Lubomír Stoklásek a prof. MUDr. Eva Syková, Dr.Sc. - vyhlášení 19. ročníku MANAŽERA A MANAŽERKY ROKU 2011.jpgDo elitního klubu Manažerů roku byl slavnostně uveden vítěz 19. ročníku nejprestižnější soutěže manažerských osobností MANAŽER ROKU - Lubomír Stoklásek z a.s. Agrostroj Pelhřimov. Národní komisí byl vybrán z celkem 72 finalistů a stal se tak 48. osobností, která v 19leté historii soutěže tento prestižní titul získala.

 

MANAŽERKOU ROKU se stala prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., ředitelka a předsedkyně rady Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.

Titulem vynikající manažer střední firmy byl oceněn Ing. Ladislav Brázdil, ředitel ZLKL, s.r.o., Loštice a Vynikajícím manažerem malé firmy je Karel Vytřísal, jednatel Domat Control System s.r.o., Pardubice. Titul Mladý manažerský talent získal Mgr. Jan Rafaj, MBA, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy ArcelorMital Ostrava a.s.

Soutěž MANAŽER ROKU si bere za cíl objektivně a nezávisle vybrat a zviditelnit nejlepší lídry českého managementu, špičky ve svém oboru, významné osobnosti, jejichž metody jsou přínosem nejen pro rozvoj firem a ekonomiky, ale i celé společnosti. Nejlepší manažeři České republiky jsou pod záštitou premiéra slavnostně oceňováni tradičně v pražském paláci Žofín.

Vyhlašovateli soutěže jsou Svaz průmyslu a dopravy ČR, Česká manažerská asociace a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. V porovnání s dalšími soutěžemi, pořádanými v ČR, jako jedna z mála lpí na systematicky rozpracovávaných a neustále zpřesňovaných kritériích, na náročných nominacích a ještě náročnějších podmínkách hodnocení. Soustředí kolem sebe týmy respektovaných odborníků z teorie i praxe managementu i ekonomiky. Řídí činnost dvou nezávislých komisí, Hodnotitelské a Národní, vypracovává na každého účastníka-finalistu obsáhlé hodnocení, jehož součástí je např. i manažerský audit přímo na pracovišti.

„Překvapil nás stoupající zájem osobností českého byznysu o 19. ročník soutěže. Jako by ti, kteří udržují naši ekonomiku a společnost v chodu, vytvářejí v Česku hodnoty, jistoty a životní úroveň statisícům občanů, v současné době hledali kreditibilní a důvěryhodné prostředí, jenž odborně i společensky uzná a ocení jejich úsilí a úspěchy. Do 19. ročníku soutěže byl totiž nominován rekordní počet osobností - 194 manažeři a manažerky z celé České republiky. Z nich bylo vyhodnoceno 72 finalistů," uvedl prezident České manažerské asociace a organizátor soutěže Pavel Kafka.

JSME DŮSLEDNÍ

Mnozí se ptají, proč tak sofistikované systémy, proč tolik soustředěných informací, zkoumání a prověrek, když další soutěže u nás vybírají své vítěze např. podle počtu odeslaných esemesek, počtu hlasů členů komise nebo podle jediného exaktního kriteria.

„Chceme být respektovaná soutěž s kreditem a důvěrou. Jinak než přes jasně definovaná kriteria to nejde. Soutěž MANAŽER ROKU hledá osobní podíl manažera na prosperitě firmy - specifikuje jeho podíl osobních i manažerských dovedností, jeho schopnost řídit a motivovat tým k definovaným cílům a výsledkům, to, zda určil správnou vizi i strategii firmy," osvětlil Rastislav Lukovič z České manažerské asociace. „Celkem zpracováváme u každého soutěžícího 30 kritérií," doplnil předseda Hodnotitelské komise, Jan Preclík. „Ty pak vyústí do zásadních šesti, která mohou být dohromady ohodnocena počtem 100 bodů. Jsou to kriteria: 1. Osobnost a způsobilost manažera, osobní přínosy manažera pro firmu, 2. Podnikatelské výsledky a konkurenceschopnost firmy, 3. Schopnost čelit krizi, 4. Celospolečenské přínosy firmy, 5. Pracovně-sociální a vzdělávací aktivity a poslední 6. Environmentální přístup. Kritéria se vyvíjela po celou dobu existence soutěže, rostla, zpřesňovala a modernizovala se spolu s ní. Smyslem je optimalizovat komplex hodnotících kritérií tak, aby maximálně splňoval smysl a cíl soutěže a adaptoval ji na požadavky současnosti. Zásadní podmínkou je, aby celé hodnocení bylo v nejvyšší míře profesionální a maximálně objektivní. Ovšem 100 bodů v celé historii soutěže ještě nikdo nezískal. Hodnotitelská komise smí udělit maximálně 99 bodů. Proč? Aby měli šanci noví Steve Jobsové, Jack Welchové či noví Edisonové. Je to princip převzatý z amerického prostředí, kde má soutěživost hluboké kořeny," uzavřel J. Preclík.

MANAŽER ROKU 2011

Charakteristiky oceněných manažerů

MAMAŽER ROKU 2011

Lubomír Stoklásek

generální ředitel a předseda představenstva

AGROSTROJ Pelhřimov, a. s.

Moje krédo:

Slušnost, odvaha, důslednost. Pořádek a čistota je základ kvality.

Absolvent Střední průmyslové školy v Brně. Od roku 1997 řídí Agrostroj Pelhřimov jako generální ředitel a stoprocentně vlastní. Rozhoduje a nese zodpovědnost za všechny činnosti firmy. Manažerská kompetentnost Lubomíra Stokláska je denně veřejně prověřována. V ČR je Agrostroj na špičce ve výrobě užitkových vozidel, zemědělském strojírenství, komunální techniky a stavebních strojů. V Evropě je jedním z největších a nejlépe technologicky vybavených kooperantů. Od převzetí firmy se obrat zvýšil o 700% a nárůst zaměstnanců o 44%. Rozšíření výrobních kapacit o 100% a 70% výroby je robotizováno. Výrobní program je diverzifikován tak, aby jednotlivá odvětví nepřekročila 20% obratu firmy. Výroba je postavena na 3 pilířích, které v současnosti jsou zemědělské (49%), dopravní (47%), další (4%). Výchova mladých odborníků má zelenou. Pelhřimov, výraznou zásluhou Agrostroje, drží v ČR 1. místo v zaměstnanosti do 25 roků. Export se blíží ke 100%. Firma je na něm životně závislá.

MAMAŽERKA ROKU 2011

Prof. MUDr. Eva Syková, DrSc.

ředitelka a předsedkyně rady ústavu

Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.

Moje krédo:

Věda pro lepší život

Absolventka Karlovy Univerzity. Třikrát zvolena ředitelkou Ústavu. Předsedkyní poroty Česká hlava. Dlouhodobě je jedním z nejcitovanějších českých vědců. Má manažerské schopnosti kombinované s odbornou erudicí. Má odvahu prosazovat a realizovat moderní směry vědy, nebojí se angažmá na nových projektech a dává šanci mladým vědcům. V její manažerské kompetenci je i Centrum excelence EU, které řeší 25 mezinárodních projektů a přitahuje zahraniční renomované odborníky. Eva Syková zasvětila svůj život medicínské vědě. Prosazuje společnou cestu medicíny i průmyslu a prosazuje rychlé zavádění vědy do praxe. UEM AV je úzce propojen na výzkum a projekty EU - oblast neurověd a kmenových buněk je na úrovni světové špičky. Eva Syková patří v současnosti k nejrespektovanějším osobnostem veřejného života.

VYNIKAJÍCÍ MANAŽER MALÉ FIRMY

(do 50 zaměstnanců)

Karel Vytřísal

jednatel

Domat Control Systém s.r.o.

Moje krédo:

Na podnikání je potřeba lichý počet osob a tři jsou moc.

Absolvent Střední průmyslové školy strojní v Bratislavě. Na „zelené louce" vybudoval moderní, prosperující a konkurenceschopnou výrobně-obchodní společnost. Je typický „self made man". To, co se naučil ve Švýcarsku, Německu a Rakousku, zúročil v Čechách. Půjčil si 4 miliony, navrhl první zařízení na kontrolu funkce solárních elektráren. Dále vyrábí přístroje pro přenosovou soustavu ČR, řídící systémy inteligentních budov a regulaci domů a bytů. Dokázal, že v ČR lze vyrábět špičkovou regulační a měřící techniku na evropské úrovni. Učil se u světové špičky. Pochopil, že výrobky, které přinese na trh, musí být technicky, kvalitou a cenou zajímavé. Nechává si podle vlastních projektů vyrábět hardware. Je cenově dostupný. Co zůstává tajemstvím jeho firmy, je software. Ten implementuje do zařízení až po montáži u uživatele. Proto se okopírování nebojí. Je autorem projektů a vývoje řídícího systému pro obnovitelné zdroje energie. Na trhu v ČR je číslem 1.

VYNIKAJÍCÍ MANAŽER STŘEDNÍ FIRMY

(do 250 zaměstnanců)

Ing. Ladislav Brázdil

ředitel

ZLKL, s. r. o.

Moje krédo:

Přes neustálý růst firmy udržet charakter rodinného podniku. Lidem plně důvěřovat do prvního problému.

Absolvoval Vysokou školu zemědělskou. V současné době je 100% vlastníkem firmy. Na export z jeho firmy jde cca 30% výroby. Získal zakázky u nadnárodních korporací. Tyto korporace (Siemens, Emerson USA a další) odebírají a včas platí. Proč? Má jednu zásadu „dodržuj slovo", a to za všech okolností - vyplatí se to. ZLKL investovala značnou část zisku do vývoje malého auta s názvem ELBEE pro vozíčkáře. První prototyp je hotov a má otestováno 7 000 km. Auto má moderní design, jednoduchou obsluhu, rychlost až 100 km/hod., pohodlí a hlavně bezpečnost. Je na benzín či elektropohon. V Evropě i ve světě je vjímečné. Otázka je minimalizace ceny a maximalizace příspěvku postiženým.

MLADÝ MANAŽERSKÝ TALENT

Mgr. Jan Rafaj, MBA

ředitel pro personalistiku a vnější vztahy

ArcelorMittal Ostrava a.s.

Moje krédo:

Stále hledej nové cesty. Měj úctu k lidem, uděle maximum a pak se dívej s vírou ke hvězdám.

Absolvent Masarykovy Univerzity v Brně. V období krize spoluvytvářel strategii firmy a přispěl k její konkurenceschopnosti zavedením klíčových radikálních a účinných nástrojů. Jan Rafaj podporuje projekty na flexibilizaci zaměstnanců s cílem dosáhnout maximální multiprofesnost a zastupitelnost zaměstnanců. V jeho přístupu k řízení lidských zdrojů je jasně patrný silný důraz na zvyšování kvalifikace a know-how zaměstnanců a na dlouhodobé udržení jejich motivace. Právě díky velmi pružnému, inovativnímu a velice progresivnímu přístupu k řízení HR, dokázala firma ArcelorMittal projít velice náročným obdobím krize, která hutní průmysl těžce zasáhla. Ve společnosti Válcovny plechu, a.s. byl součástí restrukturalizačního týmu, který společnost vyvedl z 1,5mld Kč dluhu. Následně připravil a realizoval masivní investiční program, který společnost transformoval na výrobce vysoce specializované transformátorové oceli.