V průběhu měsíce června vzrostl zájem o očkování proti rakovině děložního hrdla o více než 150 %. Jedním z důvodů bylo spuštění preventivního programu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Projekt Třetí dávka zdarma začal v polovině května a potrvá ještě do konce letošního roku. Jeho cílem je podpořit proočkovanost proti rakovině děložního hrdla. Pojišťovna poskytuje v rámci programu všem dívkám a ženám ve věku 10-25 let třetí dávku očkování bezplatně.
Díky iniciativě VZP zaplatí klientky pouze první dvě dávky, a celé očkovací schéma je tak stojí 6 400 Kč. Třetí dávku pojišťovna proplácí na základě voucheru, který si klientky vyzvedávají na pobočkách. VZP tím naplňuje jeden ze svých cílů - prevencí předcházet vzniku závažných onemocnění.
Vedoucí projektu Třetí dávka zdarma, MUDr. Milan Štěpánek, k tomu dodal: „K 15. září jsme v rámci programu rozdali 15 964 ks voucherů. Všichni, kdo zatím nestihli akce využít, mají ještě možnost do konce roku."
Proočkovanost proti HPV v rámci cílové skupiny 10-25 let se v ČR odhaduje na 12 %. Nízké číslo odráží fakt, že očkování proti HPV je v ČR financováno pouze privátním sektorem. Státy, které podporují plošnou vakcinaci, často výrazně přesahují hranici 50% proočkovanosti. V Evropě se jedná například o Velkou Británii, Dánsko, Německo, Lucembursko, Nizozemí, Litvu nebo Francii.
„Za nejvhodnější období pro očkování proti rakovině děložního čípku považujeme věkovou kategorii dívek mezi 12-14 lety, tedy období před zahájením pohlavního života, kdy je účinnost očkování nejvyšší. Finanční podpora tohoto očkování ze strany zdravotní pojišťovny významně pomáhá zvýšení zájmu rodičů o toto očkování." uvádí předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP MUDr. Hana Cabrnochová.
Rakovina děložního hrdla se nejčastěji vyskytuje u žen ve věku 45 let. Opakovaně však byly popsány i případy rozvoje nádoru u dvacetiletých žen. Jedinou ochranou proti této formě rakoviny je očkování a pravidelné návštěvy gynekologa, který provede jednou ročně cytologický stěr.
„Rakovina děložního hrdla je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí žen na nádorové onemocnění. Screening může počet případů tohoto závažného onemocnění dramaticky zredukovat. Výskyt této choroby je v České republice výrazně vyšší, než je tomu ve většině zemí západní Evropy. Pozitivní změny v realizaci screeningu karcinomu děložního hrdla, které u nás vidíme v posledních letech, a probíhající vakcinace proti HPV jsou příslibem, že se výskyt tohoto prevencí odvratitelného novotvaru výrazně sníží i v České republice," uvedl předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a vedoucí lékař Centra ambulantní gynekologie a primární péče MUDr. Vladimír Dvořák.
HPV (Human papilloma virus) vyvolává abnormální změny v buňkách sliznice děložního hrdla. Tyto viry mohou způsobit vznik zhoubného nádoru děložního hrdla. V České republice se každým rokem vyskytne 1 100 nových případů s HPV a více než 400 žen ročně na HPV umírá. Po rakovině prsu se u žen jedná se o druhý nejčastější typ rakoviny. Ženy jsou vystaveny riziku infekce virem HPV po celou dobu svého života. Odhaduje se, že před dosažením věku 50 let se genitální HPV infekce objeví u 80 procent žen.
(tz)