Dnešní doba je značně náročná, a to se projevuje vznikem různých nervových a psychických poruch. Ale s tím se nechceme smířit. Hledáme cesty, jak si pomoci. Vždy je třeba se zaměřit na možnou příčinu problému a ten se snažit řešit.
Stres je zejména v dnešní době údělem mnoha lidí, přičemž jeho vliv je často podceňován.
Bylinky jsou na všechny potíže spjaté s neurotickým způsobem dnešního života výjimečné svým působením. Jejich výhodou je, že nemají vedlejší účinky, dají se s chemickými léky kombinovat, navíc mnohdy dokážou negativní účinky léčby farmaky účinně likvidovat.
Roste například počet depresí. Jenže – co to vůbec deprese je? Udává se, že je to duševní stav typický nadměrným smutkem. Vyznačuje se ponurou náladou, ztrátou zájmů, špatným spánkem, poklesem energie, sníženou sebedůvěrou, poruchami chuti k jídlu.
Deprese se mohou vyskytovat ojediněle, jednou, nebo se mohou opakovat. Dle specialistů pro mentální zdraví WHO by se deprese mohla stát nejrozšířenější nemocí na světě. Sociální konkurence, egoizmus, nedostatek cítění, chybějící solidarita, strach ze samoty, to vše tlačí jedince do vlastního nitra. Přidává se k tomu psychologická nezralost, která narušuje neurokomunikaci a brání produkci substancí podněcujících radost a dobrý mozkový stav, což jsou serotonin, noradrenalin a dopamin, endorfiny.
Statistiky říkají, že příznaky deprese se nejlépe a nejrazantněji rozvíjejí v listopadu. Příčinou je souběh více faktorů, hlavní jsou přírodní, dané sezónou (rapidní úbytek denního světla a venkovní teploty), a sociální (nával sociálních a společenských úkolů souvisejících s koncem roku).
Můžeme se bránit různými způsoby, třeba zlepšeným pitným režimem, větším příjmem ovoce a zeleniny. Pomoci nám mohou bylinky, ať už v prevenci, nebo nápravě. Které to jsou?
Z těch rostoucích v našem pásmu je to především třezalka, která je první volbou při úzkosti, psychickém napětí, zabírá až po deseti dnech užívání. Nejlepších výsledků dosáhneme v kombinaci s natí dobromysli a listem vrbky úzkolisté.
Dalším, zatím v tomto směru nedoceněným, prostředkem je eleuterokok – čertův kořen. Působí jako adaptogen, harmonizátor, to znamená, že zvyšuje obranyschopnost organizmu vůči stresu. Z gemmoterapeutik působí významně lípa, uvolňuje stavy úzkosti, posiluje nervovou soustavu, nejlépe s bělotrnem. Dalším cizokrajným prostředkem na zlepšení psychiky a udržení dobré nálady je gotu – kola – centela asiatica, která též zklidňuje nervový systém. Leuzea – maralí kořen usnadňuje adaptaci na stres. Rozchodnice růžová – zlatý kořen pomáhá harmonizovat organizmus a překonávat únavu. Účinným je i šišák bajkalský. Směs Neurosan nebo tinktura Stres také odvedou dobrou práci.
Mgr. Jarmila Podhorná,
majitelka firmy NADĚJE