Přes mnoho diskuzí o tom, jakým způsobem bude nakonec „technicky" provedena legalizace marihuany k léčebným účelům, potvrzují výrobci, prodejci a distributoři technologickou připravenost na profesionální výrobu. Jiří Stabla, zástupce výrobce Carun a provozovatel nejznámějšího obchodního portálu s konopnými prostředky v Česku www.konopnyshop.cz na dotaz sdělil, jaký je jeho pohled na současný stav.
Technologicky jsme na výrobu i distribuci připraveni a profesionální výrobě či případné spolupráci se nebráníme. Pokud vše projde zdárně celým legislativním procesem, rozhodně bychom to uvítali. Bylo by záhodno vyrábět celou škálu prostředků s výtažkem z konopí. Vedle produktů vzniklých zpracováním stonku roste zájem o výrobky z konopného semene. Dnes je například legálním českým zdravotnickým prostředkem zatím jen konopná mast Carun doporučovaná při léčbě.
Domnívám se, že by měli mít v případném výběru, kdo bude moci prostředky vyrábět, přednosti ti, kteří mají se zpracováním rostlin zkušenosti a dokonale ji znají. Vypěstovat konopí není jednoduché a navíc takoví producenti dokáží vypěstovat kvalitní konopí s vysokým obsahem účinných látek. Určitě jsme schopni vyprodukovat dávku pro pacienty levněji, než je běžně uváděná částka v řádu desetitisíců korun za měsíc, za kterou si pořídí léky na bázi konopí dovážené ze zahraničí. Vypěstovat léčebné konopí není tak drahé, jak si lidé obvykle myslí. Cenově by tedy byly prostředky dostupné. I když je pravda, že část produkce cannabis sativa (takzvaného technického konopí) kvůli nedostatku zpracovatelských kapacit u nás, jsme zatím nuceni dovážet ze zahraničí. Poptávka roste a pěstebních ploch není kvůli tomu bohužel dostatek. Máme však kontakty například na pěstitele na Ukrajině, Švýcarsku či Rakousku, Polsku a jiných zemích.
Existují jiná řešení?
Pro uspokojení poptávky, která nyní převyšuje nabídku, by vážně nemocní měli dostat šanci si rostlinu vypěstovat doma, tedy za minimálních nákladů. Je také důležité připomenout, že není znám případ úmrtí ani nenávratného poškození zdraví. Protože však „samopěstování" není všespásné, vedla by cesta vytvořením velké tírny na zpracování konopí, která zatím v Česku chybí.
Už nyní se na druhou stranu potvrzuje, že je Evropa a hlavně Česko v pěstování ilegální marihuany soběstačná. Podle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost se dokonce v Česku pěstuje tolik marihuany, že se vyváží do zahraničí. Česko patří k deseti zemím, kde konzumace marihuany naprosto vítězí. Dokonce malá část konopí vypěstovaného v Česku se vyváží na polský, německý a nizozemský trh.
V Česku je povolené setí jen několika odrůd, které musí obsahovat méně než 0,3 % omamné látky THC (cannabis sativa). Marihuanou se označuje cannabis indica, tedy konopí indické, které obsahuje mnohonásobně vyšší koncentrace THC.
Používání indického konopí k léčebným účelům by tak snad i v Česku, jako v dalších zemích ve světě, mohlo být legální, bude-li pořízeno na lékařský předpis podle návrhu novely zákona o léčivech, která prošla 1. kolem v Poslanecké sněmovně počátkem června. Konopí by měli dodávat v souladu s úmluvami OSN do lékáren licencovaní výrobci a pěstitelé. Dohlížet by na to měl Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Konopí dokáže ulevit od bolesti lidem s rakovinou, Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou, atopickým ekzémem, lupenkou a mnoha dalšími nemocemi.
Vývoj osevních ploch technického konopí (cannabis sativa):
Rok 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012
Osevní plocha ha 129 29 91 115 307 156 1 155 1 538 518 228 236 220 275
Zdroj: ministerstvo zemědělství
Více informací získáte na webu http://www.konopnyshop.cz
(tz)