Ve dnech 20. 8. - 10. 9. 2014 se v Izraeli uskuteční 5. ročník filmové přehlídky českých filmů Czech Film Week. Představí se zde nové snímky režisérů Zdeňka Tyce, Alice Nellis, Jana Hřebejka, Martina Duby i debuty Jiřího Mádla a Ondřeje Sokola. Poprvé se tu bude promítat i restaurovaná verze legendárního snímku Františka Vláčila Markéta Lazarová z roku 1967. Celkem bude promítáno sedm českých filmů v pěti izraelských městech. Slavnostní zahájení letošního ročníku proběhne v telavivské cinematéce za účasti Zdeňka Tyce, dalším hostem pak bude Jiří Mádl. Oba tvůrci do Izraele přijíždějí na pozvání Českého centra Tel Aviv, hlavního organizátora přehlídky.

RODINNÉ STŘÍBRO? ČESKÝ FILM.
Czech Film Week se řadí k nejvyhledávanějším filmovým akcím v Izraeli. S výběrem české kinematografie se návštěvníci seznamují od roku 2010. Od prvního ročníku návštěvnost několikanásobně vzrostla a nyní jsou z filmového „týdne" již týdny.
„Promítané filmy jsou multižánrové, poutavé, odvážné, často i trochu provokující", říká Lukáš Přibyl, ředitel Českého centra Tel Aviv. Hlavním cílem přehlídky je propagace české kinematografie, podpora filmového umění a mezinárodní výměny. Kromě Czech Film Weeku České centrum organizuje i řadu dalších filmových událostí, například premiéru Hořícího keře za osobní účasti režisérky Agnieszky Holland, herečky Tatiany Pauhofové a producentky Terezy Polachové, podporuje premiéry českých filmů na významných izraelských mezinárodních festivalech a česko-izraelských koprodukcí, nebo spolupráci českých a izraelských studentů filmových škol.

NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ PREMIÉRA
Letošní přehlídka začíná 18. srpna 2014 v cinematéce v Tel Avivu. Český filmový týden otevře slavnostní projekce snímku Zdeňka Tyce Jako nikdy. Film většinou diváky zaujme upřímností. Ačkoli je o umírání, je také plný života. „‘Jako nikdy‘ se snaží uchopit plynutí času. Vybízí k pozornosti k životu. Každá chvíle by měla být vzácná. Nezřídka si až pod ohniskem smrti uvědomíme co je důležité. A hlavně - co je důležitější", uvádírežisér. Svou první návštěvu Izraele komentuje osobitě: „Umělci rádi přehánějí. Možná to působí jako klišé, ale opravdu si myslím, že návštěvna Izraele významně ovlivní můj život. Nevím jak, snad pouze tuším. A těším se."

Výběr filmů se soustředí na nejnovější českou tvorbu. Spolu se snímkem Jako nikdy se veřejnosti představují i prvotiny Pojedeme k moři (rež. Jiří Mádl) a Krásno (rež. Ondřej Sokol), dále pak Bella Mia (rež. Martin Duba), Revival (rež. Alice Nellis), Líbánky (rež. Jan Hřebejk). I když je přehlídka zaměřena na novinky, letos představí i jeden z filmů zlatého fondu české kinematografie. „Po obrovském úspěchu, který jsme tu měli s promítáním restaurované kopie Hoří má panenko, jsem se rozhodl do přehlídky zařadit i jeden z našich filmových klenotů, který byl dokonce v anketě filmových kritiků vyhlášen nejlepším hraným filmem stoleté historie československé kinematografie. Izraelské obecenstvo má velký rozhled a dobrý vkus a věřím, že Markétu Lazarovou v unikátní digitálně restaurované podobě ocení," říká Lukáš Přibyl.

Celkem je připraveno 29 projekcí v pěti ze sedmi izraelských cinematék, kin, které se kromě hollywoodské produkce zaměřují i na kvalitní světový a artový film.

Z Tel Avivu přehlídka cestuje do dalších izraelských měst: Jeruzaléma, Haify, Holonu, Herzliye.

POJEDEME K MOŘI
Letošní ročník Czech Film Week dává prostor i autorským debutům. Zvláště výrazným a diskutovaným je film Pojedeme k moři Jiřího Mádla. Také on bude hostem Czech Film Weeku: „Nikdy jsem nechtěl režírovat, ale vždycky jsem chtěl psát. Touha chopit se režie se ve mně rozhořela až později. Ale i díky tomu cítím víc než u předchozích projektů, že tenhle je skutečně můj. Ve filmu dodržuji formu amatérského videa dle možností dnešních dětí a už teď víme, že svým způsobem vyprávění je ‚Pojedeme k moři‘ jediným filmem svého druhu na světě. Tím, že se týká rodiny a přátelství je přenesitelnejšíi ven a  byť jsem na to původně vůbec nepomyslel, jeho mezinárodní pouť se zdá ještě úspěšnější než ta domácí. Do Izraele jedu s očekáváním. Spolupráce s Českým centrem Tel Aviv pro mě znamená příležitost oslovit i tamní publikum. Je to výzva a ohromně se tam těším", zhodnotil mladý režisér. Rozhodující podíl na úspěchu přehlídky má samotný výběr filmů. Cílem při výběru filmů je do kina přilákat nejen krajany, ale oslovit celou širokou izraelskou veřejnost, a zejména mladé diváky.
„S napětím očekávám, jak letošní nabídku diváci přijmou", sdělil Lukáš Přibyl. „Doufám, že návštěvnost nebude příliš poznamenána válkou s teroristickým hnutím Hamás, i když mnoho mladých lidí je na frontě. Snad si ostatní budou moci v kině od událostí a raketových útoků na chvíli odpočinout - veřejné budovy tu totiž fungují i jako kryty. Příprava letošního ročníku byla kvůli probíhajícímu konfliktu značně složitá, nicméně pevně věřím, že brzy zavládne příměří a příští rok se přehlídky bude moci zúčastnit i cinematéka v neustále ostřelovaném Sderotu na jihu země." uzavírá ředitel Českého centra Tel Aviv.

ORGANIZÁTOŘI A PARTNEŘI
Hlavním organizátorem přehlídky je České centrum Tel Aviv. Pátý ročník vznikl ve spolupráci se cinematékami v Tel Avivu, Jeruzalémě, Haifě, Herzliyi a Holonu.
Cinematéka v městě Sderot se vzhledem k probíhajícím bojům na jihu země nemohla účastnit.

Česká centra pro oblast filmu:

V roce 2013 jsme zorganizovali téměř 500 projektů z oblasti filmu.
Podporujeme účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách.
Zprostředkujeme spolupráci a vytváříme síť dlouhodobých partnerství se zahraničními filmovými
organizacemi.
Jsme stálými partnery prezentace české filmové tvorby v zahraničí.
Podporujeme účast českých filmů na mezinárodních festivalech.
Propagujeme filmy prostřednictvím širokého spektra zahraničních kontaktů, na webových stránkách,
e-newsletterech, sociálních sítích.

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

www.czechcentres.cz