Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV) zpracovává návrh unikátního zákona o dětské skupině. Ten od příštího roku umožní ženám na mateřské nebo rodičovské dovolené nástup do zaměstnání již půl roku po porodu, čímž celý proces návratu maximálně urychlí. Roční náklady na provoz dětské skupiny jsou navíc nižší než v případě klasických firemních školek, kde se pohybují v řádech milionů korun.
Zatímco v případě firemních školek činí roční náklady na provoz více než 3,5 milionů korun, náklady na provoz dětských skupin jsou výrazně nižší. Zřizovatel si je zároveň může odepsat z daní. Dětské skupiny mohou být budovány přímo v sídlech firem pro děti zaměstnanců, o děti se budou starat kvalifikované pečující osoby. Aby se proces nástupu matek do zaměstnání maximálně urychlil a usnadnil, budou moci tuto instituci navštěvovat děti již od šesti měsíců věku.
„Na MPSV již dětská skupina pro děti zaměstnanců funguje jakožto pilotní projekt ministerstva inspirovaný německými Kinder Gruppe. Jedná se o alternativní formu předškolního zařízení. Záměrem ministerstva je pomoci matkám po mateřské dovolené ve snadném návratu do zaměstnání," uvedla Viktorie Plívová, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. „Byli bychom rádi, kdyby se z dětských skupin stal běžný standard, jako je tomu například v západních zemích. Zde je forma firemních školek obvyklým zaměstnaneckým bonusem," doplnila Plívová.
Podpora žen v návratu do pracovního procesu po mateřské dovolené neprobíhá pouze legislativní cestou. Podle informací Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vychází vstříc matkám s malými dětmi také stále více firem z oblasti soukromého sektoru. Nabízí jim zpravidla možnost přivýdělku v podobě práce z domova či flexibilního zaměstnání na částečný úvazek.
„Finanční ohodnocení žen mnohdy neodpovídá jejich pracovnímu výkonu. S malými dětmi pak jejich příjem klesá ještě níže a jen velmi těžko hledají uplatnění," uvedl Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která se zabývá odborným poradenstvím v oblasti financí. „Z tohoto důvodu jsme se rozhodli zahájit v červnu rozsáhlou náborovou a informační kampaň na podporu žen s malými dětmi," doplnil Slavíček.
Motivace firem zaměstnávat matky po mateřské dovolené se v tuzemsku postupně zvyšuje. Kromě nabytých pracovních zkušeností jsou důvody také finanční. Zaměstnat novou pracovní sílu namísto ženy po mateřské dovolené totiž vyjde zaměstnavatele výrazně dráž. „Podle našich údajů činí rozdílová částka přibližně 600 000 korun. Je totiž třeba započítat odstupné, nábor nového zaměstnance, jeho zaučení i riziko přechodu ženy po mateřské dovolené ke konkurenci," uvedla Veronika Šindelářová z občanského sdružení APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství.
O občanském sdružení APERIO
Posláním občanského sdružení APERIO je podpora informované volby, osobní zodpovědnosti a aktivního přístupu k rodičovství. Usiluje o zlepšení služeb v mateřství a rodičovství a podporuje rovné zacházení se ženami a muži v rodině a na pracovním trhu.
O společnosti DataLife s.r.o.
Společnost DataLife od roku 2005 poskytuje na českém trhu profesionální poradenské služby v oblasti financí. V současné době patří mezi nejvýznamnější společnosti svého druhu v České republice. Jako nezávislý finanční makléř nabízí klientům odborné poradenství v rámci životního a neživotního pojištění, stavebního spoření, penzijního připojištění a hypoték. Více informací na www.datalife.cz.
(tz)