„Velikost a krása hor vám srovná hodnoty. Všechno ostatní vám pak připadá jako blbost," říká legendární československá horolezkyně Dina Štěrbová. Hory a tropické ostrovy. Vůně dálek celého světa. S tím vším se setkali hosté posledního setkání dámského klubu Cosmopolitan Exexutive Helas Ladies Club.
Jak si poradit s dálkami celého světa? Hosté cestovatelského setkání dámského klubu k tomu přistupovali z různých stran, ale vždy přinesli inspiraci, zkušenost a povzbudili motivaci.
Jedním z hostů talk show byla horolezkyně Dina Štěrbová (76), ženská výšková rekordmanka, jejíž život poznamenala vášeň ke kombinaci výšek a dálek. Miluje Pamír, Hindúkuš ,Himáláj i Pákistánský Karakorum. V roce 1977 stanovila československý ženský výškový rekord výstupem na hindúkušský Nošak (7492 metrů), který pak sama posunula, když s americkou kolegyní a dvěma Šerpy vystoupila v roce 1984 na tibetskou Čo Oju.
Právě výstup na tuto horu považuje Dina Šterbová za svůj největší životní úspěch. Čo Oju je šestou nejvyšší horou na světě, s vrcholem v 8201 metrech. Nachází se 20 kilometrů západně od Mount Everestu a její jméno znamená v tibetštině Tyrkysová bohyně. „Celý život jsem chtěla vylézt na osmitisícovku. Když se mi to podařilo, nemohla jsem tomu uvěřit," vypráví Dina Štěrbová. Spolu se svou kolegyní Věrou Komárkovou, která je občankou USA, se zároveň staly prvními ženami, které tento vrchol v historii zdolaly.
Na otázku, zda to mají ženy-horolezkyně v něčem těžší než muži, odpovídá: „Mužský organismus je přece jen robustnější. Kromě samotné fyzické síly bych ale jinak ani neřekla."
Možná bychom měli ještě uvést, že Dina není turistickou horolezkyní, která se za dokonalého servisu místních Šerpů nechá na vrchol prakticky vynést. Vrcholy vždy zdolávala svými vlastními silami. A bez kyslíku. Zdolávala je jen proto, že chtěla. Milovala to. A zdolávala je proti vůli zkorumpovaných socialistických sportovních organizací a proti vůli režimu. Během života se musela potýkat s místními bandity, ruskými vojáky, nepálskými Maoisty, pákistánskými vojáky, Talibánem a divokými kmeny.
„Velikost hor vám srovná měřítka. Osvětlení horských štítů se neustále mění a jste fascinování nesmírnou krásou kolem. Ve vysokých nadmořských výškách je všechno nesmírně fyzicky náročné. Každý krok je utrpení. Množství kyslíku v atmosféře je v osmi tisících třetinové, organismus jede na dluh. Kdyby si člověk jenom lehl do stanu, tak za chvíli umře. A vy si uvědomíte přesah toho všeho. Všechno ostatní vám pak připadá jako blbost," vyznává se Dina Štěrbová.
Dobročinný bazar a tombola na setkání dámského klubu podpořily českou nemocnici v pákistánském Baltistánu, která díky aktivitám Diny Štěrbové poskytuje lékařskou péči neuvěřitelným pěti tisícům nesmírně chudých lidí z těžko dostupných horských oblastí. Dina Štěrbová se totiž od pákistánských hor nedokázala odpoutat a horské treky začala spojovat s humanitární pomocí.
„Naše nemocnice leží v nejvýše položené horské vesnici u říčky vytékající z ledovce," popisuje Dina Štěrbová. „Zakládat nemocnici někde dole by totiž nemělo logiku. Tam se všichni dostanou. Sem ne. Se stoupající výškou navíc rostou objektivní potíže místních lidí. Ve vesnici je navíc nedostatek vody a život je nesmírně těžký. Když nemáte vodu, nemůžete nic pěstovat. A není tam ani půda. A když už někde je, je to vrstvička tlustá několik centimetrů. Na takové půdě vypěstujete nejdražší obilí na světě. "
Je to pouze český projekt Diny Štěrbové, který těmto lidem nyní pomáhá. Češi tam musí každý rok jezdit na dvouměsíční mise, protože místní obyvatelé - často žijící na úrovni středověku - by nemocnici udržet v provozu nedokázali, a to především z finančního hlediska. „Našim hlavním cílem proto je, aby se náš projekt stal samoudržitelným," doplňuje Dina Štěrbová. Prostředky nutné na provoz nemocnice přitom nejsou nijak vysoké. Tisíc korun je v Pákistánu měsíčním platem vzdělaného člověka. A za dvě stě až třista tisíc korun můžete provozovat celou nemocnici. Pokud byste chtěli pomoci lidem, kteří pomáhají, navštivte stránku www.czechhospital.cz.
Neprodávejte, ale zkuste žít
Také ostatní hosté večera se podělili o své zkušenosti s dálkami, každý podle svého oboru. Dálky totiž evokují nadčasovost a trvalé hodnoty. „Byznys a práce sice vytvářejí komerční hodnotu, ale hodnota života a smysluplnost vizí je něco, co je nadčasové," říká Helena Kohoutová, zakladatelka dámského klubu Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club.
Abyste si mohli sáhnout na dálky a nadčasovost, potřebujete nejprve dát svému životu solidní základ a mít vizi. „Zeptali se mě, co dělám. Odpověděla jsem, že dělám věci, které mi dělají radost. Tak se mě zeptali, co dělám za práci. Odpověděla jsem, že svou práci miluju. Propojujeme lidi, které mají vizi a nasazení. 17 let sdružujeme ženy činu," doplňuje Helena Kohoutová.
Z lásky k ostrovům Indického oceánu, se zvláštním důrazem na Mauricius, se vyznal Jan Soukup, režisér, producent, příležitostný cestovatel, básník a majitel CK Blue Holiday a Mediarex Group. Ostrov Mauricius mu byl osudovou destinací. Mauricius je nejbohatší zemí Afriky, je dokonce centrem IT technologií v rámci celého Indického oceánu. Jsou to však krásy ostrova, které vás dostanou. „Když tam přiletíte, všechno z vás spadne. Máte svou práci a svůj byznys, ale nyní vím, že mohu prohlásit: Jenom neprodávejte, ale zkuste žít!," radí Jan Soukup. „Cestování na podobná místa je báječné v tom, že si uvědomíte nesmírnou pomíjivost a krásu života. Otevřou se vám nové brány života."
Jan Soukup se na Mauricius původně dostal kvůli natáčení reklamních spotů, ale rychle se sblížil s místním prostředím a dokonce i s místní vládou. Během místní folklorní slavnosti se tak nečekaně stal oficiálním honorárním konzulem. Kuriozitou na ostrově je náměstí Jana Palacha, kterého místní obyvatelé většinou považují za francouzského revolucionáře.
Další hosté přinesli další rady, které pomohou při prozkoumávání dálav.
Lukáš Příklenk, spolumajitel Artex informační systémy, doporučil pro podnikání i cestování po světě flexibilitu a inovativnost. „Inovativnost je vlastně lenost. Když pracuji, může mě napadnout, jak si práci zefektivnit, aby byla moje práce snazší." Mimochodem, celé setkání dámského klubu bylo v přímém přenosu šířeno do celého světa ze serverů Microsoftu pomocí služby Office365 a Azure více informací na http://ms-office-365.cz/
Oblastní ředitelka České pojišťovny Monika Krůtová doporučila, na co si dát pozor při cestovním pojištění. Což může být například územní platnost nebo omezení na pouze státní zařízení. Martin Vodička představil za Peugeot Kopecký vhodné automobilové modely pro cesty po městě i do dálek a nové SUV 2008. Díky originálnímu relaxačnímu zařízení Villa Memories jsme zjistili, že exotiku můžeme najít i v Čechách.
MasterCard představil unikátní globální program Priceless Cities díky němuž mohou držitelé karet MasterCard poznat známá města netradičním způsobem. Kdo by si nechtěl znovu a jinak užít například Londýn, Paříž, Istanbul, New York nebo Bangkok, jedny z nejnavštěvovanějších měst vůbec? V každém z nich přitom můžou vybírat ze čtyř kategorií akcí a zážitků: nákupy, jídlo, zábava a ubytování. V rámci Priceless Cities získají třeba vstupenky na nejžádanější představení a koncerty, podívají se do zákulisí a na běžně nedostupná místa nebo si užijí jedinečný gastronomický zážitek.
Cestování zpříjemnily sladkosti od Bon Bon či francouzský likér Cointreau vyráběný z pomerančů a pomerančové kůry už od roku 1849. Dálky připomněla dovozová vína Smart Buying Wine, pochoutky z restaurace Etnosvět a čaje Dilmah ze Srí Lanky. O krásu cestovatelů se postaraly dámy ze Sephora, které převedly bronzové letní líčení.
Kde se setkává šmrnc první republiky se světem moderních technologií a energických ženských osobností? Dámský klub Cosmopolitan Executive Helas Ladies Club již 17 let podporuje, inspiruje a sdružuje ženy s aktivním přístupem k životu. Klubová setkání přinášejí vždy odbornou a společenskou část, tudíž spojují zábavu i rozvoj - a to vše v tom nejpříjemnějším, vstřícném a inspirujícím prostředí. S členkami se potkávají známé osobnosti českého společenského života i odborníci ze všech myslitelných oborů, které mohou zajímat všestrannou a aktivní ženu, ať už její věk začíná dvojkou, nebo osmičkou. Dámský klub uspořádal již přes 250 společenských večerů, komorních setkání a odborných prezentací, na kterých ženy získávají mnoho nových osobních a obchodních kontaktů, ale také nová blízká přátelství.