Cílem projektu bylo komplexní podchycení, dokumentace, analýza, interpretace a prezentace díla Karla Škréty, významné osobnosti českého a středoevropského barokního umění, s důrazem na evropské zdroje jeho tvorby a na celkovou kulturní a společenskou atmosféru jeho doby. Vedle restaurátorského průzkumu vybraných uměleckých děl chtěl projekt objasnit problematiku počátků barokního umění v Čechách a ve střední Evropě s důrazem na jeho italská východiska. Připravené publikace, konference, výstava a další aktivity měly postupně podat nový komplexní obraz historického a duchovního vývoje českých zemí v historické éře, jejíž výzkum byl v minulosti zvláště těžce ovlivňován ideologickými stereotypy.
Vzhledem k působení Karla Škréty i mimo rámec českých zemí zahrnul projekt též výzkum v jiných evropských státech, konkrétně v Rakousku, Německu, Itálii a Spojených státech amerických. Na řešení projektu spolupracovali odborníci z Národní galerie v Praze se specialisty z jiných pracovišť, především z Ústavu dějin umění AVČR a z Univerzity Karlovy v Praze.
Výzkum byl prvním takto široce a mezioborově pojatým projektem v oblasti uměnovědné v České republice. Štědrá podpora finančního mechanismu EHP umožnila badatelům soustředěnou práci v českých i zahraničních archivech a muzejních institucích. Podařilo se nalézt a blíže identifikovat jak nová, dosud neznámá díla Karla Škréty, tak i obrazy pokládané po desítky let za ztracené. Pochopitelně došlo i k procesu opačnému, totiž k odepsání některých prací, tradičně pokládaných za Škrétovy výtvory, z katalogu umělcovy tvorby. Archiváři, umělečtí historikové a restaurátoři sdíleli a konfrontovali svá zjištění - takto důkladně a široce pojatý průzkum by měl i do budoucna nastavit pomyslnou laťku pro týmové bádání v oblasti humanitních věd.
Výstupy projektu
1. Základní a rozšířený restaurátorsko-technologický průzkum sto sedmdesáti děl Karla Škréty a jeho současníků
2. Publikace:
Karel Škréta (1610-1674): Doba a dílo
Lenka Stolárová - Vít Vlnas (eds.)
Rozsáhlý katalog díla Karla Škréty shrnuje i reviduje dosažené poznatky o umělcově tvorbě a zároveň kriticky zhodnocuje i prezentuje co možno nejširší škálu nových znalostí. Publikace objasňuje problematiku počátků barokního malířství v Čechách a ve střední Evropě s důrazem na jeho italská východiska. Jednotlivé kapitoly představují Karla Škrétu jako význačného malíře, kreslíře, ale i navrhovatele grafických listů, prostřednictvím jeho knih a rukopisů jako kultivovanou a vzdělanou osobnost, v zrcadle historických pramenů jako dravého a úspěšného podnikatele pobělohorské doby a ovšem jako objekt uměleckého a národního kultu v následujících staletích po jeho smrti. Vybrané oddíly publikace jsou pak věnovány Karlu Škrétovi ml. A otázkám Škrétovy dílny a následovníků, dobové architektuře, urbanismu a raně baroknímu sochařství.
Sborník příspěvků z odborného kolokvia
Karel Škréta a malířství 17. století v Čechách a v Evropě,
konaného v klášteře sv. Anežky České 23.-24.4.2011
ed. Lenka Stolárová
Karel Škréta (1610-1674). Studie a dokumenty
Lenka Stolárová - Vít Vlnas (eds.)
Připravovaná monografie shrnuje i reviduje dosažené poznatky o umělcově tvorbě a zároveň kriticky zhodnocuje i prezentuje co možno nejširší škálu nových znalostí. Hlavním přínosem publikace je objasnění problematiky středoevropského umění 17. století s důrazem na jeho italská východiska. Publikaci doplňuje výběr archivních pramenů k životu a dílu Karla Škréty.
česko-anglicky, 432 stran
Kdo byl Karel Škréta?
Průvodce pro zvídavé děti a hravé dospělé
Hana Havlůjová-Lenka Stolárová-Vít Vlnas
Popularizující publikace postupně z různých úhlů pohledu odkrývá barvitý příběh malířova života, a zároveň představuje nejvýznamnější díla Karla Škréty i historické doklady k jeho životu. Publikace vychází z nejnovějších poznatků interdisciplinárního výzkumu, shrnutých ve vědeckém katalogu, ale zároveň promyšlenými otázkami a úkoly vtahuje čtenáře do hry: návštěvník výstavy tak sám odkrývá různé Škrétovy životní role v jejich dobových souvislostech, seznamuje se s procesem vzniku uměleckého díla a v závěrečné badatelské etudě se sám stává historikem umění.
Putování s Karlem Škrétou
Zábavné úkoly pro děti
Jana Klímová-Anna Zajícová-Zuzana Sommernitzová
Pracovní listy nabízejí seznámení s dílem Karla Škréty mladším dětem. Publikace hravou a zábavnou formou vybízí k dívání se, pozorování, přemýšlení i k vlastní tvorbě.
Sborník příspěvků z odborného kolokvia Karel Škréta a malířství 17. století v Čechách a v Evropě, konaného v klášteře sv. Anežky České 23.-24.4.2011
Karel Škréta (1610-1674). Doba a dílo - DVD s původním časosběrným dokumentem, zachycujícím všechny výzkumné aktivity projektu: uměleckohistorický, archivní a zejména technologický výzkum.
3. Setkání odborné veřejnosti:
Kolokvium Karel Škréta a malířství 17. století v Čechách a v Evropě, klášter sv. Anežky České 23.-24.4.2011
Mezinárodní vědecká konference Karel Škréta (1610-1674): Doba a dílo, klášter sv. Anežky České 29.-31.3.2011
4. Odborné články k tématu projektu
5. Popularizační aktivity:
Cyklus sedmnácti odborných přednášek k životu a dílu Karla Škréty
Interaktivní digitální průvodce pro mládež
Technologická novinka: interaktivní digitální průvodce. Jedná se o první použití tohoto média v prostoru českých galerií a muzeí a je určen především pro pilotní školy. Každý ze studentů dostane do rukou elektronické zařízení, na jehož displeji se objeví vybrané obrazy z výstavy. Některá díla oživnou pomocí animací, u jiných se objeví pouhé detaily; úkolem bude odpovědět na otázku či vyřešit kvíz. Toto významné obohacení programů pro školy, spojující recepci starého umění s novými médii, nemá mladého diváka od originálního díla odvádět, ale naopak přibližovat použitím moderních způsobů komunikace.
6. Otevřená referenční databáze:
Otevřená referenční databáze, přístupná na webu, představí nejširší veřejnosti souhrn dosavadního vědění a bádání o osobnosti, díle a době malíře Karla Škréty. Jednotlivá hesla představí všechna stěžejní díla Karla Škréty, ale i osobnosti a díla jeho předchůdců, současníků a následovníků, základní pojmy z umělecké historie, dobové souvislosti, dobové dokumenty a dosavadní literaturu k dílu Karla Škréty. Jednotlivá hesla budou navzájem propojena tak, aby umožnila návštěvníkům snadnou a rychlou orientaci.
Autory hesel budou členové vědeckého týmu projektu, tedy přední odborníci na danou problematiku u nás. Databáze bude spuštěna v dubnu roku 2011 a dle pravidel grantu bude udržována a doplňována nejméně po dobu následujících 10 let. Databáze bude přístupná v české a anglické verzi na adresách www.skreta.cz a www.screta.eu
Udržitelnost projektu
Dle pravidel daných Finančním mechanismem EHP musí příjemce nejméně po dobu následujících 10 let zajišťovat tzv. udržitelnost projektu a alokovat na ni každý rok finanční prostředky ve výši 10% z celkové hodnoty projektu.
Projekt Karel Škréta bude dále rozvíjen v těchto oblastech:
1. Otevřená referenční databáze - udržování, doplňování a rozšiřování databáze
2. Technologické výzkumy - budou pokračovat u dalších děl
3. Digitální průvodce pro mládež - bude využíván v rámci stálé expozice českého barokního umění ve Schwarzenberském paláci
4. Sborník příspěvků z mezinárodní vědecké konference
Valdštejnská jízdárna (od 5. dubna do 10. dubna otevřeno do 22 hodin)
Jízdárna Pražského hradu (otevřeno od 10 - 18 hodin)
Podrobnější informace o výstavě: www.ngprague.cz; www.hrad.cz; www.skreta.cz
Od 5. dubna 2011 až do konce výstavy změna otevírací doby ve Valdštejnské jízdárně (!!!)
Od 5. dubna do 10. dubna včetně bude otevírací doba ve Valdštejnské jízdárně prodloužena do 22 hodin (!)
Výsada se nevztahuje na Jízdárnu Pražského hradu.
Společné vstupné pro oba dva objekty:
200,- Kč / základní
100,- Kč / snížené
300,- Kč / rodinná vstupenka
Vstupenky lze zakoupit v předprodeji síti Ticketpro nebo na pokladnách obou objektů.
Zájemci si mohou zakoupit také samostatnou vstupenku opravňující ke vstupu pouze
do Jízdárny Pražského hradu nebo pouze do Valdštejnské jízdárny.
Cena této vstupenky činí 150,- Kč / základní; 70,- Kč/ snížené; 200,- Kč/ rodinná vstupenka
Projekt Karel Škréta (1610-1674) Doba a dílo
Financováno Finančním mechanismem Evropského hospodářského prostoru - grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska (85%) a státním rozpočtem České republiky (15%)
Celková částka: 491. 800 EUR
Doba trvání: prosinec 2008 - duben 2011
Řešitel projektu: Národní galerie v Praze
Spolupracující instituce: Ústav dějin umění AV ČR, Ústav pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze
(tz)