srdce v hlave ilustracni 13 1Vysoký krevní tlak, pokud není včas léčený, může mít vliv na zdraví řady důležitých orgánů. Čtvrtina neléčených mladých pacientů může mít ve vyšším věku poškozeno hned několik orgánů.

Mozek může mít sníženou funkci a u pacienta se může vyvinout dokonce demence. Riziko poškození srdce je až dvojnásobné a rovněž tak riziko selhání ledvin. Včasná diagnóza a léčba vysokého krevního tlaku pomocí moderních léků přitom tato rizika výrazně snižuje.

„Nemoci srdce a cév každoročně zabíjí desetitisíce Čechů. Jedním z nejčastějších příčin rozvoje onemocnění srdce a cév je vysoký krevní tlak. Nebolí, ale pokud je dlouhodobě neléčený, pomalu poškozuje řadu dalších životně důležitých orgánů. To se děje zejména pokud se vysoký krevní tlak objeví u pacientů mladších 45 let,“ říká MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

Podle jedné z vědeckých studií je riziko úmrtí na nemoci srdce a cév 2,5krát vyšší, pokud se vysoký krevní tlak objeví již před 45. rokem věku. Téměř 25 % pacientů, kteří trpěli vysokým tlakem již od věku 35 let, mělo ve vyšším věku poškození dvou a více orgánů.

Mozek
Řada lékařských studií dokázala, že vysoký krevní tlak v relativně mladém věku má vliv na výkonnost mozku. Dokonce i na vznik Alzheimerovy choroby ve vyšším věku. „Odkládaná léčba a nedostatečná kontrola krevního tlaku u mladších pacientů vedou ke změnám některých orgánů, například mozku a zvyšují riziko vzniku demence ve vyšším věku,“ říká MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě a dodává: „Přitom je podle vědeckých poznatků zřejmé, že včasná léčba hypertenze u mladších pacientů riziko poškození mozku výrazně snižuje.“

Srdce
Tento životně důležitý orgán je vysokým krevním tlakem samozřejmě poškozován velmi často. I zde bylo dokázáno, že pacienti, u kterých vznikla hypertenze v mladém věku bylo riziko poškození srdce zvýšeno až dvojnásobně. Snížení krevního tlaku u osob do 55 let o 5 mmHg snižuje riziko kardiovaskulárních komplikací o 18 %.

Ledviny
Podle jiné studie neléčený vysoký krevní tlak ve věku do 35 let zvyšuje riziko poškození ledvin o 12 %. V dlouhodobém měřítku pak tato situace zvyšuje riziko selhání ledvin dvojnásobně.

„Vysoký krevní tlak je skutečně nebezpečná choroba, která sice v prvotní fázi nebolí a pacienta téměř neobtěžuje. Proto je nezbytně nutné, abychom znali svůj krevní tlak a v případě vyšších hodnot vyhledali lékařskou péči. Hypertenze postihuje stále mladší pacienty a u těch je zanedbání moderní a účinné léčby velmi nebezpečné,“ říká MUDr. Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě.

(tz)