České ženy si v investování vedou stále lépe, jak ukazují statistiky online investiční platformy Portu. V Česku tvoří ženy 36,7 % klientů, kteří zde zhodnocují své úpory, s průměrnou zainvestovanou částkou přes 128 tisíc korun.
Výše průměrného vkladu ženy tak činí 60,5 % průměrného vkladu muže. Investorek je stále méně než mužů, dobrou zprávou ale je, že jejich počet každoročně roste.
„Na konci února měla průměrná česká žena v Portu naspořeno 128 480 korun, zatímco průměrný muž 212 416 korun. Výše průměrného vkladu ženy v Česku činila 60,5 % vkladu muže. Pro srovnání, na Slovensku je tento poměr 69,2 % a v Polsku 57,4 %. Uvážíme-li, že Češky vydělávají zhruba o pětinu méně než muži a po pokrytí běžných výdajů jim zbývá výrazně méně volných peněz, jde o velmi slušný výsledek,“ vysvětluje Marek Pokorný, analytik Portu.
Ve výši investovaných částek jsou na tom Češky s průměrným vkladem přes 128 tisíc korun nejlépe. Příliš nezaostávají ani investorky ze Slovenska, které měly ke konci února zainvestováno v průměru přes 123 tisíc korun, zatímco ženy v Polsku jen necelých 59 tisíc korun. „Zde je třeba uvědomit si, že Portu je v Česku dostupné o čtyři roky déle než na Slovensku, zodpovědnost slovenských žen v investování je tak chvályhodná. V Polsku je pak investování s Portu dostupné ještě o rok kratší dobu než na Slovensku, je tedy pochopitelné že zde ženy investorky ve srovnání regionů zaostávají,“ upozorňuje Pokorný.
Pokud se podíváme na odvahu investorek a jejich akceptování rizika, jsou na tom české a slovenské ženy ve srovnání s muži srovnatelně. Zatímco průměrná rizikovost portfolií českých investorek je na úrovni 7 z 10 a slovenských na úrovni 8, v obou zemích je toto číslo shodné s mužskou částí investorů. V Polsku je průměrná hodnota rizikovosti portfolia u žen 6, u mužů 7 z 10. Podle Pokorného nemusí být vyšší akceptace rizika v případě slovenských a českých investorek na škodu. Ukazuje se totiž, že ženy častěji investují s rozvahou, dlouhodobě a pravidelně – v průměru si na účet pošlou ročně peníze 11krát.
Skutečnost, že mezi investory je stále výrazně méně žen než mužů přičítá analytička Portu Anna Kortusová nižšímu sebevědomí v oblasti financí, ale také odlišnému přístupu k riziku a investičním rozhodnutím. Přesto hodnotí investiční potenciál žen jako velký. „V Česku tvoří ženy 36,7 % klientů Portu, před dvěma lety to bylo 33,5 %, počet investorek tak má jednoznačně vzestupnou tendenci. Na Slovensku je podíl žen investorek v Portu 32,94 %, v Polsku dokonce 47,3 %,“ doplňuje Kortusová. Podle Indexu investiční gramotnosti si v roce 2024 v Česku v investování nevěřilo až 82,7 % žen, zatímco u mužů to bylo 63,2 %. Ženy jsou na tom hůře i z hlediska samostatných znalostí, neboť jejich hodnota Indexu investiční gramotnosti činila 88 bodů, zatímco u mužů 125,7 bodů. Ženy se zároveň také častěji než muži potýkají s nižšími příjmy, hrozbu ztráty zaměstnání nebo přerušením kariéry z důvodu péče o děti a rodinu.
Celosvětové studie podle Kortusové ukazují, že ženy investují jinak než muži. Jsou opatrnější, více diverzifikují své portfolio a dávají přednost dlouhodobým investičním nástrojům s nižší volatilitou. Na rozdíl od mužů, kteří častěji investují do akcií, ženy dávají přednost fondům. Častěji také vyhledávají investice zaměřené na udržitelnost. Tento přístup jim v průměru přináší stabilnější výnosy a nižší riziko.
„Přehnaná obava z rizika způsobuje, že se některé ženy investování vyhýbají. I proto je mezi klienty Portu méně žen než mužů. Ty, které se do investování už pustily, si ale vedou dobře. Pozitivním trendem je rostoucí ochota žen nechat si poradit od odborníků. Podle exkluzivního průzkumu společnosti WOOD & Company více než 67 procent kvalifikovaných investorů a investorek v Česku vyhledává rady ohledně investic, nejčastěji u správců majetku,“ upozorňuje Kortusová.
Pokud by ženy investovaly ve stejné míře jako muži, mohlo by to podle ní vést k významnějšímu nárůstu kapitálu na finančních trzích. Pro to je ale potřeba podpořit jejich investiční gramotnost a sebevědomí. Ženský investiční potenciál je velký a jeho využití může mít pozitivní dopad nejen na život žen samotných, ale i na celou ekonomiku.
(tz)