Cyklus přednášek pro veřejnost v Národní knihovně ČR pokračuje. Ve středu 28. listopadu od 17 hod. zasvětí posluchače do tajů péče o knížky a zákulisí konzervátorských ateliérů i výzkumných laboratoří specialisté z Odboru ochrany knihovních fondů NK ČR. V přednášce Co jste netušili o knihách? se dozvíte, že tajemství a překvapení v sobě neskrývají jenom staré tisky, ale i novodobé tituly.
Každý zanícený čtenář zakouší nad stránkami kvalitní literatury pocit blízký opojení. Pokud patříte mezi milovníky dobrých knih, jistě byste dokázali leccos vyprávět o svých oblíbených autorech i jejich dílech. Co ale víte o těch s láskou pročítaných svazcích, v nichž se všechny ty nesmrtelné příběhy skrývají?
Věděli jste třeba, že od poloviny 19. století kvalita papíru, z něhož se vyrábějí knížky, noviny a časopisy, rapidně poklesla? Až přibližně do roku 1844 se totiž papír vyráběl řemeslně z lněných, konopných nebo bavlněných hadrů, případně jejich směsi, které obsahovaly čistou celulózu.
„Takto vyrobený materiál dokázal při uložení ve vhodných podmínkách přetrvat celá staletí bez výrazných změn. Industrializace a rozvoj vzdělanosti i knihtisku však vedla ke zmnohonásobení produkce papíru, a tudíž se intenzivně hledala další surovina, neboť zdroje již zdaleka nestačily pokrýt požadavky. Odpovědí byl vynález „dřevitého" papíru, jenž s sebou přinesl zásadní změny ve výrobě a výrazně ovlivnil kvalitu i vlastnosti výsledného produktu v důsledku nového levnějšího „kyselého" výrobního procesu i způsobu klížení. Takový papír je však nestabilní a postupem času rychle žloutne, až hnědne, křehne a láme se," vysvětlila Petra Vávrová, ředitelka Odboru ochrany knihovních fondů. Technologie výroby byla sice postupně zdokonalována, avšak kyselý výrobní proces i způsob klížení se udržel po velmi dlouhou dobu a je v oblibě dodnes.
Dokázali byste poznat, zda není vaše drahocenná sbírka poezie vyrobená právě z takového materiálu? Vyznáte se v typech papíru a novodobé knižní vazby? Tušíte vůbec, co knihám nejvíc škodí? Jak moc vadí papíru i vazbě prach, nebo že se do nich s chutí pustí i červotoči? Znáte optimální podmínky pro uložení literárních skvostů? Uměli byste „zachránit" knížku potřísněnou mastnotou nebo dokonce voskem? A slyšeli jste někdy výraz „permanentní papír"? To všechno a mnohem víc v přednášce Co jste netušili o knihách prozradí Ing. Petra Vávrová, Ph. D., Ing. Lucie Palánková a Hana Sedliská z Odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny ČR.
Přednášky pro veřejnost na nejrůznější zajímavá témata se konají každý měsíc od 17.00 v Zasedacím sále v 1. patře hlavní budovy NK ČR. Přednáška Co jste netušili o knihách? se uskuteční ve středu 28. listopadu 2012. Vstup je zdarma.
(tz)