JPKaždý z nás se snaží projít obdobím viróz a chřipek bez ztráty kytičky, nikdo nechce být nemocný. Jednou z možností, jak si pevné zdraví uchovat nebo ho posílit, jsou pomocníci z říše rostlin.

Na udržení dobrého stavu organizmu a posílení imunitního systému můžeme využít hned několik bylin či gemmoterapeutik. Na prvním místě je eleuterokok, dále maralí kořen, echinacea, schizandra či rakytník. Z gemmoterapeutik černý rybíz, lesní bez hroznatý, ořešák královský, kozinec, bazalka posvátná a další. Proti virovým zátěžím je dobré využít též tinkturu ze semen grepu či tinkturu z vrby. Také je třeba do těla dodat protizánětlivé prostředky, k čemuž slouží olše, třezalka či habr.

Vhodným přípravkem proti nachlazení, rýmě a kašli je tinktura z žampiónu, habru či modřínu. Špičkou na různé choroboplodné bakterie je obyčejná bylina – lichořeřišnice. Pro své anti­biotické působení patří mezi nejlepší léčivé rostliny zvláště v dnešní době, kdy přibývá bak­teriálních a virových onemocnění. Tinktura zhotovená z lichořeřišnice má silné antibiotické působení. Hubí bakterie salmonely, streptokoků, stafylokoků, proteus vulgaris a E-coli.

„Nejsilnějším bojovníkem s bakteriemi je nepochybně lichořeřišnice. Její účinek je dobře ověřován už po staletí. Naopak účinky výtažku z grepových jader známe teprve pár desítek let. Velmi osvědčeným a účinným je také česnek. Na boj s bakteriemi doporučuji rovněž tinkturu z topolu, který umí organizmus dobře dezinfikovat,“ uvedla Mgr. Jarmila Podhorná, majitelka firmy NADĚJE.

„S viry je to těžší, protože klasická medicína nemá na boj s nimi tak účinný prostředek, jako jsou antibiotika na boj s bakteriemi. Některé byliny ale umí působit i v případě virových onemocnění. Nejsilnější je opět extrakt z grepových semínek, a já jsem ráda, že máme potvrzeno, že náš extrakt patří k těm nejkvalitnějším na českém trhu. Zabýváme se mimo jiné gemmoterapií – zkoumáme účinky extraktů z pupenů rostlin. Jako dobrý antivirový prostředek se nám jeví vrba. A nesmím zapomenout na eleuterokok neboli čertův kořen, který umí posílit organizmus natolik, že se pak lépe atakům virů brání,“ doplnila informaci Jarmila Podhorná.

(red)