Letošní ročník projektu Do práce na kole dokázal během května ušetřit přes 457 tun oxidu uhličitého. Zapojilo se do něj celkem 16 347 zájemců, kteří na cestu do práce preferovali místo automobilu kolo, běh či chůzi. Projektu se opět jako generální partner zúčastnila společnost GLS, která o snižování emisí skleníkových plynů dlouhodobě usiluje i v rámci balíkové přepravy.
Cílem projektu Do práce na kole je motivovat veřejnost k pravidelnému využívání kola jako dopravního prostředku na cestě do zaměstnání a zpět, o což se každý rok v květnu snaží firemní týmy složené ze dvou až pěti členů. K celkové sumě ušetřených emisí v letošním ročníku, která za květen činila více než 457 tun CO2, přispělo celkem 16 347 lidí z celé České republiky, tedy o 3538 více než v loňském roce a o 5573 více než v roce 2016.
Dlouhodobá podpora
Projektu se jako generální partner každoročně účastní i nadnárodní přepravní společnost GLS. Její podpora je součástí programu ThinkGreen, který usiluje o trvale udržitelný rozvoj a eliminaci negativních dopadů balíkové přepravy na životní prostředí. „Ochrana životního prostředí je nedílnou součástí našich dlouhodobých aktivit, do kterých se snažíme zapojit i veřejnost. Proto jsme se před třemi roky stali generálním partnerem Do práce na kole,“ uvedl Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika, a dodal: „Budeme rádi, když se projekt dostane do obecného povědomí veřejnosti i našich zaměstnanců. Do letošního ročníku se zapojilo téměř 30 % pracovníků české centrály GLS.“
Kroky k lepšímu životnímu prostředí
Společnost GLS má svůj systém managementu životního prostředí certifikován dle normy ISO 14 001:2015, s jejíž pomocí pravidelně zaznamenává a monitoruje svůj pokrok v oblasti ekologie. GLS v rámci celé skupiny shromažďuje data týkající se emisí, spotřeby zdrojů a likvidace odpadů.
Metoda využívaná pro výpočet emisí je v souladu s normou ISO 14064-1 a Kjótským protokolem o snižování emisí skleníkových plynů. Výsledky dlouhodobého úsilí GLS pravidelně zveřejňuje ve Zprávě o udržitelném rozvoji.
(tz)