Každý to zná a mnohdy se kvůli tomu v rodině i pohádáme. Vést rodinný rozpočet není jednoduché a někdy máme hluboko do kapsy. A právě v ten nejnevhodnější okamžik přijde nečekaný výdaj jako oprava auta nebo rozbitá pračka. Jak si počínat, aby nás naše půjčky „nesežraly za živa"?
1) Mějte rezervu
Vytvořte si finanční polštář. „Ideální úspory se pohybují mezi třemi až šesti měsíčními platy," poradila tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová. Může se zdát, že je to mnoho peněž, ale nevykolejí vás pak ani delší marodění nebo jiné neočekávané okolnosti. Každá koruna se počítá, a tak klidně spořte po malých částkách, ale začněte s tím co nejdříve. Využít můžete např. zřízení spořicího účtu u své banky, kam hned po výplatě převedete jakýkoli finanční obnos.
2) Nepřeceňujte své síly
Politologové říkají, že se války v historii prohrávaly jen proto, že vojevůdci špatně odhadli své síly. A stejně tak bychom měli i my umět dobře odhadnout, co si můžeme dovolit, aby nad námi naše dluhy „nevyhrály". Ve světě plném lákadel je to o to těžší, protože si vždycky budeme muset něco odepřít. Věřte ale, že se vám to vyplatí. Pomůckou může být jednoduchá tabulka. Napište si tam všechny příjmy modrou barvou a výdaje červenou. Výdaje by měly zahrnovat nejen položky, které platíte každý měsíc, jako nájem, jídlo a jízdné, ale také roční vyúčtování vody, povinné ručení apod. Výdaje odečtěte od nákladů a dostanete přesnou částku, se kterou můžete libovolně nakládat.
3) Vybírejte dobře, na co si půjčíte
Dobře zvažte každou novou půjčku. Ač se to možná na první pohled nezdá, splácení vás může zatížit více, než kolik radosti vám získaná věc přinese. „Půjčujte si peníze na to, co bude mít hodnotu i v době, kdy úvěr splatíte," doporučila Pavla Hávová z ČSOB a dodala: „Není dobré si půjčovat například na dovolenou nebo na domácí kino." Přijatelné jsou půjčky na bydlení, na vzdělání a při rozvážném rozhodování také na rozjezd podnikání.
4) Pozor na nesolidní půjčky
Trh nabízí spoustu možností, kde získat peníze. Mnohé jsou až nápadně výhodné. Rozvaha je na místě, a tak si v každém případě dobře prostudujte všechny podmínky, i kdyby to znamenalo, že si smlouvu vezmete domů a tam si ji v klidu prostudujete. Určitě se podívejte, o kolik smluvenou půjčku přeplatíte a jestli vám hrozí pokuta za opožděnou platbu. Některé firmy si účtují každý den prodlení a pokuta se pak může vyšplhat na astronomickou částku. Důležitý údaj je také RPSN, který říká, kolik budete muset mimo půjčku samotnou zaplatit. Zahrnovat by měl všechny administrativní náklady, úrokovou míru a také veškeré další náklady na jeden rok. Uvádí se v procentech a většina bank při úvěru nad 60 tisíc nabízí RPSN pod 16 %.
5) Případné problémy řešte hned
Některé problémy v životě neradi řešíme a odkládáme je. Jisté problémy ovšem mohou „vyhnít" a jejich odklad je může vyřešit. To se ovšem nikdy netýká půjček. Pokud splácíte více, než si můžete dovolit, situaci řešte. Není dobrým krokem uvázat se do dalšího závazku a vzít si rychlou půjčku. Některé banky, jako např. ČSOB, umožňují tzv. konsolidaci půjček. Jde o sloučení všech vašich závazků do jednoho. „Jednou z největších výhod konsolidace půjček je snížení měsíční splátky, poplatků, a zároveň zpřehlednění výdajů. Pro své klienty také vyřídíme veškerou administrativu spojenou s konsolidací," řekla Ivana Bohatcová, výkonná manažerka segmentu Bydlení a úvěry ČSOB. Vašemu rodinnému rozpočtu se tak může ulevit nižší měsíční splátkou, nicméně všech vašich závazků stejně budete muset dostát. Proto je důležité půjčovat si s rozvahou vašich finančních možností.
(tz)