Moderní diagnostické metody představují obrovský přínos pro obor preventivní medicíny. Zatímco zahraniční lékaři s těmito metodami úspěšně pracují, v České republice jde zatím o novinku. Neinvazivní diagnostické přístroje však mají velký potenciál a pro pacienta znamenají celou řadu výhod. Jde především o rychlé a velice komplexní výsledky vyšetření a včasné odhalení rizikových procesů v těle pacienta, ať už se jedná o mozkové příhody, kardiologické poruchy nebo další civilizační choroby. Upozorňuje na to MUDr. Jiří Skoupý z Diagnostického centra Aditus Vitae, který neinvazivní diagnostiku využívá ve své lékařské praxi.
Komplexní informace o zdravotním stavu
Pacient získá díky neinvazivní diagnostice během jediného vyšetření v délce několika minut 117 hodnot o svém zdravotním stavu. To vše bez nutnosti přímého odběru krve. „Jde tedy o velice komplexní informaci, když uvážíme, že běžné odběry krve nabídnou pouze 3 až 5 hodnot. Pro pacienta to znamená také nemalou časovou úsporu. Pokud by chtěl v rámci zdravotní prevence získat srovnatelné množství zdravotních parametrů, musel by absolvovat desítky vyšetření na různých specializovaných lékařských pracovištích. U nás obdrží výsledky prakticky okamžitě a hlavně na jednom místě," říká MUDr. Jiří Skoupý ze společnosti Aditus Vitae.
Pomoc při stanovení konečné diagnózy
Neinvazivní diagnostika podle jeho slov napomáhá včasnému odhalení nemoci v jejím raném stádiu a stává se praktickým vodítkem pro další vyšetření u specializovaných lékařů, například kardiologů, histologů nebo diabetologů. „Výhodou této metody je, že pacient během šesti až deseti minut zjistí, že v jeho organismu existují určité zdravotní odchylky od normálu, které subjektivně vůbec nemusí vnímat. Na další sérii vyšetření u specializovaných lékařů, kteří nakonec stanoví konečnou diagnózu, se tak dostane mnohem dříve," objasňuje MUDr. Jiří Skoupý z centra Aditus Vitae.
Vyšší šance pacienta na úspěšnou léčbu
Lékař zároveň zdůraznil, že k plnému rozvoji choroby nemusí díky vyšetření na neinvazivním screeningovém přístroji vůbec dojít a pacient si zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. V opačném případě, kdy je už nemoc v pokročilejším stádiu, by se léčba mohla komplikovat nebo prodloužit. V tomto smyslu sehrává neinvazivní diagnostika v rámci preventivní medicíny velmi důležitou roli. Přístroj totiž napomáhá identifikovat například první příznaky mozkových příhod, kardiologických poruch (infarktu), diabetes mellitus (cukrovka) a dalších závažných onemocnění.
Jak probíhá vyšetření
Měření se provádí tak, že lékař zapíše do počítače váhu, věk a pohlaví pacienta, dále jeho dechovou a tepovou frekvenci. Následně přiloží pět senzorů na tzv. biologicky aktivní body, které se nacházejí v oblasti krku, podpaží a pupku. Měřená data jsou převáděna do počítače a zpracována speciálním programem. Díky tomu, že screeningový přístroj, mimochodem oceněný německou akademií přírodních věd, měří hodnoty pouze pomocí biosenzorů, nemá měření na organismus vyšetřovaného pacienta prakticky žádný vliv. Měření je absolutně bezbolestné, jednoduché a rychlé.
Vodítko ke změně životního stylu
Ani neinvazivní diagnostika však není všespásná a má své limity, stejně jako jiné metody. Určitě není možné touto metodou nahradit specializovaná vyšetření, jako jsou například mikroskopická zkoumání vzorků odebraných tkání a s tím související histologické postupy, které se provádějí při podezření na zhoubné procesy v těle člověka. „Nemůžeme stoprocentně říct, že pacient má to či ono onemocnění, to je záležitost jiných lékařů. My pracujeme pouze v rovině podezření a upozorňujeme na rizika vzniku některých civilizačních chorob. Neinvazivní diagnostika tedy slouží pacientům mimo jiné i jako vodítko ke změně životního stylu. Během několika minut budou vědět, jak na to. Výsledky vyšetření jsou však pouze startovacím bodem. Péče o zdraví není záležitost jediné návštěvy u lékaře, ale celoživotní práce," uzavírá MUDr. Jiří Skoupý z centra Aditus Vitae.
Kde se nechat vyšetřit
Neinvazivní diagnostický přístroj společnosti Aditus Vitae provozuje MUDr. Jiří Skoupý ve své ordinaci na pracovišti v Horních Měcholupech, která se nachází v ulici Janovská 486. Ordinační hodiny pro veřejnost jsou pondělí, středa, pátek 9-12:00, úterý a ve čtvrtek 16-17:00, nebo dle dohody. Pro nemohoucí pacienty je možné dojednat i návštěvu lékaře v místě bydliště. Další ordinace bude otevřena během příštích tří měsíců na Dlouhé třídě v Praze 1. Objednat se lze telefonicky nebo prostřednictvím webu www.aditusvitae.cz.
(tz)