Investiční skupina JSK pod vedením Simony Kijonkové oznámila vstup do českého early-stage startupu Kodu, který přináší zahraniční trend dostupného bydlení prostřednictvím konceptu tiny houses formou digitálního průvodce.
Investice má podpořit řešení, jež pomáhá mladým lidem a seniorům k dostupným nemovitostem. Pro JSK nezvyklý vstup do takto mladé firmy pomohl rozhodnout pozitivní společenský dopad projektu a hodnotové souznění s founderkami.
„Vize Kodu nám okamžitě zapadla do naší strategie, jelikož má silný společenský přesah a pozitivní dopad. Romana a Jitka přišly s řešením, které může výrazně zlepšit dostupnost bydlení pro lidi, kteří žijí bez partnera, což je přesně to, na co se chceme zaměřit v rámci podpory singles a silver economy. V případě Kodu se pro mě osobně jedná o podporu nejen skvělého produktu, ale také inspirativních osobností zakladatelek, které za sebou už mají silné byznysové příběhy. Jejich projekt je skvělým příkladem vykročení ze zajetých kolejí k hledání nových řešení, která mohou zlepšit kvalitu života tisíců lidí,“ uvedla k investici Simona Kijonková, spoluzakladatelka a řídící partnerka investiční skupiny JSK.
Cílem investice je mimo jiné pomoct zkrátit cestu od nápadu k funkčnímu byznysu. Skupina plánuje poskytovat poradenství pro optimální nastavení procesů, systémů a zajištění efektivní struktury. Díky své pozici v komunitě podnikatelů a investorů dokáže JSK propojit Kodu s klíčovými partnery, kteří startupu pomohou k rychlejšímu růstu a také expanzi do zahraničí, kterou Kodu plánuje. Simona Kijonková tak následuje své předsevzetí poskytovat formou smart investic nejen finanční prostředky, ale také praktické znalosti, které pomáhají proměnit inovativní vize v úspěšné a udržitelné projekty.
Automat na minidomky jako změna trhu s bydlením
Myšlenkou Kodu, které společně založily Romana Voříšková a Jitka Plevová, je maximálně zjednodušit klientům cestu k takzvaným tiny houses. Koncept, který se rozvíjí zatím především v zahraničí, spočívá v malých, efektivně navržených domcích, jež se vyznačují úsporným využitím prostoru a nízkými pořizovacími i provozními náklady. Minidomečky, které mají typicky jeden pokoj spojující všechny místnosti bytu dohromady, je navíc možné snadno transportovat, tudíž se na pozemek mohou dovézt i kompletně hotové a vybavené.
Tiny houses mohou sloužit k rekreaci i trvalému bydlení. Malý prostor je příznivý na údržbu i například vytápění. Rozšíření trendu ovšem brání jeho netradičnost a s ní spojené administrativní překážky. Kodu pomáhá s jejich řešením stejně jako zajištěním celého procesu od hledání pozemku až po dodání nemovitosti.
„Zájemci o bydlení v tiny house mnohdy naráží na nekonkrétní legislativu, kterou si jednotlivé úřady vykládají po svém. Bydlení, které lze převážet, zároveň u některých finančních institucí vyvolává představu mobilheimu nebo karavanu, takže je složitější získat institucionální financování. V Kodu budujeme systém, který tyto problémy vyřeší za klienta. S trochou nadsázky můžeme říct, že stavíme automat na minidomky. Díky své finanční dostupnosti a rychlosti výroby jsou tiny houses jedním z řešení současné bytové krize. Plně vybavený tiny house dokážeme dodat i za částku kolem 1,5 milionu korun. Tiny house k dokončení začíná na 500–600 tisících,“ říká Romana Voříšková, spoluzakladatelka Kodu. Dokončení prvních zakázek, jejichž realizace právě probíhá, očekává společnost v listopadu.
(tz)