporučuje prof. MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.
(tz)