Ženy přebírají kontrolu nad svými financemi častěji než dříve. Ukazuje se tak, že chtějí být lépe připravené na budoucnost, možná i v důsledku pandemické krize a dalších událostí. Mezi investory je žen stále málo, nicméně rozdíl se postupně vyvažuje.
O tom, že investorek přibývá, svědčí i statistiky uživatelů investiční platformy Portu. Při založení platformy v roce 2018 činily ženy pouhých 5 % všech uživatelů. Dnes už jich je zhruba třetina. Stejně tak se snižuje rozdíl v průměrné hodnotě portfolia. Ženy na Portu mají zhruba 100 000 korun, muži kolem 130 000 Kč.
V přístupu k investování lze mezi muži a ženami sledovat rozdíly. Jaké jsou ty hlavní.
Jsou rozvážnější – a vyplácí se jim to
Muži jsou v investování znatelně sebejistější. Vyplývá to z českého průzkumu Indexu investiční gramotnosti, který loni zmapoval, jak se Češi v oblasti investování orientují. Za zcela nezkušené se považuje 39 % žen oproti 20 % mužů.
Vysoké sebevědomí ovšem nemusí být výhrou. Vysoká očekávání mohou vést k přeceňování informací. Odhady vysokých výnosů také často chodí ruku v ruce s nadměrnou frekvencí obchodování a iracionálních rozhodnutí. Oproti tomu rozumná očekávání výnosů a méně zásahů do portfolia se většinou vyplácejí. A ženy obecně do svého portfolia zasahují méně často – jednají rozvážně a méně riskují.
Dokazuje to i průzkum Kalifornské univerzity v Berkeley, podle něhož investorky ročně obmění zhruba polovinu svého portfolia, muži ovšem více než tři čtvrtiny. Tím se ochuzují o výnosy, které by měli, kdyby byli trpělivější. V porovnání se stavem portfolia na začátku přijdou kvůli vyšší frekvenci obchodování ženy v průměru o 1,7 % a muži dokonce o 2,6 % zisků ročně. Větší sebejistota mužů se projevuje jejich impulzivnějším chováním a snahou předehnat trhy.
Na odlišné tendence poukazuje také analytička z Portu Anna Kortusová: „Rozdíl v investorském chování mužů a žen se dá aplikovat i na aktuální situaci s propady na trzích kvůli současnému dění. I v Portu sledujeme, že se po větším poklesu lidé uchylují k impulzivním výběrům. A většinou se jedná o muže.“
Méně zasahují do portfolia
„Rozdílné přístupy k investování pozorujeme u našich klientů zejména ve chvílích, kdy ceny na trzích začnou klesat. Jako by muži měli neustálou potřebu své investice kontrolovat a nebyli připraveni poklesy na jejich portfoliích pouze pozorovat. A přitom právě trpělivost je v mnoha případech tou nejlepší strategií pro přečkání volatilních období a nejistoty na trzích,“ doplňuje Kortusová.
Portfolia žen si dlouhodobě vedou lépe, na což poukazuje studie americké investiční společnosti Fidelity z loňského roku. Když už se ženy rozhodnou vkročit do investičního světa, v průměru překonávají roční výkon portfolií mužů o 0,4 %. Studie navíc ukazuje, že téměř dvě třetiny žen investují své úspory do akcií, o polovinu více než v roce 2018.
Model online investiční platformy Portu využívá pro skladbu portfolií pasivní formu investování, je tedy navržen v souladu s těmito poznatky. Dlouhodobé pasivní investování čelí přehnané sebejistotě a unáhleným rozhodnutím. Uživatelská jednoduchost platformy navíc pomáhá ke zpřístupnění oblasti investování pro každého, tedy i pro méně zkušené investory a investorky.
(tz)
Ilustrace Pixabay.com