Jaro v ornamentální zahraděU skleníku Fata Morgana vzniká nový vstupní areál s restaurací a terasami plnými květin. Ani během svého nuceného uzavření pro veřejnost z důvodu prevence šíření nemoci COVID-19 se rozvoj trojské botanické zahrady nezastavil. Kromě péče o expozice a vzácné rostlinné sbírky pokračovaly rovněž stavební práce na jednotlivých projektech.

V těsné blízkosti skleníku Fata Morgana vzniká zcela nový rozsáhlý přístupový areál, který počítá s doplněním doposud chybějící návštěvnické vybavenosti, jehož dokončení je plánováno na konec tohoto roku. Po nutné úpravě terénu probíhá budování teras i budoucího objektu restaurace. Již v příštím roce si zde návštěvníci budou moci odpočinout či občerstvit se a to jak přímo v moderně zařízené restauraci, tak na její příjemné terase. Užívat si přitom budou výhled na nové vodní prvky a na záhony plné pestrobarevných květin od jara do podzimu.

Ke skleníku Fata Morgana přicházeli návštěvníci celých patnáct let provizorní cestou. V loňském roce zde díky podpoře zřizovatele odstartovala dlouho plánovaná dostavba areálu Západ, který se nachází mezi skleníkem a budovou ředitelství botanické zahrady. Po dokončení stavebních prací bude mít zahrada důstojné prostory pro restaurační zařízení, které v areálu dosud dlouhodobě chybělo. „V současnosti vzniká vstupní prostor pro návštěvníky, kteří míří do skleníku Fata Morgana. Už v roce 2021 projdou zcela novým areálem s pokladnami, sociálním zařízením a restaurací. Ta v letních měsících nabídne slunnou terasu s příjemným posezením a výčepem. Návštěvníci budou ke skleníku přicházet cestou lemovanou kvetoucími záhony plnými pestrobarevných cibulovin, trvalek, keřů a stromů. Chybět nebudou ani vodní prvky, které budou v horkých letních dnech vytvářet příjemné mikroklima,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

"Ani výjimečná situace kvůli koronaviru nezastavila naše investiční akce. Naopak, pokračování městských investic je jeden z důležitých nástrojů, jak v současné době pomoc ekonomice. Návštěvníkům botanické zahrady se tak brzy otevře nový vstup s veškerým zázemím
a patřičným komfortem," říká náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Stavební práce pandemie nezabrzdila

Nový vstupní areál se stane místem, kde si návštěvníci budou moci odpočinout ať už před prohlídkou exotické oázy ve skleníku Fata Morgana, nebo po ní. Restaurace s terasou poskytne občerstvení, které v zahradě dlouhodobě chybělo, zároveň se bude moci stát místem soukromých či pracovních setkání uprostřed přírody. Ke skleníku pak návštěvníci vystoupají soustavou teras z gabionových opěrných zdí a venkovních schodišť, míjet přitom budou systém vodních prvků a rozkvetlých záhonů. „Pod skleníkem Fata Morgana se v současné době mohutně pracuje na dostavbě areálu Západ. Postupně se začíná rýsovat hrubá stavba restaurace. Tvoří ji monolitická železobetonová konstrukce, která bude ve finální fázi obložena deskami z kortenu. Její plochou střechu po dokončení osázíme travami, cibulovinami a rostlinami jarního aspektu. Zároveň pokračuje budování kaskádovitých gabionových stěn, výtahové šachty a expozičního jezírka,“ vysvětluje Bohumil Černý.

Návštěvníci budou už od příští sezony přicházet ke skleníku po novém venkovním schodišti doplněném pergolami. Pohodlně tak překonají přibližně desetimetrový výškový rozdíl mezi hlavním vstupem a prostorem před skleníkem. Pro osoby se specifickými potřebami
a rodiny s kočárky bude k dispozici výtah.

Součástí budovaného areálu je také nové pěstební zázemí, nezbytné pro pěstování rostlin do stávajících i vznikajících expozic. Tvořeno bude pěstebními plochami na třech výškových úrovních.

Rozkvétá největší sbírka pivoněk v České republice

Jedna z nejvýznamnějších kolekcí ve sbírkách Botanické zahrady hl. m. Prahy rozkvétá. Sbírka dřevitých i bylinných pivoněk čítá na 500 položek druhů i kultivarů. Právem jí byla v severní části areálu venkovních expozic vyhrazena rozlehlá louka. Každoročně totiž přiláká řadumilovníků přírody, kteří do botanické zahrady míří obdivovat právě tyto královny květin. „Pivoňky jsou prastaré kulturní rostliny, jejichž léčivé účinky byly známé a hojně využívané již před dvěma tisíciletími v Číně, až o několik století později se pivoňky začaly pěstovat i jako okrasné rostliny. Dřevité druhy jsou v Číně velmi ceněné, jsou tam pokládány za národní květinu a symbol jara,“ říká Iveta Bulánková, kurátorka hlíznatých a hajních rostlin.

V pěstebním zázemí rozkvetla vzácná orchidej s nejdelšími listy

Zahradníci a kurátoři pečují v botanické zahradě o rozsáhlou sbírku vzácných orchidejí. Svými květy ji v těchto dnech zdobí druh Paraphalaenopsis labukensis. Tato fascinující orchidej je blízce příbuzná rodu Phalaenopsis oblíbenému v našich domácnostech. V přírodě roste pouze na severozápadě ostrova Borneo, kde osidluje koruny stromů, odkud pak splývají její tenké, provazovité listy dlouhé až dva metry. Pozoruhodně tvarované květy zaujmou kombinací teplých odstínů hnědé s medově žlutou a také svou vůní připomínající skořici.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram).
Připravujeme pro vás zajímavosti ze zahrady, rady, tipy, kvízy a fotografie z expozic, kam právě přichází jaro.
Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz 

(tz)