logo Allianz.jpgZačátkem září registruje Allianz pojišťovna zvýšený počet nahlášených dětských úrazů. Jejich počet každoročně stoupá právě v období, kdy se děti vracejí po prázdninách zpět do školy. Ročně likvidátoři Allianz zaznamenají v průměru 8000 dětských úrazů a jejich počet má v posledních třech letech bohužel stoupající tendenci. Zatímco v roce 2009 jich evidovali 7650, vloni jich bylo 8070 a do konce července letošního roku už jich zůstalo v hlášeních téměř pět tisíc. Více než polovina těchto úrazů se stane mimo domov.

Měsíc září dokonce v počtu nahlášených dětských úrazů převyšuje i jinak vcelku „rizikové" prázdninové měsíce červenec a srpen. Druhým vrcholem po září je pak únor a březen, do něhož se promítají úrazy ze zimních sportů. Naopak z pohledu četnosti zranění je nejklidnějším prosinec.

Necelá polovina dětských úrazů se přihodí v domácnosti, což znamená, že v převaze jsou úrazy, které se dětem stanou mimo domov. „Nejčastěji registrujeme zranění při rekreační činnosti - na hřišti, při turistice nebo při rekreačním sportu. Úrazy, které se stanou přímo ve škole, nebo při školních aktivitách - škola v přírodě, kroužky... představují 16 procent z celkového počtu dětských úrazů. Přibližně 8 procent dětských úrazů se stane při dopravě - při jízdě na kole, při přecházení silnice", řekla Ivona Šejvlová, vedoucí oddělení likvidace úrazového pojištění Allianz pojišťovny.

Při pohledu na souvislost mezi věkem dítěte a počtem úrazů, Allianz vysledovala, že počet úrazů má stoupající tendenci s narůstajícím věkem dítěte. „Starší děti jsou totiž často bez rodičovského dozoru a od určitého věku na rodičovské rady příliš nedají. Navíc ve věkové kategorii teenagerů od 15 do 18 let se objevují také úrazy pod vlivem alkoholu a omamných látek," doplnila Ivona Šejvlová.

S přibývajícím věkem se mění i typy úrazů, které se dětem stávají. U předškoláků jsou
to nejčastější tržné rány na hlavě, otřesy mozku, pohmožděniny a zlomeniny horních končetin, které se stanou hlavně po pádech. Na dalších místech figurují opařeniny horkou vodou nebo popáleniny od žehličky.

Naproti tomu rodiče školních dětí do 15 let hlásí úrazy způsobené v létě pádem z kola, pádem z in-line bruslí, takže jsou to obvykle tržné rány, úplně nebo neúplné zlomeniny zápěstí. Z fotbalu a dalších míčových her jsou to pak poraněná kolena, distorse prstů a těžší úrazy jsou registrovány, zvlášť o prázdninách a těsně po nich po srážkách s autem. „Již zmínění teenageři pak nejčastěji utrpí úraz na kole, in-line bruslích, skateboardu, nebo také při dopravní nehodě na malém motocyklu, či chlapci při fotbale. Léčí se nejčastěji s úrazy kolen, luxacemi ramene, ale výjimkou nejsou ani ztráty zubů. Tato věková skupina také častěji než mladší děti pracuje s nejrůznějšími nástroji, takže se setkáváme i s řeznými a sečnými ranami na rukou," uzavřela Ivona Šejvlová.

Častěji jsou ve všech věkových kategoriích zraněni chlapci než dívky, které jsou opatrnější a méně riskují. Nejvyšší pojistná plnění Allianz pojišťovna vyplatila ne za nejčastější dětská zranění, ale ta těžká, nebo závažnější, která se hojí buď s komplikacemi, nebo končí trvalými následky. To byla v poslední době například závažná poranění hlavy, či mnohačetná poranění po dopravních nehodách či neurologická poškození po pádech, zejména do vody. Vznik úrazu a jeho léčení vyžaduje nejen klid na lůžku, ale jsou s ním spojené i zvýšené náklady na léky, léčbu či rehabilitaci a pokud jsou děti menší, tak jde se zdravotními komplikacemi ruku v ruce i snížení příjmu rodiče z důvodu dlouhodobější péče o dítě. „Tyto nečekané výdaje často nepříznivě ovlivňují rodinný rozpočet a právě proto je velmi důležité myslet na možné těžké situace dříve, než nastanou, a dostatečně zabezpečit sebe i své nejbližší vhodným pojištěním, ať už pro případ trvalých následků úrazu či denního odškodného, ideálně ve variantě s progresivním plněním." dodala Renáta Pelechová, vedoucí oddělení produktového vývoje pojištění osob pojišťovny Allianz.

(tz)