Rakouské kulturní fórum v Praze připravilo sérii přednášek navazující na kulturně-politické rozhovory mezi Vídní a Prahou vedené v 60. letech 20. století
Jak je patrné z loga, stal se symbolem Pražských rozhovorů orloj pražské Staroměstské radnice. Tento symbol je příznačný, vztahuje se totiž k základním otázkám celé přednáškové řady, které se dotýkají podřízenosti člověka neměnnému zákonu kosmu.
Pražské rozhovory by měly podnítit diskuzi elity střední Evropy; z iniciativy Rakouského kulturního fóra v Praze pojedná jednou měsíčně některá z vynikajících osobností z oblasti hospodářství, vědy, umění, veřejné správy či médií německého jazykového prostoru téma, které se nevztahuje ani tak k aktuálnímu dění, jako spíše ke vzdělání, zkušenosti, prozíravosti, společenské odpovědnosti, jejichž je přednášející vlastně exemplárním příkladem. Na přednášku naváže diskuze se stejně renomovaným českým protějškem v roli moderátora, který by měl publikum vtáhnout do diskuze. Přednáška i diskuze budou simultánně tlumočeny do češtiny. Veřejnosti by tak měl být zprostředkován obraz dnešní duchovní elity doma i v zahraničí. S nadějí, že tak podpoříme úctu k duchu i činům veřejně činných osobností z rozmanitých oblastí a přispějeme k nové propojenosti středoevropské společnosti, která vznikala po staletí a v posledních desetiletích se ztrácí.
První přednáška s názvem „Kdo jsme? Obrazy lidí moderny" se uskutečnila 3. února 2011. Jejím řečníkem byl rakouský univerzitní profesor, filosof a esejista Konrad Paul Liessmann, laureát Ceny VIZE 97 z loňského roku.
Druhým přednášejícím byl 10. března švýcarský biochemik dr. Gottfried Schatz, který promluvil na téma „Proč nejsme otroky svých genů".
Třetí přednáška proběhne 7. dubna a ponese název „Voda jako kulturní statek" – téma strategické udržitelnosti, životního prostředí a hospodaření s vodou v globálním měřítku přiblíží dr. Peter Brabeck-Letmathe – předseda správní rady firmy Nestlé. Moderátorem následné diskuse bude dr. Václav Cílek.
Rakouské kulturní fórum v Praze seznamuje již 15 let českou veřejnost s rakouským uměním a vědou a podporuje uměleckou a vědeckou výměnu mezi Rakouskem a Českou republikou. K tomuto účelu pořádá RKF ročně asi 250 akcí jako jsou výstavy, přednášky, divadelní představení, koncerty atd. RKF usiluje o to fungovat jako jakýsi most mezi ČR a Rakouskem; iniciuje, podporuje a rozvíjí spolupráci mezi umělci a vědci obou zemí, ale i mezi umělci a vědci dalších států, zprostředkovává kontakty na rakouskou kulturní scénu.
Přednášky se konají ve víceúčelovém sále Ministerstva kultury ČR, Maltézské náměstí 1, Praha 1 –
v němčině se simultánním tlumočením do češtiny.
.
Vstup zdarma - pouze po předložení pozvánky, kterou lze vyžádat v RKF:
telefonicky: 221 181 772 nebo emailem Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tiskový servis, akreditace, rozhovory:
Karel Fišer, tel.: 603 290 520, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
webové stránky: www.aussenministerium.at/pragkf
(tz)