Duševních onemocnění přibývá a postihují čím dál více mladé lidi. Podle aktuálního Eurobarometru a 46 % obyvatel zemí EU tvrdí, že v posledních 12 měsících měli nějaký psychiatrický problém, depresivní pocit či úzkosti.
Ve věkové skupině 16-24 let to bylo dokonce šest lidí z deseti. I v ČR je duševní diagnóza druhou nejčastější příčinou přiznání invalidity. I proto se UNIQA rozhodla zapojit do celosvětově známého Kurzu první pomoci pro duševní zdraví a podpořila jeho šíření v Česku i na Slovensku.
Program První pomoci v oblasti duševního zdraví (MHFA) pochází z Austrálie. Dnes je celosvětově využívaný ve více než 20 státech, Jeho ambasadory jsou například princ a princezna z Walesu ve Velké Británii nebo Michelle Obamová v USA. UNIQA podpořila šíření programu prostřednictvím slovenské Ligy za duševné zdravie. Aktuálně se školí zájemci v Česku a na Slovensku, z nichž se stanou trenéři, aby dále šířili povědomí o ochraně mentálního zdraví. První společností, jež do vyškolení zapojila i své zaměstnance, je logicky UNIQA.
„Jsme pyšní na to, že se v první vlně v české i slovenské UNIQA zapojilo na 90 kolegyň a kolegů. Ti prochází nyní školením odborníků z Ligy za duševné zdravie. Náplní je naučit se poskytnout okamžitou podporu blízkým při problémech s duševní nepohodou, analogicky jako by člověk poskytl první pomoc při úrazu nebo nehodě. V práci tráví ekonomicky aktivní člověk někdy 70 % dne, takže často jsou kolegové těmi prvními, kteří si všimnou změny v chování a projevu. Proto UNIQA pracuje na tom, aby se stala prvním zaměstnavatelem s certifikátem První pomoci pro duševní zdraví,“ komentovala proces Ganna Pidgorna, členka představenstva pro lidské zdroje, značku a udržitelnost.
Životní pojištění myslí na duševní onemocnění v rámci krytí invalidity
Podle celosvětových statistik má každý osmý člověk na planetě duševní poruchu. Depresí přibylo za posledních 10 let asi o pětinu. Mezi mládeží se čtvrtina necítí být užitečná, bezmála 30 % nedokáže vyřešit své problémy a necítí v nich zájem ze strany školy či dospělých blízkých. V Čechách trpí depresemi 4 deváťáci z 10. Asi 47 % českých dětí ve věku 12-19 let má ve svém okolí někoho, kdo minimálně přemýšlel nad sebepoškozováním nebo sebevraždou. Vyplývá to ze studie Česko v datech. Podle Národního ústavu duševního zdraví kolabuje krizová i psychiatrická péče, protože ambulance praskají ve švech a objednací lhůty jsou naprosto nepřiměřené, zanedbaná je ale i prevence. Publikované poznatky ovšem nejsou překvapivé, je to stav několika posledních let. Situaci zhoršily dále jak covid, tak i válka na Ukrajině.
UNIQA proto myslí na duševní choroby a poruchy chování v rámci svých pojistných řešení, a to i proto, že jsou dnes druhou nejčastější příčinou invalidity (stejně jako na Slovensku nebo v Rakousku). V životním pojištění proto kryje invaliditu spojenou s desítkami takových diagnóz. Součástí krytí je i bezplatné psychologické poradenství poskytované službou Diagnose.me ve vyhrocených situacích, například po živelních katastrofách.
„Naše aktivity v této oblasti vychází z přesvědčení, že silná firma by se měla starat i o duševní pohodu svých zaměstnanců i klientů. S využitím renomé značky UNIQA, našich známých a úspěšných sportovních ambasadorů i spolupráce s profesionálními partnery usilujeme o trvalý pozitivní vliv na zvýšení povědomí tématu duševního zdraví a na jeho destigmatizaci. Věříme, že můžeme přispět ke zdravější a vnímavější společnosti, v níž se žije lépe,“ vysvětluje iniciativu UNIQA Ganna Pidgorna. „Proaktivním řešením problémů lze předcházet alespoň zčásti závažnějším stavům, které významně zatěžují systém zdravotní péče. A ten už v této oblasti čelí nezvládnutelnému náporu.“
Sportovní ambasadoři UNIQA, vzory mladé generace, mohou svým vlivem přesvědčit, aby se problému věnovala pozornost. Jiří Prskavec, český vodní slalomář, Petra Vlhová, slovenská alpská lyžařka, denně překonávají sami sebe a mohou důvěryhodně popsat i chvíle porážek, zranění či výkyvů v kondici, jež mají bezesporu vliv na jejich psychiku a to, jak se cítí. Pokud upřímně popisují své občasné stavy, obavy a nepohodu, mohou přesvědčit i ostatní, aby se nebáli přiznat své problémy. „Jirka i Petra hrají klíčovou roli v naší snaze odbourat předsudky spojené s duševním zdravím. Díky jejich veřejným vystoupením a otevřenosti ukazují ostatním důležitost upřímnosti a vyhledání adekvátní pomoci,“ uzavírá Ganna Pidgorna.
Kampaň UNIQA „Mluvte upřímně“
UNIQA se v podpoře duševního zdraví spojila s renomovanými platformami: v Česku s Linkou Bezpečí a iniciativou Nepanikař, na Slovensku s linkou pomoci Nezábudka a s Ligou za duševné zdravie. V Bratislavě se UNIQA finančně podílela na spuštění provozu prvního dětského psychiatrického stacionáře, v Praze podpořila dětské psychiatrické oddělení v léčebně v Bohnicích.
Destigmatizovat téma se UNIQA snaží i prostřednictvím reklamní kampaně Mluvte upřímně. Mimo pozitivní odezvy mezi lidmi získala UNIQA za kampaň ocenění v PR soutěži Prokop 2022 a tento rok se dostala s kampaní dokonce na short list soutěže Effie Awards Europe 2023.
(tz)