Delegace Vietnamské socialistické republiky vedená náměstkem ministra stavebnictví Nguyen Tran Namem zavítala do České republiky informovat se podrobně na systém stavebního spoření, jeho principy a dosahované výsledky. O stavební spoření se dnes ve světě zajímá řada států, které jej až dosud nevyužívaly. Důvodem je dlouhodobá mimořádná stabilita a bezpečnost, jimiž se tento produkt prezentoval například i za nedávné finanční a ekonomické krize.
Systém stavebního spoření s důrazem na jeho přednosti v řešení bytových potřeb obyvatel představili vietnamské delegaci nejvyšší představitelé Českomoravské stavební spořitelny Vladimír Staňura a Manfred Koller. Pracovní setkání, kterého se zúčastnili i zástupci Bausparkasse Schwäbisch Hall, která je akcionářem ČMSS, se uskutečnilo ve středu 28. února 2012.
V další části programu vystoupila poslankyně Parlamentu ČR Mgr. Zdeňka Horníková. Dlouhodobě pracuje ve výboru Poslanecké sněmovny pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí a specializuji se na bytovou politiku a regionální rozvoj. Pracuje též v Dozorčí radě Státního fondu rozvoje bydlení. Vietnamské hosty seznámila se současnou situací na trhu stavebního spoření a s výsledky, jichž obor stavebního spoření od vstupu na český trh v roce 1993 do současnosti dosáhl.
Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous vietnamskou delegaci seznámil s principy státní bytové politiky a s nástroji, jejichž prostřednictvím stát podporuje dostupné bydlení a zvyšování jeho kvality. Ke stavu bytového fondu v ČR uvedl, že vykazuje relativně vysoké stáří, přičemž problematičtější než fyzická zastaralost se jeví technická zastaralost. V této souvislosti připomněl i podíl stavebního spoření na proměnách bydlení v uplynulých letech a značný fiskální přínos stavebního spoření. Poukázal přitom na to, že jedna miliarda investovaná v oblasti bydlení znamená 1000 pracovních míst.
V současnosti využívá v Evropě stavební spoření více než 40 milionů účastníků. Nejdelší historii má tento produkt v Německu (1924) a v Rakousku (1925), odkud se následně rozšířil do dalších evropských zemí: Slovensko (1992), Česká republika (1993), Maďarsko (1997), Chorvatsko (1998) a Rumunsko (2004). Novinkou není stavební spoření ani pro Francii, Nizozemsko a Itálii. V roce 2004 se přeneslo až do Číny a v loňském roce tam bylo rozšířeno do další velké provincie. První kroky ve věci zavedení tohoto produktu probíhají v Kazachstánu, aktuálně vedou příslušné rozhovory o stavebním spoření Rusko a Chile.
(tz)