Věnovat bez nároku na odměnu svůj volný čas, svou energii, dovednosti a znalosti potřebným je naprosto normální. Navíc si dobrovolník z akcí, do kterých se zapojí, odnáší dobrý pocit, zkušenosti, nezapomenutelné zážitky.
Možná pro vás dobrovolnictví není lákavé. Možná vás zaměstnavatel povinně vyslal pomáhat někam, kde jste být nechtěli. Možná jste pleli chodníčky, kam nikdo nechodí, malovali stěny, které nebyly k nátěru připravené. Možná máte svých starostí dost. Dejte přesto dobrovolnictví šanci, najděte si takovou činnost, která někomu nejen prospěje, ale také vás naplní. A začít můžete dokonce i pasivní podporou. Stačí v červnu sledovat stránky Nadace České spořitelny a zapojit se do hlasování o finanční podporu projektům, které do grantového programu přihlásili dobrovolníci neziskovek.
Buďte i vy s těmi, kteří to mají v životě složitější
Česká spořitelna a její nadace podporují dobrovolnictví dlouhodobě a na několika úrovních. Snaží se zapojit nejen své zaměstnance, ale i klienty. Zaměstnanci mohou využít dva pracovní dny v roce a zapojit se do pomoci kterékoli neziskové organizaci v republice. Manažeři mohou využít dokonce pět pracovních dní a podělit se o své odborné znalosti. „Touto prací získáváme perspektivu a nadhled. Zjistí, že denně v bance řešíme spoustu jistě důležitých problémů, ale ve srovnání s těmi, které často pomáhají zvládat charitativní organizace, tak zvaně nejde o život. Při dobrovolnictví člověk prozkoumá svoji schopnost myslet a aplikovat znalosti a zkušenosti jinak, mimo zaběhnutou rutinu, seznámí se s velmi zajímavými schopnými lidmi z jiného oboru, pomůže dobré věci,“ sdělil Jiří Hájek, zástupce ředitele úseku Large Corporates, který pomáhá v Charitě ČR.
Od 10. do 24. června máte možnost rozhodovat o vítězích
Jako dobrovolníci mohou zaměstnanci i klienti také každoročně požádat o finanční podporu v rámci zmíněného grantového programu. Ten je určen organizacím, které pomáhají seniorům, pečují o lidi s mentálním postižením nebo se zaměřují na odbornou prevenci a léčbu drogových závislostí.
Na tyto tři cílové skupiny se totiž soustředí strategie společenské odpovědnosti banky a činnost Nadace České spořitelny. V rámci tohoto programu rozděluje nadace ročně dva miliony korun. V roce 2014 podpořila celkem 35 charitativních projektů. Koho podpoří letos, záleží i na vás. Od 10. do 24. června máte šanci na stránkách www.nadacecs.cz/granty rozhodnout o vítězích 3. ročníku tohoto programu právě vy. (red) zzz
Kde peníze dobře slouží
Mezi loňskými významnými projekty můžete najít vybudování komunitní zahrady pro rodiny pečující o blízké s mentálním postižením, vybavení tzv. vzpomínkové místnosti pro seniory (speciální místnost určená k tréninku paměti pro lidi s onemocněním typu Alzheimerova choroba nebo demence) a také příspěvek na platy sociálních pracovníků, pečovatelů nebo koordinátorů dobrovolníků. Díky nadačnímu grantu bylo podpořenými organizacemi uskutečněno nemálo pobytových a aktivizačních akcí pro lidi s různými druhy hendikepů.
V rámci své činnosti pak Nadace ČS loni podpořila 57 projektů, a to celkovou částkou více než 17 mil. Kč. A právě od loňského roku klade důraz také na propagaci těch, kteří spolu s ní pomáhají lidem, kteří to mají se sociálním začleněním ve společnosti přeci jen složitější. Proto vyhlásila Cenu Floccus, jejíž první laureáty ocenila letos v lednu.