Zakladatelské společnosti Agentura Helas a Mazars představily nejúspěšnější majitelky českých společností. Z celkového počtu 11.321 společností bylo vybráno 246 s nejlepší finanční analýzou CCB veřejně dostupných údajů všech společností v České republice odpovídajících kritériím soutěže. Z nich byly vyhodnoceny ty nejlepší v kategoriích Česká podnikatelka, která podnik vlastní a řídí - podkategorie Malá, Střední a Velká společnost, Cena GE Money Bank - Výjimečná podnikatelka, Výjimečný růst firmy a Cena za inovativní řešení.
Soutěž OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK - OCP je pro podniky, které vedou povinně podvojné účetnictví dle Zákona č. 563/1991 Sb. o účetnictví, mají nejméně 10 zaměstnanců, jsou 100% vlastněné Češkou a fungují pod jejím vedením nejméně čtyři roky.
„Liší se společnosti vlastněné ženami od souboru všech společností? Odpověď není jednoduchá. Zde jsou některé aspekty podnikání žen, které mohou napovědět. Společnosti vlastněné ženami jsou mladší. Jinak řečeno, ženy začaly s podnikáním ve větším měřítku až později. Necelé 2/3 z nich proto existují na trhu po dobu kratší než jedenáct let. V devadesátých letech vznikalo v průměru každý rok 580 společností ve vlastnictví žen, v novém tisíciletí je to téměř dvojnásobek. Necelé 2/3 společností vlastněných ženami nalezneme v odvětví služeb a obchodu. 1/4 společností patřící ženám působí ve zpracovatelském průmyslu, zatímco v rámci všech společností je to jen 10%. Společnosti vlastněné ženami dosahují vesměs lepších výsledků v hodnocení ekonomických ukazatelů ve srovnání se společnostmi jako celku. Tato skutečnost pak vede k závěru, že společnosti ve vlastnictví žen podnikají s rozumem a předvídavě a ve statistikách o bankrotech se tudíž nevyskytují často," řekl Pavel Finger, zástupce odborného garanta a člen představenstva CCB.
„V těchto dnech vrcholí pátý ročník soutěže Ocenění Českých Podnikatelek. Během posledních pěti let jsme oslovily přes 1000 nominovaných podnikatelek a osobně se setkali s řadou z nich. Jejich životní zkušenosti a příběhy jsou pro mě velkou motivací pro další rozvoj tohoto projektu. Znovu jsem si uvědomila, že se nám daří naplňovat jeho základní poslání. Neoceňovat úspěch jako takový, ale vyzdvihovat aktivní přístup k životu, pracovitost a prostou lidskou slušnost, s nimiž lze úspěchu dosáhnout. Věřím v dlouhodobý vliv těchto hodnot na kultivaci českého podnikatelského prostředí. Hodnoty, které soutěž oceňuje, mají nadčasovou platnost, nejsou cestou k rychlému úspěchu, zato o to trvalejšímu," shrnuje pětiletou historii projektu spoluzakladatelka projektu, Jana Švenková, partnerka a auditorka Mazars Audit.
Spoluzakladatelka a majitelka Agentury Helas, Helena Kohoutová, dodává: „Za 5 let existence soutěže jsme se osobně potkaly s téměř 10% všech z tisícovky oslovených žen. Poznaly jsme jejich životní osudy, plány, podnikatelské záměry a důvody, proč se rozhodly podnikat. Z celkového počtu 109 žen se 47% vypracovalo z běžných pracovních pozic na majitelky společností díky vlastnímu pracovnímu odhodlání a nasazení. 26% procent z této skupiny podniká z nutnosti, ať už kvůli potřebě zaopatřit sebe nebo si finančně vypomoci na mateřské dovolené. Další skupina 11% patří ženám, které se staly podnikatelkami převážně z nutnosti převzít po někom firmu, která by jinak zanikla. Ať už z důvodu úmrtí dosavadního majitele nebo díky jiným nepříznivým situacím. 8% pak zastávají majitelky, které pokračují v tradici rodinného podnikání, stejnou měrou jsou zastoupeny i ženy, které podnikání cítí jako své poslání a naplnění svého života."
Soutěž byla založena v roce 2008. Jejím cílem je podpora českých žen, podnikatelek. Umožňuje ocenit ženy jako osobnosti a poukázat na významné projekty nebo inovace v různých oborech, které české firmy pod jejich vedením přinášejí na český nebo evropský trh. Klade si zároveň za cíl vyzdvihnout a šířit úspěchy žen dosažené v podnikání při respektování nepsaných mravních norem vzájemného obchodu.
V rámci soutěže byly uděleny ceny v těchto kategoriích
V první kategorii „Česká podnikatelka, která podnik vlastní a řídí" se udělily ceny za první až třetí místo v podkategoriích malá společnost (10 - 24 zaměstnanců), střední společnost (25 - 99 zaměstnanců) a velká společnost (100 a více zaměstnanců).
Druhá kategorie „Cena GE Money Bank - Výjimečná podnikatelka" byla vyhodnocena bez ohledu na počet zaměstnanců. Byla udělena jedna cena. Patronem ceny je GE Money Bank, která je generálním partnerem soutěže.
Jarmila Plachá, ředitelka marketingu a členka senior managementu GE Money Bank, a.s., popisuje důvody výběru vítězky: „Letos jsme cenu GE Money Bank - Výjimečná podnikatelka věnovali Heleně Bednářové, majitelce firmy Centrin CZ, která provozuje tři pečovatelské domy zaměřené na pomoc seniorům. Rozhodli jsme se tak proto, že péči o seniory se v České republice nevěnuje dostatečná pozornost a soukromých poskytovatelů sociálních služeb pro starší spoluobčany je stále velmi málo. Nejen obor její činnosti a dobré obchodní výsledky, ale také fakt, že v období posledních tří let více než zdvojnásobila počet lůžek, nás přesvědčily o volbě vítězky kategorie. Pomoc seniorům je zároveň jedním ze čtyř pilířů naší dobrovolnické organizace GE Volunteers, a tak z vlastních zkušeností víme, jak je tato práce potřebná. Věříme, že tímto oceněním ještě více podpoříme vítězku kategorie v její prospěšné činnosti."
Třetí kategorie „Výjimečný růst firmy" hodnotí řízený výjimečný růst činnosti firmy za poslední tři sledované roky bez ohledu na kategorii, ve které se firma nachází. Patronem této ceny je společnost MasterCard, která je hlavním partnerem soutěže.
„Základními kritérii našeho hodnocení jsou dva ukazatele: nárůst obratu dané společnosti a její rentabilita. Při hodnocení růstu obratu jsme se zaměřili na období let 2008 až 2010. Z kombinace těchto výsledků pak vzešlo výsledné pořadí firem. V čele se umístila Jana Márová, majitelka společnosti PROFIMA EFFECTIVE, které tímto gratuluji. I když je cena udělována pouze jedné firmě, věřím, že příběhy a úspěchy dalších přihlášených projektů mohou být inspirací pro mnohé začínající podnikatelky," řekl Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku.
Čtvrtá kategorie „Cena za inovativní řešení" je udělována pod patronací Allianz. Hodnotí se inovativní přístup firmy za poslední tři sledované roky bez ohledu na kategorii, ve které je firma zařazena.
„Vítězná společnost by měla být dynamická a otevřená novým myšlenkám, procesům a moderním věcem. Není až tak podstatné, v jakém oboru společnost podniká, nejdůležitější je, aby k těmto změnám měla chuť a odvahu. Mít dobré nápady a hlavně umět je dotáhnout do konce, chce spoustu času, odvahy, energie, nadšení a často i osobního odříkání. Jsem rád, že mohu předat ocenění firmě ESKON a.s., jejíž představitelka takové vlastnosti má a stále aktivně pracuje na inovacích a rozvoji své společnosti," dodal k ocenění Dalibor Šajar, ředitel Marketingu a Market Managementu Allianz pojišťovny.
Vítězky 5. ročníku soutěže
MALÁ SPOLEČNOST
1. HEBIOS, s.r.o. Miroslava Kubatá
2. Oculeus s.r.o. Jana Kühnelová
3. AUTOKŘEHLÍK s.r.o. Olga Křehlíková
STŘEDNÍ SPOLEČNOST
1. KOVANDOVI s.r.o. Petra Kovandová
2. BMKco s.r.o. Hana Baštýřová
3. RYOR a.s. Eva Štěpánková
VELKÁ SPOLEČNOST
1. BRITEX - CZ, s.r.o. Olga Bunce
2. CORA MANAGEMENT s.r.o. Anna Šťastná
3. BAIEROVÁ spol. s.r.o. Renata Roubínková Baierová
CENA GE MONEY BANK - VÝJIMEČNÁ PODNIKATELKA
Centrin CZ s.r.o. Helena Bednářová
VÝJIMEČNÝ RŮST FIRMY - CENA MASTERCARD
PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o. Jana Márová
CENA ZA INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ
ESKON a.s. Hana Malurová
O zakladatelích:
MAZARS
Společnost Mazars, mezinárodní, integrovaná a nezávislá organizace, nabízí ucelenou škálu profesionálních služeb, zahrnující audit, účetnictví, daňové a poradenské služby včetně znaleckého ústavu, pro klienty z různých sektorů, odvětví a oborů. Mazars dosáhl v České republice od roku 1993 významného růstu a v současné době patří mezi 10 nejvýznamnějších poradenských společností v České republice. Celosvětová síť Mazars je mezinárodní a nezávislá organizace, působící na všech pěti kontinentech. Skupina Mazars je v současné době přítomna v 61 zemích a zaměstnává tým 13 000 odborníků. Mazars je také jedním ze zakládajících členů Aliance Praxity, která zahrnuje 79 nezávislých organizací a 28.000 profesionálů v 82 zemích.
Nabídka portfolia služeb Mazars svým rozsahem a zaměřením umožňuje poskytovat praktická řešení na míru velkým mezinárodním korporacím stejně jako firmám střední velikosti a jednotlivým podnikatelům. Partneři a zaměstnanci Mazars cítí osobní odpovědnost navázat a udržet dlouhodobě kvalitní partnerské vztahy se všemi klienty, nad rámec a rozsah každé smlouvy.
Agentura Helas
Agentura Helas je spoluzakladatelem soutěže OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK - OCP, zakladatelem dámského klubu COSMOPOLITAN EXECUTIVE HELAS LADIES CLUB a společenského klubu HELAS NEW ENCOUNTERS CLUB. Pořádá ekonomický žebříček ŠTIKY ČESKÉHO BYZNYSU a soutěž Exportní cena DHL UNICREDIT. Výhradně provozujeme historické sály v prostorách Kláštera minoritů sv. Jakuba v centru Prahy. Patnáct let je agentura specialistou v oboru „event management", pořádá společenské, kulturní a sportovní akce.
http://www.helas.org, http://www.helas-ladies-club.cz, http://www.hnec.cz;
http://www.stiky.cz; http://www.oceneniceskychpodnikatelek.cz; http://www.exportnicena.cz
Generální partner:
O GE Money Bank
GE Money Bank patří mezi největší české peněžní ústavy. Je univerzální bankou, která disponuje širokou sítí 242 poboček a 665 bankomatů. Své služby orientuje jak na občany, tak na malé a střední podniky. V několika nezávislých průzkumech veřejnosti v roce 2010 byla oceněna za vstřícný přístup ke klientům. Naše Internet Banka byla letos již potřetí za sebou vyhodnocena českou veřejností jako nejlepší finanční produkt na trhu. Vlastní kapitál banky tvoří 36,3 miliardy Kč, konsolidovaná kapitálová přiměřenost ve výši více než 20 % je i nadále jednou z nejvyšších na trhu.
GE Money Bank patří do skupiny General Electric (GE). Skupina GE patří do trojky největších firem světa. Pravidelně se objevuje na žebříčcích nejobdivovanějších a nejinovativnějších společností. GE založil Thomas Alva Edison. Skupina dnes sdružuje firmy z oblasti průmyslu, financí a médií a reaguje na nejpalčivější problémy dnešního světa. Podniká v oblastech jako je výroba letadlových motorů, výroba elektrické energie, finanční služby, lékařská zobrazovací technika či televizní vysílání. GE podniká ve více než 100 zemích světa a zaměstnává po celém světě přibližně 300 tisíc lidí. Pro více informací navštivte webové stránky skupiny GE: www.ge.com.
Hlavní partneři:
O MasterCard Europe
Společnost MasterCard Europe je subjekt odpovědný za řízení obchodní činnosti MasterCard Worldwide v Evropě. MasterCard Europe, se sídlem v belgickém Waterloo, spolupracuje s 51 evropskými zeměmi, které jsou administrativně rozděleny do tří zákaznických oblastí. Tyto oblasti zahrnují jednotný evropský platební prostor (SEPA), vyspělé trhy a rozvojové trhy Evropy, které sahají až k východním hranicím Ruska. Díky své síti místních zastoupení dokáže MasterCard Europe naplňovat rozličné potřeby zákazníků na nejrůznějších trzích po celé Evropě a umožňuje tak lidem obchodovat jejich vlastním způsobem a v jejich vlastním jazyce.
MasterCard přispívá k rozvoji globálního obchodování tím, že poskytuje životně důležité ekonomické spojení mezi finančními institucemi, podniky, držiteli karet a obchodníky na celém světě. Jakožto poskytovatel licencí, zpracovatel a poradce společnost MasterCard rozvíjí a uvádí na trh platební řešení, zpracovává každoročně více než 18 miliard plateb a poskytuje špičkové analytické a poradenské služby zákazníkům z řad finančních institucí a obchodníků. Prostřednictvím svého portfolia značek, mezi něž patří MasterCard®, Maestro® a Cirrus®, slouží MasterCard Worldwide spotřebitelům i podnikům ve více než 210 zemích a územích. Další informace naleznete na www.mastercardworldwide.com.
O Allianz pojišťovně
Allianz pojišťovna je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí předního světového pojišťovacího koncernu Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení v České republice se vypracovala mezi tři největší české pojišťovny.
Začínala s nabídkou životního pojištění, pojištěním majetku občanů, od roku 1995 nabízí také havarijní pojištění. V roce 1999 se stala jednou ze 12 pojišťoven, které začaly nabízet povinné ručení. Dnes svou šíří produktů uspokojí jak privátní, tak firemní zákazníky. Nabízí životní pojištění, pojištění majetku a odpovědnosti občanů, majetkové pojištění pro podnikatele, pojištění profesní odpovědnosti, pojištění průmyslových rizik, komplexní autopojištění pro občany i společnosti, cestovní pojištění a penzijní připojištění.
Allianz pojišťovna je jediným akcionářem Allianz penzijního fondu, který byl založen v roce 1994. Je také jediným společníkem Allianz kontakt, s.r.o. a Allianz Generální služby, s.r.o. Zázemí Allianz Group poskytuje výhodu při využití mezinárodního know-how a zaručuje přístup ke kapitálové síle celého koncernu.
Odborný garant:
O CCB - Czech Credit Bureau:
Společnost CCB - Czech Credit Bureau dlouhodobě sleduje zadluženost českých domácností a hodnotí hospodaření malých a středních podniků a podnikatelů i českých měst a obcí. Je organizátorem Bankovního a Nebankovního úvěrového registru. Provozuje portál obchodních informací CRIBIS.cz. Ve spolupráci s Hospodářskou komorou Prahy poskytuje firmám hodnocení iRating. Poskytuje také řadu dalších služeb, například nástroje pro řízení úvěrových rizik, řešení proti podvodům, nástroje pro hodnocení ekonomické situace bytových družstev či neziskových organizací a další.
Společnost CCB - Czech Credit Bureau byla založena v roce 2000. Od roku 2005 je jejím jediným akcionářem mezinárodní skupina CRIF, která byla založena v roce 1988 v italské Bologni a která je dnes čtvrtým největším provozovatelem úvěrových registrů a systémů pro podporu úvěrového rozhodování na světě.
(tz)