NR-forman-streit.jpgMožnosti dialogu je název výstavy fotografií Jindřicha Štreita a maleb Pavla Formana. Oba autoři vystavují práce za posledních několik let, kdy se některé z nich potkávají v jednom společném průsečíku. Forman používá detaily ze Šteitových fotografií pro své malby, protože ho baví a jsou mu obsahově blízké. Zpracovává detaily na principu náhody, vybírá si momenty, které jsou spjaty s jeho přístupem k malbě.
Oběma výtvarníkům jsou blízcí lidé a jejich příběhy, oba mají vazby k místům a lidem severní Moravy. Od toho se divákům odvíjí linky příběhů, které začínají lidským životem, prochází objektivem kamery a dostanou se až na malířské plátno. Jedna realita se promítá do několika dalších a příběh je postupně transformován.

Forman i Štreit jsou z česko polského pohraničí a vizualitu, kterou Štreit vytvářel jako dospělý a zralý umělec, Forman nasával jako dítě. Od roku 2007 se tito dva umělci, fotograf a malíř, setkají jednou za rok na společné výstavě, která je pro ně hrou a zároveň zábavným dialogem. Dialogem mezi dvěma přáteli a zároveň dialogem mezi fotografií a malbou.

Pavel Forman se narodil v roce 1977 v Bruntále. Na konci devadesátých let přesídlil do Olomouce, kde studoval na Univerzitě Palackého. Další léta zůstal Forman v Berlíně, kde graduoval na Universität der Künste, obor umění v kontextu. Po ukončení studií získal Forman několik stipendií, residenčních pobytů a ocenění v Dánsku, Holandsku, Litvě, Irsku a Portugalsku. Pavel Forman se věnuje převážně figurativní malbě, přesto se skupinou Die-Kitsch-En vytvářel performance pro litevskou televizní reality show, instalace v Holandsku nebo nástěnné malby v Evropě a USA. Jeho malby si hrají s patetickými socrealistickými a pop artovými výrazy, což vyplývá z období a místa, ve kterém vyrůstal. Skládá dohromady lehce čitelné symboly a objekty, ze kterých si divák může poskládat svůj vlastní příběh. Pavel Forman v současné době žije a tvoří v České republice a USA.
Jindřich Štreit se narodil na Vsetínsku v roce 1946, ale ještě jako dítě se přestěhoval na Bruntálsko. Vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci, v roce 1967 graduoval a stal se učitelem v česko polském pohraničí na několik příštích let. Od osmdesátých do konce devadesátých let organizoval na Sovinci nespočet velmi významných výstav, které svým významem dalece přesahovaly hranice tohoto regionu. Jindřich Štreit je nejen velmi produktivní umělec, ale také pedagog, který vychoval další generace skvělých osobností. Věnuje se dokumentární fotografii a jeho tvorbu není třeba představovat. Dívákům je známa z více než tisícovky výstav po celém světě. Je zastoupen v nejprestižnějších světových sbírkách a ve významných kulturních institucích. Jindřich Štreit žije se svou ženou Agnes u hradu Sovinec a je bez pochyby jednou z nevýraznějších osobností české kultury.

MOŽNOSTI DIALOGU
Výstava maleb Pavla Formana a fotografií Jindřicha Štreita.
Vernisáž proběhne ve čtvrtek 3.7. v 19.00 v Galerii ve věži Novoměstské radnice
(Karlovo náměstí 1/23, Praha 2).
Výstava potrvá do 17.8.2014.
Úvodní slovo bude mít Terezie Zemánková.