Ghí, neboli přepuštěné máslo, není žádnou převratnou novinkou. Naše praktické (pra)babičky si tak upravovaly klasické máslo, aby jim i bez lednice dlouho vydrželo. Po delší „margarínové“ odmlce ghí opět zažívá triumfální návrat na kuchyňskou scénu. Má totiž oproti jiným tukům spoustu předností. Jedničkou je ovšem BIO Ghíčko.
„Ve starých kuchařských knihách se přepuštěné máslo používalo ke smažení, maštění knedlíků, kaší, brambor, do polévek a omáček, k potírání drůbeže, při pečení koláčů a buchet... Naše praktické (pra)babičky neměly k dispozici moderní lednice a mrazáky. Když si ale máslo přepustily, vydrželo jim ve spíži třeba celý rok. Během posledních 20 let ovládly kuchyňskou scénu margaríny, které máslo na čas nahradily. Civilizačních chorob ale neubylo, takže se pomalu vracíme k tomu, co před lety fungovalo. Vědecké výzkumy navíc potvrzují, že máslo (a to přepuštěné obzvlášť) je hodnotný a zdraví prospěšný tuk,“ připomněla Andrea Dostálová, kterou před lety napadlo vrátit ghí zpátky do hry. Spolu se svou kamarádkou Dominikou Flídrovou založily firmu České Ghíčko, která dnes zpracovává jeden a půl tuny čistého máselného tuku týdně.
Výhodou je, že ghí má vysoký kouřový bod, až 250 °C. Ani na prudkém ohni se hned tak nepřepálí, při jeho zahřívání nevznikají nestravitelné toxické látky. Navíc přepuštěné máslo vydrží minimálně rok, a to bez nutnosti uchovávat ho v chladu. Ghí ocení i lidé, jejichž organizmus netoleruje laktózu. Principem výroby je totiž vysmažení bílkoviny a její odstranění přečištěním hotového ghí přes jemný filtr. V Českém Ghíčku navíc používají dvojité filtry, proto je výsledný produkt dokonale čistý. Ghíčko tak mohou jíst už děti od šesti měsíců, pacienti trpící celiakií nebo chronickými záněty střev.
Kromě konvenčního ghí nabízí České Ghíčko i jeho biovariantu. „Biomáslo odebíráme z certifikovaných mlékáren. Krávy se v sezóně pasou na trávě a v této době splňují kritéria kvality grass-fed. Maso i mléko proto obsahují větší množství vitamínů, minerálů a například i kyselinu CLA, která pomáhá snižovat tuky v těle, hladinu cholesterolu a pomáhá budovat svalovou hmotu,“ vysvětlila původ a výhody BIO Ghíčka Andrea Dostálová s tím, že kromě tuzemských zdrojů odebírají biomáslo i z Holandska, Německa, a nově dokonce jednají s Novým Zélandem. A proč je třeba dovážet biomáslo ze zahraničí? „Principem bioprodukce je ekologie: tady vypěstuju, chráním půdu a životní prostředí, tady zpracuju a tady sním... Moc rádi bychom v budoucnu tuto zásadu naplňovali, ale dokud se ekologické hospodaření nestane i u nás standardem, nemůžeme si – i s ohledem na naše zákazníky a výši ceny výsledného produktu – dovolit být závislí pouze na jednom tuzemském zdroji,“ dodala Andrea Dostálová.
(tz)
www.ceskeghicko.cz