poskytovatelé ocenění fotoDíky podpoře finanční skupiny UNIQA se do Česka a na Slovensko dostal v loňském roce celosvětově známý Kurz první pomoci pro duševní zdraví.

Prostřednictvím slovenské Ligy za duševné zdravie se v obou zemích vyškolilo tímto kurzem bezmála 90 odborníků z řad zaměstnanců UNIQA, kteří se naučili, jak lépe zvládat duševní nepohodu a svými znalostmi mohou nyní pomáhat nejen sobě, ale i svým kolegům a blízkým. Tím se UNIQA stala i prvním zaměstnavatelem na trhu s certifikátem První pomoci pro duševní zdraví. A tuto aktivitu ocenila i Severská obchodník komora (Nordic Chamber of Commerce).

Proškolení zaměstnanci finančního domu UNIQA nyní umí pomáhat sobě, ale i druhým získat lepší duševní zdraví. V kurzu se naučili, jak poskytnout sobě, svým kolegům, přátelům či rodině první pomoc v případě, že oni nebo jejich blízcí zažívají duševní nepohodu. Současně také šíří povědomí o ochraně psychického a mentálního zdraví.

Proč UNIQA kurz podpořila a je hrdým držitelem certifikátu První pomoci pro duševní zdraví? Vzhledem k tomu, že ekonomicky aktivní segment tráví v práci i 70 % dne, jsou to často právě kolegové, u nichž si lze všimnout známek narušení duševní pohody a potřeby pomoci.

„Pro nás v UNIQA je celková pohoda zaměstnanců opravdu prvořadá. Všechny naše interní aktivity směřujeme k tomu, aby naši lidé byli nejen pracovně motivovaní, ale cítili i lidskou oporu, že mohou dobře skloubit pracovní a osobní život. Sama samozřejmě vím, že těžší jsou období, kdy nemáme věci plně pod kontrolou, jak bychom chtěli. Osobně jsem velkou podporovatelkou péče o mentální pohodu, sama jsem i Kurz první pomoci pro duševní zdraví absolvovala. O to víc mě těší, že naši aktivitu ocenila i odborná veřejnost a jsem hrdá na tento úspěch. Do kurzu se hlásí stále další kolegové, vytvořili jsme komunitu těch nejaktivnějších, kteří se pravidelně scházejí, sdílejí si své poznatky a novinky a zajímavosti v oboru a díky tomu se stále ve svém umění zdokonalují,“ říká k prvnímu místu v soutěži Diversity Awards – v kategorii korporáty, členka představenstva UNIQA Ganna Pidgorna, odpovědná za lidské zdroje, značku a udržitelnost a dodává: „Absolventi kurzu jsou pro mě „zlatými dušemi“ naší firmy a průvodci pro ty, kdo mohou v těžší situaci ocenit jejich povzbuzení a pomoc.“

Kurz první pomoci pro duševní zdraví přináší absolventům nejen cenné znalosti, ale především jim pomáhá pochopit hlubší význam péče o psychickou pohodu, poznat sami sebe. Klíčovou součástí programu je seberegulace – účastníci se učí nejprve pracovat se svými vlastními emocemi a stresem, aby následně mohli efektivně podporovat své kolegy, členy rodiny nebo své přátele.

Program první pomoci pro duševní zdraví (MHFA) vznikl před více než 20 roky v Austrálii. Dnes je to celosvětově uznávaný program využívaný ve více než 30 zemích. Jeho ambasadory jsou například bývalá první dáma USA Michelle Obamová, umělkyně Lady Gaga nebo princ a princezna z Walesu.

Duševní zdraví trpí v posledních letech více
V posledních letech se v České republice zvyšují počty diagnostikovaných duševních a psychických onemocnění. Alarmující je situace u mladých lidí. Určitě velký nárůst přineslo období covidové pandemie; Národní ústav duševního zdraví v roce 2017 například udával, že v Česku trpí depresí zhruba 4 % obyvatel. V roce 2020, tedy v prvním covidovém období, to už byl trojnásobek. Nepříznivě se podepsaly na duševním zdraví populace i válka na Ukrajině nebo ekonomický propad s extrémní inflací. Podle Eurobarometru mělo více jak 46 % obyvatel zemí EU v posledních 12 měsících nějaký psychiatrický problém, depresivní pocit či úzkosti. V ČR je duševní diagnóza druhou nejčastější příčinou přiznání invalidity. Přitom kapacity psychologických a psychiatrických specialistů jsou dramaticky přetíženy a čekací doby pro lidi s akutní potřebou pomoci neúnosně dlouhé.
I proto v minulosti podpořila UNIQA on-line kurz pro rodinné příslušníky osob s duševním onemocněním nebo poruchou chování, jenž byl rovněž připraven slovenskou Ligou za duševné zdravie. Kurz pomůže blízkým nemocného poznat jeho nepohodu, naučí, jak ho podpořit a jak s ním komunikovat.

Duševní choroby mohou vést při závažném průběhu až k invalidizaci postiženého. „V souvislosti s nepříznivým vývojem v této oblasti jsme rozšířili v životním pojištění pojistnou ochranu v případě invalidity o všechny těžší psychické diagnózy,“ informuje Eva Trajboldová, manažerka produktů pojištění osob.

„V UNIQA si uvědomujeme, že duševní zdraví je stejně důležité jako to fyzické. Proto nejenže aktivně podporujeme vzdělávání našich zaměstnanců v oblasti první pomoci pro duševní zdraví, ale také vytváříme prostředí, kde se mohou cítit bezpečně a otevřeně hovořit o svých obtížích. A stejnou kulturu se zároveň snažíme přenést i za hranice naší společnosti – podporujeme osvětu mezi našimi klienty i širokou veřejností, boříme tabu studu z duševní nepohody, sdílíme různé tipy pro aktivní a zdravý životní styl, který pomáhá udržet i zdraví duševní. Ocenění ze strany Nordic Chamber of Commerce je pro nás důkazem, že jdeme správnou cestou, a motivací pokračovat v našem závazku k odpovědnému a udržitelnému přístupu ke zdraví v pracovním i společenském kontextu,“ upozornila Ganna Pidgorna na skutečnost, že oceněná aktivita nemá dopad pouze na zaměstnance, ale i na jejich rodiny a také na širokou veřejnost.

(tz)