Bolesti zad Sedave zamestnaniZa poslední rok mnoho lidí muselo díky pandemickým opatřením změnit svůj pracovní rytmus. A velká část lidí se přesunula na tzv. home office, aby pracovala z domova. Tím pádem ještě více omezila pohyb a prodloužila sezení u počítače. A dlouhé sezení u počítače sebou přináší i velká zdravotní rizika, od bolestí pohybového aparátu až po závažná kardiovaskulární onemocnění.

Dlouhé sezení rapidně zkracuje život

Sedavé zaměstnání má až 70 % veškeré populace. Podle světové zdravotní organizace je dokonce sedavé zaměstnání považováno za čtvrtého největšího „zabijáka“ dospělé populace. Dle studií ten, kdo sedí dlouhodobě více než 6 hodin denně, má až o 40 % vyšší pravděpodobnost, že zemře dříve než člověk, který sedí v práci tři hodiny denně. Samozřejmě není řešení změnit práci, ale důležité je dodržovat „zdravé sezení“, dělat si časté správné pracovní přestávky a zařadit do života více sportovních aktivit.

Za každých 8 hodin v sedě 1 hodina sportu

Není-li dlouhodobé sezení kompenzováno dostatečným pohybem, může dojít v kombinaci se špatnou stravou, stresem, genetickými predispozicemi ke zvýšení hladiny cholesterolu, a následně ateroskleróze,  a vyššímu krevnímu tlaku. To vše může zapříčinit vznik infarktů i cévních mozkových příhod. „Lidé se sedavým zaměstnáním mají také 2x větší rizika onemocnění srdce. Pokud tedy denně sedíte při práci mnoho hodin, je důležité každou hodinu vstát, protáhnout se a alespoň dvě minuty se projít. Pravidelný pohyb zařaďte do svého každodenního života. Ten zlepší výkonnost našeho kardiovaskulárního aparátu, zlepší se funkce cév a máme pak dobrou šanci prožít delší život v lepší kvalitě. Dobré je dodržovat pravidlo, že každých 8 hodin sezení vykompenzujeme jednou hodinou aktivního pohybu,“ říká MUDr. Eva Kociánová, garant projektu Srdce v hlavě.

Přestávky povoluje i zákon

Kromě kardiovaskulárních problémů má dlouhé sezení vliv také na bolesti pohybového aparátu. „Celý den s počítačem a bez pohybu může být příčinou bolestí zad a hlavy. Při práci je dobré měnit polohu trupu, tzn. pravidelně střídat zakloněnou a rovnou polohu hlavy. Nebo se občas předklonit, uvolníte a prokrvíte tak svalstvo,“ říká Jiří Kuryviál, specialista BOZP společnosti SSI Group.
I podle zákona, který stanovuje podmínky ochrany zdraví při práci, je u práce se zrakovou zátěží důležité mít bezpečnostní přestávky 5 až 10 minut za každé 2 hodiny. Ty byste měli využít právě na krátké procvičení, změnu polohy, uvolnění šíjových svalů a krční páteře. Navíc ergonomickým cvičením se výrazně zvýší i Vaše produktivita a chuť do další práce.

Správné sezení u PC

Kromě pravidelných přestávek se naučte i správně sedět u PC. Dobré je mít vzdálenost monitoru cca 50 cm od očí. „Výška očí a monitoru by měla být ve stejné rovině. Zabráníme tak překlánění. Při správně nastavené výšce židle i stolu bychom měli mít v loktech ideálně pravý úhel, ramena a paže by měly být uvolněné. Při práci není dobré se hrbit a předklánět. Klávesnice by neměla být od hrany stolu vzdálena více než asi deset centimetrů, podle délky předloktí. Vhodná je také židle s loketními opěrkami, které jsou přirozeným pokračováním stolu. Výška pracovní desky stolu by měla být cca 72 cm nad podlahou. Nohy by pak měly mít dostatečný prostor pro natažení. Velmi vhodnou volbou je i polohovatelná nožní opěrka,“ dodává Jiří Kuryviál, specialista BOZP společnosti SSI Group.

(tz)