Videokonference jsou podle průzkumu Harvard Business Review pátou nejpoužívanější technologií pro týmovou komunikaci ve firmách. V otázce efektivity při práci na dálku se přitom umístily na druhém místě po sdílení dokumentů v cloudu. V České republice podle Eurostatu uskutečňuje videohovory 42 % lidí, oblíbenější jsou v jihovýchodní Evropě či Skandinávii. Díky přístupu k internetu (86 % domácností) má přitom Česko dobrou výchozí pozici. Nevýhodou je naopak nižší rychlost připojení (medián 18,9 Mb/s) než třeba v Dánsku, Švédsku nebo Nizozemsku.
Pracovat z domova nebo na dálku je v současnosti stále běžnější. Jen v České republice během posledních deseti let přibylo 85 000 lidí, kteří alespoň občas využívají tzv. home office. Pracovní týmy v kancelářích proto musí reagovat na větší potřebu mobility. Existuje však rozdíl mezi tím, které technologie lidé ve firmách v takových případech využívají a které hodnotí jako nejefektivnější. „Například průzkum Harvard Business Review ukázal, že videokonference jsou až pátou nejpoužívanější technologií. Pokud ale dotazovaní odpovídali na otázku efektivity, rázem se videokonference umístily jako druhé, hned za sdílením dokumentů v cloudu,“ uvedl Ivan Sýkora, expert na technologie pro týmovou spolupráci z IT společnosti Cisco.
Mezi Čechy nejsou videokonference příliš oblíbené. „Podle údajů Eurostatu je využívá jen 42 % lidí. Tento podíl ale vzroste na 49 %, pokud se zaměříme pouze na ty, kteří během posledních tří měsíců použili internet,“ řekla Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech. Videokonference využívá podle ankety Asociace malých a středních podniků a živnostníků v České republice 20 % firem a 7 % živnostníků. V podnicích jde o nejméně oblíbenou digitální technologii. V rámci evropských zemí jsou videohovory nejoblíbenější v Dánsku (67 %), Makedonii (60 %) a Litvě (59 %).
K většímu využívání videokonferencí v Česku nahrává přístup k pevnému internetu (86 % domácností), který odpovídá evropskému průměru. „Horší situace panuje v rychlosti internetového připojení. Ta je s mediánem 18,9 Mb/s dostačující, přesto je ale mnohem nižší než v jiných evropských státech,“ doplnila Adéla Denková. Například Rumunsko dosahuje mediánu 54,8 Mb/s, Dánsko 46,6 Mb/s. Srovnatelné hodnoty vykazuje Estonsko (18,8 Mb/s) či Rakousko (19,1 Mb/s). S nejpomalejším připojením zase pracují Makedonci (9,2 Mb/s) či Turci (7 Mb/s), u nichž se ale videohovory paradoxně těší vysoké popularitě.
Z průzkumu společnosti Cisco mezi více než tisíci pracovníky z USA a Velké Británie zase vyplynulo, že 93 % z nich by uvítalo více malých zasedacích místností. Jedním z nejčastěji jmenovaných prvků, které by tyto místnosti neboli „huddle spaces“ měly mít, je právě zařízení pro videokonference, zasílání zpráv nebo sdílení dokumentů. Huddle space ale může využít i ten, kdo si chce vyřešit důležitý telefonát nebo uspořádat komorní schůzku s klientem. Tedy v podstatě každý, kdo hledá klid v prostředí velkých open space kanceláří. (tz)