NOEL_Logo_4c_300 dpi.jpgBěhem pracovní návštěvy v Praze představila zemská radová Dr. Petra Bohuslav Dolní Rakousko jako zemi hospodářství a turistiky. „V mezinárodních vztazích hrají osobní kontakty velmi významnou roli,“ uvedla. Česko patří k nejvýznamnějším zahraničně obchodním partnerům Dolního Rakouska. Patří mu třetí pozice hned za Německem a Itálií. V roce 2009 dosáhl dolnorakouský vývoz do ČR téměř 1 miliardy Euro. K nejdůležitějším vývozním položkám patřily elektrické stroje a přístroje, elektronika a mechanická zařízení.

Současně je Česká republika také třetím největším dolnorakouským partnerem v cestovním ruchu. Jestliže v roce 2000 vykazovaly statistiky 30 408 noclehů českých hostů, v loňském roce dosáhl počet těchto přenocování již čísla 86 617. Což představuje nárůst o 140%. Jenom nárůst mezi roky 2010 a 2011 představoval až 11 %.

„Pracovní návštěva Prahy je důležitým nástrojem pro ještě větší zintenzivnění vztahů mezi našimi zeměmi jak v oblasti hospodářství, tak i v oblasti turismu. Tato návštěva odpovídá plně hospodářské strategii Dolního Rakouska, která se soustředí na hlubší kooperaci s trhy sousedních zemí a v oblasti turismu na poskytování optimální nabídky služeb,“ řekla dolnorakouská zemská radová Dr. Petra Bohuslav.

České turisty lákají do Dolního Rakouska především hory, krásná krajina, optimální poměr ceny a služeb, bezpečnost a čistá příroda. Hlavním tématem cesty bývá především aktivní sportovní dovolená.

„Blízké sousedství je to, čím je Dolní Rakousko pro české hosty přitažlivé. Sportovní aktivity v horách kolem Vídně, a v oblasti Mostviertelu, cyklistická a turistická dovolená s doplňujícím programem, to jsou naše hlavní marketingová témata pro Českou republiku,“ prohlásila Dr. Bohuslav.

Pro odbornou veřejnost dnes v Praze pořádá Dolnorakouská turistická centrála večerní recepci, na které bude prezentována turistická nabídka oblasti pro české návštěvníky.

Aktivity v cestovním ruchu, společné turistické projekty a možnosti prohloubení spolupráce v této oblasti byly také hlavními tématy dnešních dopoledních jednání s náměstkem ministra pro regionální rozvoj Ing. Michalem Janebou.

Hospodářská spolupráce a její další rozvoj byly předmětem i dalšího důležitého jednání na ministerstvu průmyslu a obchodu s náměstkem ministra Ing. Milanem Hovorkou.

Hospodářská spolupráce byla rovněž hlavním tématem obchodní recepce pořádané rakouským velvyslanectvím v Praze pro významné české partnery a zástupce rakouských firem v Česku. Zemská radní Dolního Rakouska Dr. Petra Bohuslav pak navštívila společnost PRAKAB PRAŽSKÁ  KABELOVNA, s.r.o., protože právě tato firma je dobrým příkladem hospodářského propojení mezi českými a rakouskými firmami. 

„Již v roce 1919 byla pražská kabelovna založena jako pobočka rakouských Schwechater Kabelwerke GmbH (SKW). V roce 1946 byl podnik zestátněn, ale v roce 1992 byl odkoupením většinového podílu akcií znovu začleněn do SKW GmbH,“ vysvětlil Ing. Jaromir Schmid, jednatel PRAKABu.

PRAKAB  PRAŽSKÁ KABELOVNA, s.r.o je dobrým příkladem celé řady úspěšných investic dolnorakouských firem
v Česku.

„Příklad této firmy je dobrou ukázkou úspěšné aktivity dolnorakouských podnikatelů na českém trhu. Odhadujeme, že je v Česku přibližně 150 poboček dolnorakouských podniků. V roce 2012 počítá Dolní Rakousko s celkovým hospodářským růstem ve výši 1,1%, což je výrazně výše, než činí celorakouský odhad. Jsme přesvědčeni, že výrazný podíl na tom má i naše vzájemná spolupráce v hospodářství a turismu ,“ uzavřela Dr. Petra Bohuslav.

(tz)