Slovanská epopeSlovanská epopej Alfonse Muchy bude umístěna v projektu Savarin. Společnou dohodu dnes podepsali zástupci všech tří stran – hlavního města Prahy, Nadace Mucha a společnosti Crestyl, která pro cyklus dvaceti pláten vybuduje v projektu Savarin speciální prostory. Dohoda byla minulý týden již schválena Radou hlavního města Prahy. Nově vznikající expozice bude koncipována jako cesta životem Alfonse Muchy a tím, jak tato pouť vedla k vytvoření Slovanské epopeje. Vznikne tak unikátní kulturní a jedinečný prostor v srdci Prahy, který přímo na míru dílu Alfonse Muchy vytvořilo ve spolupráci s Nadací Mucha architektonické studio ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka. To stojí za celým projektem Savarin v sousedství pražského Václavského náměstí a ulice Na Příkopě.

„Po sérii vyjednávání s pražskými zastupiteli napříč politickým spektrem, odbornou veřejností i potomky Alfonse Muchy se podařilo najít shodu a ukončit jednu bezmála stoletou etapu nejistoty pro Slovanskou epopej. Dnes podepsanou dohodou s Nadací Mucha a společností Crestyl zahajujeme proces ukončení soudního sporu a současně jsme stvrdili náš záměr dočasně svěřit Epopej na 25 let do projektu Savarin, kde nám pomůže podpořit pražský cestovní ruch,“ uvádí Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Slovanská epopej je nyní vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Hlavní město ji sem zapůjčilo na pět let. V roce 2026 se pak cyklus pláten vrátí zpět do hlavního města, kde v paláci Savarin nalezne domov na dvacet pět let s možností pětileté opce. Mezitím by Praha měla vystavět vlastní pavilon s důstojnými prostory, kde by do budoucna byla natrvalo vystavena všechna velkoformátová plátna, jak si to jejich autor Alfons Mucha přál.

„Vážím si toho, že se podařilo nalézt shodu mezi hlavním městem a vnukem Alfonse Muchy na umístění Slovanské epopeje na území našeho města. Tento výjimečný cyklus obrazů od svého vzniku cestuje prakticky po celém světě, a tak jsem rád, že se teď podařilo zajistit jeho návrat do dostatečně důstojných prostor v Praze, jak si to přál sám autor. Samotný podpis vnímám jako první krok k vyřešení letitého soudního sporu,” poznamenává primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

„Dvacet pláten Slovanské epopeje je bezesporu vrcholem díla mého dědečka, ale unikátnost jejich prezentace v Savarinu spočívá ve spojení s naší soukromou sbírkou. Ta je největší a nejobsáhlejší na světě, obsahuje mnoho studií, pastelů, kreseb, olejomaleb, fotografií a psaných dokumentů, které vznik epopeje provázely. Z toho všeho se vytvoří příběh zrození díla a svědectví o jedné dějinné epoše. Vznikne tak světově unikátní muzeum srovnatelné z koncepčního hlediska snad jen s van Gogh muzeem v Amsterdamu. Slovanská epopej by tak byla vystavena v celosti,“ říká vnuk Alfonse Muchy John Mucha, předseda správní rady Nadace Mucha.

Crestyl se v dohodě zavázal uhradit veškeré náklady spojené se stavbou výstavních prostor včetně veškerého vnitřního zařízení dle požadavků na prezentaci takovéhoto díla. Praha tak neponese žádné počáteční náklady na vytvoření expozice, získá navíc podíl na každoročním příjmu z výnosů. Předpokládaná doba umístění pláten Slovanské epopeje v Savarinu je 25 let.

„Savarin je pro nás srdcovou záležitostí a naprosto jedinečným projektem. Proto musí nabídnout i něco navíc, něco, co ocení široká veřejnost. To není jen o kvalitním obsazení prostor, o tom, že zde vznikne hodnotná světová architektura nebo třeba veřejně přístupné střešní terasy a barokní park. Od chvíle, kdy jsme začali na projektu Savarin pracovat, jsme zvažovali, čím jej ještě obohatíme. Řadu měsíců jsme proto jednali s rodinou Johna Muchy a Nadací Mucha o umístění výběru z jejich rodinné sbírky, která je největší a nejobsáhlejší kolekcí prací Alfonse Muchy na světě, v našich prostorách. A z naší spolupráce vzešla i nabídka městu na vybudování expozice pro celou Slovanskou epopej, která by konečně naplnila autorovo přání,“ dodává Simon Johnson, generální ředitel společnosti Crestyl a uzavírá: „Jsme opravdu rádi, že dohoda byla Radou hlavního města Prahy schválena a že Slovanská epopej najde důstojný prostor právě v Savarinu.“

Nová expozice přímo na míru Slovanské epopeji bude umístěna ve výjimečném a světově unikátním výstavním prostoru v centru města. Vstup bude zajištěn z vnitrobloku přes nově vytvořené zahrady památkově chráněným objektem historické jízdárny, který bude středobodem celého projektu Savarin. Dostupnost pro návštěvníky usnadní i nově vytvořený vstup do stanice metra. Unikátní místo v srdci Prahy má na starosti oceňované architektonické studio Thomase Heatherwicka. To má bohaté zkušenosti právě i s návrhem výstavních prostor – například přeměna starého sila v Kapském Městě na muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA, pod kterou je studio Heatherwick podepsáno, získala titul celosvětové stavby roku.

Projekt Savarin je nyní ve finální fázi příprav. Na konci roku již byla zahájena rekonstrukce a restaurování historického paláce Savarin, trvat bude dva roky. V mezidobí se intenzivně řeší i zbylá část projektu. Termín dokončení se očekává maximálně do tří let od zahájení samotné stavby, přesné časování závisí na vydání všech potřebných povolení.

Slovanská epopej je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterými malíř Alfons Mucha shrnul dějiny slovanských národů. Cyklus vznikal v letech 1912–1926 v ateliéru na zámku Zbiroh. Mucha jednotlivě dokončované obrazy v průběhu let postupně podmínečně předával Praze.

Projekt Savarin je umístěn přímo v sousedství pražského Václavského náměstí, které s odkazem na tradici václavských pasáží propojí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Zahrnuje pečlivou rekonstrukci stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami. Savarin se skládá ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití. Ctí tak tradiční pražské urbanistické uspořádání, kde na sebe navazují různě velké ulice, náměstí, dvory nebo parky, které pohromadě tvoří harmonický celek.

Společnost CRESTYL působí na českém realitním trhu již přes dvacet let a patří mezi vedoucí developery s širokým portfoliem rezidenčních a komerčních projektů. V současné době se aktivně věnuje rozvoji více než patnácti lokalit po celé České republice s celkovou investiční hodnotou přesahující 1,2 miliardy EUR. Patří k nim i největší projekt v centru Prahy s názvem Savarin, rostoucí čtvrť DOCK v pražské Libni nebo nově vznikající čtvrť Hagibor u metra Želivského. U všech svých projektů se CRESTYL zaměřuje na kvalitu, design, nadstandardní zpracování, použití prvotřídních materiálů a celkové pohodlí pro jejich obyvatele i návštěvníky.

Nadace Mucha je nezávislá, obecně prospěšná společnost s mezinárodní působností založená v roce 1992 vnukem malíře Johnem Muchou a snachou Alfonse Muchy Geraldine Thomson Mucha. Cílem Muchovy nadace je chránit a zachovat rodinnou sbírku, která je největší a nejobsáhlejší kolekcí prací Alfonse Muchy na světě a propagovat dílo Alfonse Muchy. V průběhu let Nadace Mucha uspořádala více než 50 výstav po celém světě, na kterých se více než 6 500 000 návštěvníků seznámilo nejen s dílem Alfonse Muchy, ale také s českou kulturou. Nadace Mucha je mezinárodně uznávána jako autorita života a díla Alfonse Muchy. Předsedou správní rady nadace je John Mucha.

(tz)