S teplým počasím přichází pro pejsky nejen příjemný čas delších vycházek v přírodě, ale také větší riziko chycení klíšťat. Tihle příživníci umí nám i našim zvířecím mazlíčkům pěkně znepříjemnit život. Hladká lidská kůže je ale pro klíště mnohem nevlídnější prostředí než hustá zvířecí srst. A tak je ochrana psů a koček velmi důležitou součástí péče o jejich zdraví.
Očkování proti klíšťatům neexistuje
Tito parazité jsou známí tím, že přenáší na zvířata i člověka různá nebezpečná onemocnění – lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu, babesiózu, erlichiózu, anaplazmózu, riketsiózu a tularémii. Zajímavostí je, že klíště za život vystřídá minimálně tři hostitele a až pak se stane přenašečem chorob? Očkování proti klíšťatům neexistuje. Máme pouze vakcíny proti některým chorobám, které klíšťata přenášejí. Psy můžeme chránit očkováním proti lymské borelióze. Vzhledem k počtu nemocí, které klíště může přenést, je ale důležité chránit proti klíšťatům i očkované zvíře.
Lze chránit psa přírodní cestou?
Přírodní preparáty účinkují na každé zvíře jinak a tahle rada nejspíše ve velké populaci klíšťat stačit nebude. Pokud preferujete účinné látky pocházející z přírody, vyzkoušejte sílu citrusových plodů. Povařte 5 větších citrónů, grapefruitů nebo pomerančů v litru vody hodinu na menším plameni a po zchladnutí tekutinu rozprašte na celý povrch srsti psa. Stejným způsobem můžeme aplikovat roztok jednoho dílu octa ve dvou dílech vody. „Lokálně aplikované přírodní látky ale jednu nevýhodu mají, musíme je používat každý den nebo alespoň obden. Chcete-li jít přírodní cestou, ale nemáte možnost si její prostředky sami připravit, můžete u svého psa vyzkoušet doplněk potravy ve formě peletek. Jsou založené na bázi bylin, ovoce a pivovarských kvasnic a slouží k ochraně psů před klíšťaty bez chemie,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Jaké jsou výhody obojku
Mezi chovateli je velmi populární ochrana ve formě obojku Mívají repelentní účinek, což znamená, že se klíště na psa nebo kočku vůbec nepřisaje a po kontaktu s účinnou látkou zvíře s nasazeným obojkem okamžitě opustí. K dispozici máme několik desítek různých obojků, ne všechny jsou ale stejně účinné. Nejúčinnější působí proti klíšťatům a blechám až 8 měsíců. Může tedy pokrýt celou hlavní sezónu klíšťat a velkou část sezóny blech. Účinná látka se uvolňuje z obojku postupně, dostává se do lipidové vrstvy kůže celého těla a udržuje se v srsti. Aby byl obojek opravdu účinný, je velmi důležité, aby byl v těsném kontaktu s kůží. Pod ideálně utažený obojek by se měly vejít dva prsty. Obojek musí mít pes nasazený stále, a to i v noci. Kvalitní obojek je voděodolný, nemusíme ho tedy sundávat ani na koupání. Můžeme ho použít u štěňat od sedmi týdnů. Velikost obojku volíme tak, aby nám z něj štěně během doby jeho účinku nevyrostlo.
Psa proti klíšťatům můžete chránit i tabletami
Vnější antiparazitika v tabletové formě v současné době vítězí před spot on a obojky na plné čáře. Účinek je v naprosté většině případů vynikající. Tabletu volí nejčastěji ti majitelé, kteří nechtějí třeba z důvodu soužití psa s dětmi na zvíře nic nanášet. Vyloženě vhodná je u velkých a hodně chlupatých plemen. V jejich srsti se jinou cestou aplikovaná účinná látka šíří pomaleji. Vysloveně zřídka se po podání tablety setkáváme se zvracením, průjmem nebo nechutenstvím. Všechny tablety jsou vyráběné ve formě ochuceného pamlsku a jsou účinné po dobu jednoho až třech měsíců.
Spot on na třetím místě
Spot on má ale také stále své skalní zastánce. Je vhodný i pro ta zvířata, u nichž jsou pro tuto volbu zdravotní důvody, například špatně snášejí tablety nebo je nechtějí přijmout. Mezi preparáty typu spot on je stále na trhu obrovský výběr a téměř každý majitel psa se s některým z nich už někdy setkal. Důležité je zvolit správnou velikost pipety odpovídající váhové, případně věkové kategorii zvířete. Nikdy neaplikujte spot on pro psa kočce, kterou máte doma také. Některé účinné látky by kočce mohly způsobit vážné zdravotní obtíže – například permetrin. Spot on účinkuje ve většině případů přibližně 4 týdny. Doporučuji psa vykoupat, je-li to třeba, před aplikací. Asi dva dny po ní by ošetřený pes koupán být neměl, protože koupel by mohla snížit účinnost preparátu.
(tz)