Wordmark_2008_RGB.jpgPouze 45 % Čechů hodnotí zdraví své ústní dutiny kladně. Většina Čechů navštěvuje zubního lékaře zpravidla jednou nebo dvakrát do roka. Asi 61 % lidí si čistí zuby alespoň dvakrát denně, přičemž zubní hygieně se věnuje obyčejně jednu až tři minuty.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Zdravý a hezký úsměv, který byl v České republice realizovaný v dubnu tohoto roku na základě zadání společnosti Philips. Philips jako lídr v oblasti zdravotnictví a životního stylu sleduje aktuální trendy v oblasti zdraví a osobní starostlivosti nejen z globálního hlediska.

„Realizace průzkumu v České republice je součástí lokální strategie s cílem důkladně zmapovat aktuální situaci v oblasti péče o zuby a ústní dutinu. Chceme našim zákazníkům a široké veřejnosti přinášet nové řešení a technologie, které budou zaměřeny na jejich potřeby a pomohou zlepšit každodenní kvalitu jejich života," uvedla Martina Kuncová, trade marketing manažerka Philips Česká republika.

Evropské rozdíly
V některých ukazatelích se zjištění liší od ostatních evropských zemí. Až 70 % Čechů tvrdí, že chodí k zubaři na pravidelné vyšetření, 26 % pouze tehdy, když už mají nějaké potíže. Podle evropských statistik European Global Oral Health Indicators Development (EGOHID) jsou v tomto ohledu nejdisciplinovanější Holanďané, kteří chodí na pravidelné kontroly až v 92 % případů, naopak nejhorší jsou Kypřané, ze kterých až 45 % zaklepe na dveře zubní ambulance pouze při potížích.

Zubař na každém rohu
Až 80 % Čechů má zubního lékaře ve vzdálenosti do třiceti minut od svého bydliště nebo pracoviště. Průměr Evropské unie představuje 88 %. Nejlépe je na tom v penetraci dentistů paradoxně Kypr s 99% dostupností. Právě blízkost zubaře je klíčovým faktorem při péči o chrup. Zatímco v České republice za poslední rok sedělo v zubařském křesle 69 % lidí, tak v Evropské unii jako celku jen 57 %. V průměru Evropané navštěvují zubaře dvakrát do roka.

Strašákem je zápach z úst
Pokud jde o ústní hygienu, většina Čechů si čistí zuby proto, aby předešla zápachu z úst (82 % tázaných) a případným zánětem dutiny ústní (76 %). S větším odstupem následují možnost vyhnout se ústní protéze (47 %), ochrana před jinými chorobami (41 %) a kosmetické důvody (26 %).

Při čištění ústní dutiny se téměř 9 z 10 Čechů spoléhá na klasický zubní kartáček, jen 11 % používá elektrický. Mezizubní prostory si čistí každý den 43 % dotázaných.

Vlastní zuby má téměř polovina
Pouze 45 % Čechů hodnotí zdraví své ústní dutiny kladně. K nejběžnějším potížím kromě zubního kazu patří paradentóza, umělý chrup a zanícené dásně. V této souvislosti je zajímavá informace, že 43 % Čechů má všechny zuby přirozené, což zhruba odpovídá průměru Evropské unie (41 %). Snímatelné protézy nosí 28 % Čechů, evropský průměr se pohybuje kolem hodnoty 31 %.

Sladké neřesti
Problémy se zuby ve velké míře ovlivňuje nesprávná strava, zejména sladké nápoje a jídla. Lidé v Evropě jedí zpravidla pětkrát denně, přičemž právě v těchto úsecích dne je ústní dutina vystavená největšímu riziku, protože zuby zůstávají delší čas nevyčištěné. Až 15 procent Evropanů jí často sladkosti. Mezi jednotlivými zeměmi ale existují významné rozdíly. K pravidelným jedlíkům cukrovinek v Evropské unii patří zejména Poláci, Maďaři, Litevci a Řekové. Naopak obyvatelé České republiky odpovídají zmiňovanému 15% průměru. Zato jsou Češi nadprůměrně častými konzumenty sladkých nápojů, této „neřesti" holduje 31 % z nich oproti průměrným 19 % v EU.

(tz)