Nakladatelský dům Grada ve spolupráci s obecně prospěšnou společností yourchance a s autory Janou Vaněčkovou, Michalem Vaněčkem a ilustrátorem Václavem Rážem připravili unikátní publikaci, která má napomoci ukrajinským dětem poznat důležitá fakta o České republice. Dvoujazyčná kniha Vítej v Česku představuje 51 příběhů, jež popisují střípky z historie, představují důležité osobnosti, místa a vynálezy, které Česká republika nabízí, a to jak v ukrajinštině, tak v češtině, vždy na dvoustraně tak, aby si čtenáři mohli obě jazykové verze porovnávat.
„Od začátku konfliktu na Ukrajině jsme se zapojovali jak jako firma, tak i jako jednotlivci do pomoci a podpory Ukrajině. Až nás napadlo spojit své síly a pomoci tím, co umíme nejlépe, tedy knihami,“ říká Daniel Sviták, koordinátor projektu. „Chtěli jsme ukrajinským dětem pomoci poznat zemi, ve které se ocitli, ať už tu stráví pár týdnů, nebo se tu usídlí natrvalo. 51 kapitol jim i jejich rodičům, jak doufáme, pomůže zorientovat se v tom, jak to v České republice funguje, co stojí za to vidět a jaké události nebo osobnosti je dobré a zajímavé znát.“
Když nakladatelství s nápadem oslovilo autory, byli nadšení, stejně jako překladatelé, redaktoři nebo grafici, kteří pracovali za symbolický honorář. Jako překladatelé a korektoři se do projektu zapojili mimo jiné ukrajinská učitelka, která v Česku našla azyl před třemi měsíci, nebo ukrajinista ze Slovanského ústavu AV ČR. Všichni se snažili, aby byla kniha hotová co nejrychleji – má sloužit jako učební pomůcka na adaptačních kurzech, které organizuje yourchance a které začínají již nyní.
Její ředitelka Jana Merunková doplňuje: „Projekt Vítej v Česku, jehož název nese po dohodě i publikace z dílny nakladatelství Grada, jsme připravili ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny a bratry Korostenskými. Finanční podporu realizace několika set adaptačních skupin pro děti ve věku 6-15 let po celé ČR poskytlo MŠMT. Ke knize zpracoval tým yourchance sadu učebnic, které se zaměřují na výuku českého jazyka na českých reáliích, na rozvoj podnikavých kompetencí a pro starší věkové kategorie ještě na podporu vstupu na trh práce a základy podnikání. Přestože se u řady absolventů adaptačního programu jedná o dočasný pobyt, vnímáme jako velice důležité, aby se aktivně zapojili do běžného života české společnosti. Yourchance tímto projektem navazuje na své mnohaleté zkušenosti v oblasti integrace mladých dospělých opouštějících dětské domovy, práci se znevýhodněnými osobami, ale i vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti a podnikavosti, a své systematické aktivity v souladu s udržitelnými cíli OSN. Útok na Ukrajinu byl pro nás velice osobní záležitostí, protože v loňském roce jsme pracovali na mezinárodním projektu s charkovskou organizací Emmauz. Jsme velice rádi, že některým ženám z této organizace jsme mohli pomoci zcela konkrétně, ať už se jedná o poskytnuté ubytování v ČR nebo pracovní příležitosti, které umožňuje dnešní on-line svět. Spolupráce s Gradou nám otevírá řadu dalších příležitostí, jak efektivně šířit potřebné vzdělání.“
(tz)