Máte pocit, že je úroveň finanční gramotnosti Čechů slabá? Dá se na tom něco změnit? Jednou z odpovědí může být i hra Money GEnius, kterou na Facebooku spustila GE Money Bank. Za krátkou dobu své existence si tato aplikace získala více než 26 000 uživatelů a je tak nejúspěšnější facebookovou vzdělávací hrou v oblasti financí. Děti i dospělí se ve hře učí hospodařit s penězi, vydělávat i rozumně utrácet. Hráči se zdokonalují ve finanční terminologii, znalosti produktů a smluv a mají dokonce možnost spolurozhodovat o dalším vývoji hry. Aplikace volně navazuje na vzdělávací projekt Rozumíme penězům.
„Jsme první bankou v ČR, která s podobně komplexní vzdělávací hrou přišla na sociálních sítích. Velmi nás proto těší popularita, jakou si naše aplikace velice rychle získala u hráčů. V tuto chvíli ji hraje již více než 26 000 lidí, z nichž je většina překvapivě dospělí," řekl Jan Vyšehradský, manažer komunikace GE Money Bank, a podotkl: „Hra volně navazuje na projekt finančního vzdělávání Rozumíme penězům, který probíhá na českých školách, a jehož odborným garantem je naše banka. Naším cílem je touto hrou zpřístupnit zábavnou formou finanční vzdělávání i dalším zájemcům."

Princip hry je takový, že každý hráč se stává majitelem bytu, do kterého si nakupuje vybavení dle svého vkusu a finančních prostředků, které má k dispozici. Hrací plocha bytu se automaticky rozšiřuje pozváním přátel, kteří se stanou novými sousedy hráče. S těmi si mohou posílat dárky a sledovat, jak si vybavují vlastní byt.

Tak jako v reálném životě hráči musejí pravidelné získávat životní energii a peníze. Energii získají studiem a zodpovídáním otázek na témata každodenního života, např. hospodaření domácnosti, bydlení a investice, smlouvy nebo nákupy. Některé získané znalosti poté využijí přímo ve hře. Nejdříve si ovšem prací musí vydělat nějaké peníze, za které si pak mohou koupit nábytek, spotřebiče a jiné vybavení domácnosti. Práce je ve hře reprezentována formou miniher. K dispozici mají také kreditní kartu, se kterou se naučí správně zacházet, tzn. využívat bezúročného období nebo pravidelně splácet dluh, případně také mohou vzniklý dluh zaplatit celý a ušetřit tak na úrocích.

Banka se chystá hru dál rozvíjet podle přání samotných hráčů - například přidáním dalších produktů finančního trhu. „Uživatelé mohou psát své připomínky nebo nápady přímo na stránky hry nebo na facebookové stránky GE Money Bank. Díky aktivnímu zájmu hráčů se hra bude nadále rozvíjet tak, aby v ní hráči nalézali vždy něco nového," dodal Jan Vyšehradský.
Hra Money GEnius - http://apps.facebook.com/moneygenius/
Facebookové stránky GE Money Bank - http://www.facebook.com/gemoney.cz

GE Money Bank patří mezi největší české peněžní ústavy. Je univerzální bankou, která disponuje širokou sítí 241 poboček a 657 bankomatů. Své služby orientuje jak na občany, tak na malé a střední podniky. V několika nezávislých průzkumech veřejnosti v roce 2010 byla oceněna za vstřícný přístup ke klientům. Naše Internet Banka byla letos podruhé za sebou vyhodnocena českou veřejností jako nejlepší finanční produkt na trhu. Vlastní kapitál banky tvoří 36,3 miliardy Kč, konsolidovaná kapitálová přiměřenost ve výši více než 20 % je i nadále jednou z nejvyšších na trhu.

GE Money Bank patří do skupiny General Electric (GE). Skupina GE je největší skupinou na světě, která se pravidelně objevuje na žebříčcích nejobdivovanějších a nejinovativnějších společností světa. GE založil Thomas Alva Edison. Skupina dnes sdružuje firmy z oblasti průmyslu, financí a médií a reaguje na nejpalčivější problémy dnešního světa. Podniká v oblastech jako je výroba letadlových motorů, výroba elektrické energie, finanční služby, lékařská zobrazovací technika či televizní vysílání. GE podniká ve více než 100 zemích světa a zaměstnává po celém světě přibližně 300 tisíc lidí. Pro více informací navštivte webové stránky skupiny GE: www.ge.com.

O projektu Rozumíme penězům
Do projektu Rozumíme penězům se zapojily základní školy ve Středočeském, Plzeňském, Libereckém, Pardubickém kraji a na Vysočině a plánuje se rozšiřovat do dalších krajů. Do roku 2011 by v rámci projektu Rozumíme penězům mělo být proškoleno 1500 učitelů finančního vzdělávání a počet žáků, kteří projdou kurzem finančního vzdělávání, by měl ke konci kalendářního roku 2011 dosáhnout až 5 tisíc.

Více o projektu najdete na webových stránkách www.rozumimepenezum.cz.

(tz)