Společnost dm drogerie markt podniká udržitelně a zodpovědně. Nově se řídí německým zákonem o náležité péči v dodavatelském řetězci, který upravuje odpovědnost podniků za dodržování lidských práv a ochranu životního prostředí. Přestože je zákon od nového roku účinný pouze v Německu, k jeho dodržování se zavázala také dm Česká republika.
Dodržování lidských práv a ochrana životního prostředí patří mezi klíčové hodnoty společnosti dm drogerie markt. Celá skupina zemí, v nichž dm působí, se proto rozhodla řídit se německým zákonem o náležité péči v dodavatelském řetězci (Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz). „Ačkoliv se jedná o zákon platný pouze na území Německa, jako země skupiny dm jsme se sami dobrovolně uvolili k jeho dodržování,“ uvádí Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt.
Zákon upravuje odpovědnost podniků za dodržování lidských práv ve vlastním odvětví podnikání i v globálních dodavatelských řetězcích. Povinnosti náležité péče, které se v něm posuzují, se vztahují jak na činnost samotné společnosti dm, tak na jednání jejích přímých i nepřímých smluvních partnerů.
Z mezinárodně uznávaných úmluv o lidských právech jsou odvozeny konkrétní kodexy chování a zákazy pro jednání podniků. Mezi ně patří zejména zákaz dětské a nucené práce nebo rovné zacházení s lidmi. Kromě toho jsou v zákoně zakotveny požadavky na ochranu životního prostředí, například na nakládání s nebezpečnými odpady. „Hodnoty společnosti dm drogerie markt tak nyní můžeme prosazovat globálně. Rozhodně se jedná o krok správným směrem,“ myslí si Peroutka.
Na základě povinnosti vyplývající ze zákona zveřejnila společnost dm prohlášení o vnitřních zásadách a spustila oznamovací systém. Obojí je dostupné na webové stránce Dodržování lidských práv | dm.cz.
Společnost dm podporou nového zákona reaguje na změny na obchodním trhu s předstihem. Podobná legislativa se totiž připravuje také na úrovni Evropské unie. Německý zákon o náležité péči v dodavatelských řetězcích platí od 1. ledna 2023 a vztahuje se na společnosti s více než třemi tisíci zaměstnanci. Obdobný zákon připravuje Evropská komise rovněž pro ostatní členské země Evropské unie.
Firemní kultura dialogu je pro dm prioritou
Na evropském území aktuálně práva osob oznamujících porušení práva EU chrání nový zákon o ochraně oznamovatelů. „Díky této legislativě mají všichni naši spolupracovníci od 1. srpna 2023 možnost důvěrně nebo anonymně oznámit porušení zákona či jiné jednání, které společnost poškozuje,“ vysvětluje Jiří Peroutka a dodává, že společnost dm vnímá oznamovací systém jako doplněk ke stávající možnosti obrátit se v případě potřeby s důvěrou na příslušné spolupracovníky.
Pro společnost dm je totiž dodržování principů firemní kultury dialogu jednou z nejvyšších priorit. „Vést dialog a řešit stížnosti pro nás znamená převzít zodpovědnost. Pouze díky transparentním postupům zjistíme, kde spočívá potenciál pro zlepšení,“ dodává Peroutka.
(tz)