krekry mláto 2Do tuzemských obchodů míří novinka, kterou připravila Biopekárna Zemanka spolu s Plzeňským Prazdrojem. Nejedná se ale o pivo, nýbrž o speciální krekry vyrobené z pivovarského mláta. To je zbytkovou surovinou ze sladu používaného při výrobě piva a má výborné výživové vlastnosti. Krekry ve třech příchutích jdou do prodeje po úspěšném několikaměsíčním testování.

„Nabízíme tři varianty krekrů – slanou, sýrovou a česnekovou, které se výborně hodí nejen k pivu, ale i jen tak k zakousnutí. Novinku spotřebitelé v první vlně najdou v prodejnách Globus, na čerpacích stanicích Shell a také v online obchodech Rohlík a Košík. Postupně je nabídneme i v dalších řetězcích a také v obchodech, které se specializují na prodej zdravých potravin z přírodních surovin,“ říká Jan Zeman z Biopekárny Zemanka. Kromě toho budou krekry k dostání i v dárkové prodejně v plzeňském pivovaru a na e-shopu Zemanky.

Krekry z pivovarského mláta jsou nutričně zajímavou variantou klasických slaných sušenek. Mláto má výrazně nižší obsah sacharidů než klasické mouky a obsahuje více bílkovin a vlákniny, jelikož zrna jsou používána celá. Obsahuje také minerální látky, vitaminy a aminokyseliny. „Neznamená to ale, že by si na nich nepochutnali pivaři, kteří si rádi k půllitru vychlazeného piva dají tyčinky či oříšky,“ říká Tereza Kamal z Plzeňského Prazdroje, iniciátorka celého projektu.

Krekry se budou prodávat ve stogramovém balení a jeden balíček vyjde na 50 Kč. „Tři koruny z každého balíčku přitom půjdou na charitativní účely. Peníze získá Nadace VIA pro svůj projekt rozvoje komunit a obnovení sousedských vztahů v době po koronavirové krizi. Nadace pomáhá financovat různorodé projekty od investic do zanedbaných veřejných prostor, přes výsadbu městské zeleně až po různé formy programů setkávání lidí různých věkových kategorií,“ doplňuje Tereza Kamal.

Oba výrobci, Prazdroj i Zemanka, jsou známí tím, že k výrobě používají výhradě nejkvalitnější suroviny. Zemanka je odebírá od ekologicky orientovaných lokálních výrobců a rovněž Plzeňský Prazdroj nakupuje produkty domácího zemědělství. „K výrobě piva potřebujeme kvalitní sladovnický ječmen, ze kterého ve vlastní sladovně děláme slad. Ten se pomele a smíchá s vyhlášenou měkkou vodou z pivovarských studní v Plzni. Po rmutování a scezení nám zbývá mláto, které má díky této úpravě skvělé výživové vlastnosti,“ uvádí Tereza Kamal a dodává: „V Prazdroji dáváme důraz na maximální využití všech surovin. To platí i pro mláto, které zpracováváme ekologicky. Jeho tradičním odběratelem jsou zemědělci, kteří jej používají jako krmivo pro hospodářská zvířata. Těm ho budeme dodávat i v budoucnu, vedle toho jsme ale našli jeho nové využití v podobě krekrů, takže malou část celkové produkce mláta posíláme nově do Zemanky.“

První zkušební várku krekrů Prazdroj se Zemankou vyrobily na počátku loňského roku. Následovaly mikrobiologické zkoušky a poté si nechal Prazdroj ještě posoudit špičkovou kvalitu mláta jako hlavní vstupní suroviny. Výslednou chuť i různé varianty příchutí pak testovali ještě zaměstnanci obou společností. „Testy dopadly na výbornou, reakce lidí byly velmi pozitivní. To bylo posledním impulsem k zahájení pravidelné výroby. Cesta od prvního zkušebního pečení až po distribuci do obchodů trvala déle než rok a byla to pro nás opravdu výzva. Ale hodně nás bavila, protože se pořád snažíme hledat zajímavé suroviny a možnosti, jak výrobu ještě více posouvat ekologičtějším směrem. Využití mláta, původně zbytkové suroviny, naplňuje oba aspekty,“ říká Jan Zeman.

I Plzeňský Prazdroj se snaží trvale snižovat dopady svého podnikání na životní prostředí a patří mezi nejzodpovědnější pivovary na světě. „Směřujeme k nulovému odpadu z provozu. Mláto, kvasnice a sladovnický odpad dodáváme zemědělcům jako krmivo. Čistírenské kaly se používají jako hnojivo. Odpadní filtrační křemelina se zaorává, což přispívá ke zlehčování půdy pro rekultivovaná území,“ uvádí Tereza Kamal.

(tz)