Simona Kijonková představila plány investiční skupiny JSK, která kromě připraveného finančního kapitálu buduje svůj businessplán na tzv. smart investicích a na know-how úspěšné businessmanky a jejího týmu.
Cílem skupiny je posunout zakladatele k dalším úspěchům. Během následující dekády počítá JSK se vstupy do firem v hodnotě desítek miliard korun a plánuje spolupráci s dalšími investory. Zaměřit se chce na podniky ve střední fázi růstu, které kromě návratnosti přinášejí i společenský přesah.
„Samozřejmě mě těší, že jsem se díky exitu Packety stala v očích české businessové komunity úspěšnou podnikatelkou, ale jsem a vždy jsem byla také investorkou. Skupinou JSK jsme už před lety s manželem zaštítili rodinné podnikání a nyní jsem ve fázi, kdy se mohu investování věnovat naplno. Mým primárním cílem je pomoci tvořit další úspěšné podnikatelské příběhy. Jsem připravena pomáhat desítkám founderů zažít to, co jsme zažili my. Z JSK chceme vybudovat globální investiční skupinu zaměřenou na celou Evropu. Naším cílem je podporovat místní podnikatelskou komunitu a projekty, které mají přidanou hodnotu a dopad, který je pro mě osobně stěžejní,“ řekla podnikatelka, investorka a filantropka Simona Kijonková.
Od desítek dalších investičních společností se JSK odlišuje tím, že se umí podělit o vytvořenou nadhodnotu, a také tím, že firmám nenabízí jen finance, nýbrž i know-how špičkové podnikatelky, která má zkušenosti s řízením desítek společností. Své vstupy do podniků Simona Kijonková označuje jako „smart investice“. Přednostně se soustředí na Evropu a nejblíže jsou jí české projekty.
V centru pozornosti investiční skupiny JSK stojí firmy ve střední životní fázi, které může díky scale-up zkušenostem posunout k dalšímu růstu. Nezříká se ale ani začínajících firem. „V uplynulých třech měsících jsme se dívali na asi deset projektů různé velikosti v celkové investiční hodnotě přesahující miliardu korun. V budoucnu počítáme s desítkami až stovkami vstupů. Do deseti let chceme pracovat s objemem desítek miliard korun,“ uvedla Simona Kijonková. O každou investici skupiny se osobně zajímá a potkává se s každým founderem. V rámci rozhodování se opírá o investiční profesionály z týmu JSK. Při plánování počítá nejen s vlastním kapitálem, ale také účastí dalších kvalifikovaných investorů v rámci skupiny JSK. Jejich zapojení má v dohledné době usnadnit také vznikající podílový fond.
Kromě návratnosti investice je pro Simonu Kijonkovou klíčový také společenský přesah a pozitivní dopad projektů. Dokazují to mimo jiné dvě aktuální investice: Týden inovací Lukáše Sedláčka a mladá firma inTouch využívající AI pro péči o seniory, kterou založil Vassili Le Moigne. Vstupem do technologického veletrhu chce Simona Kijonková podpořit českou podnikatelskou komunitu a přispět k tomu, aby se tuzemsko rozvíjelo v inovační hub Evropy.
„Rozhodnutí Simony Kijonkové a JSK Investments stát se významnými partnery Týdne inovací nás nesmírně potěšilo,“ řekl Lukáš Sedláček, zakladatel Týdne inovací. „Máme totiž velmi ambiciózní cíl. Chceme vytvořit z této největší tuzemské události v oblasti inovací a umělé inteligence, která začala psát svou historii v roce 2015, respektovaný mezinárodní event, jenž pravidelně přiláká mnoho nejen českých, ale i zahraničních návštěvníků, představitelů firem a startupů a rovněž odborníků či zástupců akademického sektoru. Ve spolupráci se Simonou Kijonkovou a JSK Investments tak máme jedinečnou šanci prezentovat Česko světu jako místo, které není skanzenem, ale které se podílí na vytváření globální budoucnosti. Velmi se těším na to, že Týden inovací, který se každoročně přirozeně rozrůstá, budeme společně posouvat výš,“ dodal Lukáš Sedláček.
Celospolečensky pozitivní dopad přinese také projekt Vassiliho le Moigne inTouch. Investicí do něj podporuje JSK také českou IT komunitu, která je Simoně Kijonkové historicky velmi blízká, a pomáhá naší zemi udržet krok s vývojem umělé inteligence. „Cílem společnosti inTouch je využít sílu AI a pomocí denních telefonátů podporovat rodiny v boji s osamělostí, kterou trpí milióny seniorů po celém světě. Díky vhledu, který získáváme analyzováním dat, můžeme přispět k větší efektivitě existujícího úsilí rodinných příslušníků. Investiční podpora od JSK nám pomůže s naším plánem začít uvádět služby inTouch na trh už letos v prosinci, a to v řadě jazyků a mnoha zemích. Do našeho pražského sídla proto aktuálně nabíráme odborníky na AI i marketing,“ uvedl zakladatel in Touch Vassili le Moigne.
Investiční skupinu JSK založila v roce 2017 česká podnikatelka, investorka a filantropka Simona Kijonková se svým manželem Jaromírem Kijonkou, aby jí zastřešili své investiční a podnikatelské aktivity a efektivně a uceleně zhodnocovali rodinný majetek. Investiční skupina JSK sdružuje již dnes desítky firem, mezi nimi například i skupinu Alensa, kterou v roce 2005 založil Jaromír Kijonka s Radkem Hejlem a která je jedním z největších prodejců kontaktních čoček a brýlí v Evropě. Do roku 2024 byla součástí holdingu také skupina Packeta, již Simona Kijonková od založení v roce 2010 vybudovala v prosperující mezinárodní technologicko-logistickou firmu a začátkem letošního roku úspěšně prodala. Podnikatelský fokus holdingu spočívá v private equity investicích do primárně českých a evropských firem, které může díky svým bohatým podnikatelským zkušenostem posunout do další fáze růstu.
(tz)