Od 16. listopadu 2012 zahajuje České centrum Berlín svůj provoz v unikátních prostorách stavby, která je všeobecně vnímána jako architektonický skvost pozoruhodného období. Trvale se tak přesídlilo ze svého původní berlínské adresy na Friedrichstrase.
České centrum Berlín nově sídlí v unikátní budově období brutalismu. Jeho provoz zahajuje netradiční projekt: Český element. České centrum Berlín se nově přemístilo do prostor unikátní stavby všeobecně považované za architektonický skvost období brutalismu. Při příležitosti nového zahájení provozu bude německé veřejnosti představen mimořádný program s názvem Český element. Budovu, ve které zároveň sídlí Velvyslanectví České republiky v Německu, dočasně ozvláštní netradiční umělecký projet Guerilla Knitting.
Budova Velvyslanectví České republiky v Německu, ve které nyní sídlí i České Centrum Berlín, patří k zásadním realizacím architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Stavba byla dokončena v roce 1978 jako jedna z několika málo velvyslanectví v bývalé NDR. Exteriér budovy je charakteristický masivním betonovým skeletem, výraznými šikminami oken a bloky dvou schodišť v tmavě eloxovaném obkladu. Jedná se o typický příklad architektury brutalismu. Interiér budovy vyniká jasnými, výraznými barvami. Pozornost budí rovněž originální nábytek ze 70. let, který byl vyroben podle návrhů architektonické dvojice Machoninových.
"České centrum Berlín se nedávno přestěhovalo do budovy Velvyslanectví České republiky na rohu Wilhelmstrasse a Mohrenstrasse v Berlínské části Mitte. Sídlíme v originálních, z architektonického hlediska vysoce zajímavých prostorách, které skýtají mnoho potenciálu pro různé formáty kulturních akcí. Přímé sousedství s ambasádou nám umožní ještě užší spolupráci s kolegy z velvyslanectví", uvedla Monika Štěpánová, ředitelka Českého centra Berlín. Také velvyslanec České Republiky v Německu Rudolf Jindrák srdečně vítá nové sousedy: „Jedna adresa, ucelený koncept kulturní diplomacie pod jednou střechou je ta správná cesta, jak si společnými silami najít své publikum v džungli berlínských kulturních nabídek."
České centrum Berlín bude nyní opět zvát hosty na kulturní akce ve svých vlastních prostorách, v novém multifunčním sále se budou konat výstavy, čtení, projekce filmů, koncerty a prezentace designu. Pokračuje také nabídka kurzů, která je od tohoto semestru rozšířena o intenzivní kurzy a kurzy němčiny pro české rodilé mluvčí. Od ledna 2013 převezme ředitelka Českého centra Berlín Monika Štěpánová také řízení Českého centra Düsseldorf.
V pátek 16. listopadu 2012 zahájí České centrum Berlín oficiálně svůj provoz v nových prostorách projektem „Český element". Netradiční projekt tvoří dvě části: Play Nature Work Future je společná výstava mladých umělců a umělkyň žijících a tvořících v Praze nebo Berlíně. Představí se zde Robert Bárta, Martin Kohout, Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová, Pavla Sceranková, Pola Sieverding, Libor Svoboda, Philip Topolovac. Autoři se ve své tvorbě zabývají momenty absurdity naší každodennosti, hravým způsobem na ni upozorňují, zdůrazňují ji. Výstava zahrnuje médium fotografie, videa a objekty.
V rámci druhé, hudební části vystoupí kapely Nauzea Orchestra, Tsunder, DVA. Jejich hudba originálním způsobem propojuje prvky nejen české a německé kultury, ale také neexistujících národů.
Pozornost Berlíňanů a turistů navíc již od druhého listopadového týdne poutá netradiční výstavní projekt oživující prostory před vstupem do Českého centra v Berlíně: Guerilla Knitting Hany Vackové a Magdaleny Kašpaříkové. Pro nadcházející zimní období se zdejší stojany na kola a zábradlí obléknou do pestrých pletených a háčkovaných svetrů.
Guerilla Knittingu se Hana Vacková věnuje soustavně již od roku 2009 a často pořádá Guerillové pletací akce a workshopy pro veřejnost. Guerilla Knitting je pro ni příležitostí k obydlení a zkrášlení veřejného prostoru, případně také k upozornění na jeho nedostatky. Její převážně vlněné výtvory byly dosud k vidění nejčastěji v ulicích Prahy, na sloupech veřejného osvětlení na Čechově mostě, na fasádě Nové scény Národního divadla nebo také na Klárově u Mánesova mostu, kde opletla „vánoční stromek".
(tz)