Při říjnové návštěvě německá kancléřka Angela Merkelová ve Vietnamu oznámila rozhodnutí vlády SRN poskytnout Vietnamu rozvojovou pomoc ve výši 598 milionů USD (amerických dolarů). Německo je největším obchodním partnerem VSR z EU s obratem 4,1 miliardy USD a druhým největším dárcem zahraniční rozvojové pomoci, za Francií.
Jedním z největších německých projektů ve Vietnamu je výstavba linky číslo 2 metra v Hočiminově městě, která je financovaná z prostředků německé rozvojové banky. Německo se ve Vietnamu stává největším dodavatelem i tzv. zelených technologií a má zájem investovat ve Vietnamu do obnovitelných zdrojů energie. Oproti nám německé státní orgány, zejména vláda, mnohem lépe pochopily význam a šance na vietnamském trhu s 90 miliony obyvatel a s růstem HDP okolo 7%.
Naše ministerstvo průmyslu a obchodu nezařadilo ani jeden veletrh ve VSR do svých oficiálních zahraničních účastí v příštím roce, i když je Vietnam usnesením vlády ČR zařazen mezi prioritní proexportní země ČR. Hospodářská komora ČR také nezařadila do svých účastí v roce 2012 ani jeden veletrh ve Vietnamu, ale bude na 21 veletrzích v Německu. Třeba na nich se stanou některé naše firmy subdodavateli německých firem pro Vietnam, které pak jen levně zakoupené české výrobky nebo technologie zdraží, přebalí a dodají se ziskem Vietnamu. Proč tedy vůbec máme a ze státních peněz financujeme obchodní úsek na našem velvyslanectví v Hanoji a kancelář státem dotované agentury Czech Trade v Hočiminově městě? Proč není již po sedmé oficiální účast ČR na největším veletrhu ve Vietnamu s největším rozsahem výstavních komodit, na dubnovém 22.mezinárodním obchodním veletrhu VIETNAM EXPO 2012 v Hanoji, který letos navštívili obchodníci ze 40 zemí?
Aby tomuto proexportně velmi špatnému trendu německá konkurence moc netleskala, tak příští rok jsem zajistil již po sedmé, opět bez jakékoliv finanční i jiné pomoci státu, pro naše vystavovatele nadstandardně vybavený pavilón umístěný na nejlepším místě veletrhu VIETNAM EXPO, v centru hlavní haly A1 u hlavního vchodu na veletrh a firma WMC se stala oficiálním zahraničním partnerem veletrhu. Celkem 14 našich exportérů má šanci se představit vietnamskému trhu, v němž přes dvě stě tisíc lidí hovoří česky nebo slovensky, protože u nás v minulosti studovali. Vietnam má o české výrobky a technologie velký zájem, protože zná jejich kvalitu, ale je nutné mu naše exportní komodity nabídnout a nikoliv vypustit Vietnam z oficiálních účastí státu i hospodářské komory pro potlesk a velkou radost konkurence, zejména německých exportérů. Je zbytečné se vymlouvat na to, že ministr hospodářství SRN se narodil ve Vietnamu.
(tz)