JPREROVSKY ZAMEK LOUCEN 16A0737Na zámku Loučeň se po celý prosinec rozzáří celkem jedenadvacet vánočních stromečků v nejrůznějších podobách. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout a dozvědět se zajímavosti o Vánocích u nás i ve světě v rámci prohlídek Příběh vánočního stromečku. Vánoční program bude zahájen 30.listopadu slavnostním Křtem největšího adventního věnce v Česku.

Mezi stromečky nebudou chybět ty tradiční ozdobené ozdobami ze slámy nebo červenými jablíčky. Ani velice originální stromečky, jako například sametový k třicátému výročí Sametové revoluce nebo stromeček pohádkový na motivy pohádek, které pro svá vnoučata napsala sama hraběnka Maria Thurn Taxis. Stromeček koledující seznámí návštěvníky s nejznámější anglickou koledou Good King Wenceslaw, složenou na počest českého knížete Václava, složenou v 19. století. V Anglii se jedná o jednu z nejznámějších koled a na zámku se s ní po dobu celého adventu může nyní seznámit i české publikum. To, že stromečky mají přinášet především radost a pohodu do všech domovů, a že tedy jejich zdobení je téměř neomezené dokážou na Loučeni stromečkem Pouštním, čili africkým. Ten bude ozdoben originálními ozdobami z dýní, které vyrábí firma WAMBUI DESIGN z Keni. Dalšími stromečky bude například lesní nebo stromeček věnovaný hrabatům Thurn Taxis. Zámek Loučeň by návštěvníky velice rád vtáhl a představil jim tajemnou symbolikou Vánoc v bohatém programu, při kterém se budou moci vžít všemi smysly do kouzelné vánoční atmosféry ve svátečně vyzdobených komnatách. A také nadýchat se čerstvého vzduchu při procházce zámeckým parkem s největším adventním věncem v Čechách. Vánoční prohlídky Příběh vánočního stromečku budou k vidění od 30.listopadu do 12. ledna. Zámek Loučeň se těmito aktivitami mimo jiné zapojil i do projektu Zachraňte Ježíška.

„Letos uvítáme návštěvníky s příběhem vánočního stromečku v zámecké expozici již na konci listopadu při slavnostním rozsvícení našeho adventního věnce v zámecké zahradě, jehož základ tvoří zámecká kašna. Naši čtyři andělé věnec pokřtí a popřejí všem zúčastněným krásný a klidný vstup do období adventu,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, ředitelka zámku Loučeň. „Vánoční stromeček se stane hlavním tématem adventních prohlídek na Zámku Loučeň, které jsme pojmenovali PŘÍBĚH VÁNOČNÍHO STROMEČKU. V komnatách knížecí rezidence, která přibližuje život rodiny Thurn-Taxisů na počátku 20.století bude instalováno celkem 21 různých vánočních stromečků. Celý zámek bude slavnostně vánočně vyzdoben a provoněn. Průvodce, kterým bude vždy někdo ze členů knížecí domácnosti, seznámí s příběhem vánočního stromečku a Vánoc samotných. Během prohlídky zámku si návštěvníci poslechnou také vyprávění o vánočních zvycích, například proč zapalujeme adventní svíce nebo co je to půst. Proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku, a kde najdeme její původ. Nebo jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích a ve světě. Jsme pyšní na naši unikátní mapu vánočních dárkonošů v Evropě, ze které se návštěvníci dozví, kdo naděluje dárky v cizině. Tuto speciální prohlídkovou trasu připravujeme již podruhé, a až na jednu stálici budou všechny naše letošní stromečky úplně jiné, než ty loňské. Na přípravě expozice PŘÍBĚH VÁNOČNÍHO STROMEČKU spolupracujeme s českými výrobci vánočních ozdob, a jsme rádi, že i my můžeme přispět k propagaci výjimečné zručnosti našich sklářů a maléreček, kteří svoji produkci vyváží doslova do celého světa. Je to nové odvětví, jehož historie začíná v polovině 19.století v podhorských oblastech, a s tím, jak to všechno začalo, jsme se jeli seznámit do kolébky vánočních ozdob, německého městečka Lauscha,“ dodává Kateřina Šrámková.

Adventními prohlídkami zahájí Zámek Loučeň předvánoční sezonu. Jedná se vždy o první adventní víkend, který je provázen křtem největšího adventního věnce v Čechách. Slavnostní rituál s Bílou paní a čtyřmi anděly má svůj daný scénář. Prohlídkami provedou návštěvníky kostýmovaní zámečtí průvodci, představující členy knížecí domácnosti, kníže či kněžna, pan nadlesní, komorník, zámecká kuchařka Aninka, nebo také Bílá paní.

V každé zámecké komnatě na návštěvníky bude čekat vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem: Středověký, Gurmánský, Rukodělný, Zahradní, Lesní, Podmořský, Pouštní, Aristokratický, Královský, Nadílkový, Pohádkový, Školní, Koledující, Sametový, Pošťácký a další.

Expozici tradičně zahájí stromeček Špičkou dolů, a nebude chybět ani Strom roku, který představí nejnovější trendy vánočních dekorací pro příští sezonu roku 2020.

Při přípravě expozice zámek spolupracuje také s předními českými dekoratéry a floristy, kteří se na vánoční stromečky specializují v rámci své profese. Kromě profesionálů zdobí také zaměstnanci zámku a celý tým dobrovolníků, včetně dětí, které v okolí zámku bydlí.

Návštěvníci si prohlídku užijí všemi smysly. Budou se nejen dívat a poslouchat, ale také vnímat chutě a vůně Vánoc. Na každý den zámecká kuchařka napeče jiný druh vánočního cukroví, na závěr prohlídky si děti samy vyrobí svou vánoční ozdobu, maminky budou moci navštívit vánoční obchůdek a tatínkové ochutnat vánoční punč. Ten zdejší již po několik let před Vánoci vaří sama zámecká paní Kateřina Šrámková, v době adventu jako Bílá paní.

Více informací včetně podrobného programu na www.zamekloucen.cz 

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyrintnů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/. 12. královský labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.

(tz)