Touha po dokonalosti je člověku vrozená. Ta je často spojována v mnohých kulturách i se snahou líbit se, mít ideální postavu dle společenské objednávky, zaujmout. Ostatně první dojem je mocná čarodějka, která ovlivňuje nejen komunikaci, navazování kontaktů nebo úspěch v podnikání. I proto je trendem napravovat také jemné nedokonalosti našeho obličeje a postavy, pozměnit k lepšímu vše, co příroda sama nezvládla. Ke slovu přichází plastické operace, které jsou žádané nejen ženami, ale dnes i silnější polovinou lidstva. K častým otázkám patří, zda po operaci nebude nutná dlouhá rekonvalescence, zda se vše bude dobře hojit a co udělat pro to, aby zásah proběhl bez větších bolestí a komplikací.
V čem jsou plastické operace jiné než ostatní operace? Zatímco k chirurgovi, gynekologovi, urologovi, ortopedovi a k dalším lékařským odbornostem přichází pacient se zdravotním problémem a operace ho má potíží zbavit, plastického chirurga navštěvuje v podstatě zdravý člověk. Přeje si jen vypadat lépe, jde tedy především o kosmetický efekt. Proto je také – vedle nároku na zručnost plastického chirurga – ještě větší důraz než u ostatních operací kladen i na rychlý a bezproblémový průběh hojení pooperační rány.
Ať už jde o operace nosu či krku, odsávání tuku (liposukce), modelaci či zvětšování prsů, anebo operace očních víček a ušních boltců, to, co pacienta po zákroku nejvíce trápí, jsou otok, zánět a bolest. Rychlost a výsledný efekt hojení do značné míry závisí na rozsahu samotné rány, jsou ale podmíněny také individuálně.
Mezi nejčastější příčiny poruchy hojení rány patří zhoršené prokrvení tkání – poruchy tzv. mikrocirkulace. To způsobuje nedostatečné zásobení tkání živinami a kyslíkem, ale také zhoršené odplavování odpadních produktů zánětu. Mohou za to především cévní choroby (ateroskleróza, chronická žilní nedostatečnost), ale také nedostatečná funkce lymfatického systému. Rány se všeobecně hůře hojí s přibývajícím věkem. Zvlášť intenzivně trápí tato potíž nemocné cukrovkou, nevyhýbá se ale ani mladším lidem v produktivním věku. Neblahou úlohu hraje také špatná životospráva a stres.
Pooperační rány obvykle doprovázejí otoky, krevní výrony a podlitiny, které zpomalují hojení a jsou také jednou z příčin bolesti. Závažnou komplikací rány bývají různé infekce, které se do ní mohou dostat. Pak je zpravidla nezbytné nasadit antibiotika. Každá rána se hojí jizvou. Pro výsledný kosmetický efekt plastické operace je velmi důležité, aby tato pooperační jizva byla co možná nejmenší.
Hojení a jeho rychlost je individuální, přesto lze tento přirozený proces vhodnými prostředky podpořit. Po provedení plastické operace se osvědčují různé kompresivní návleky, které působí na další možné krvácení, brání rozvoji otoků a omezují bolestivost. Všeobecně je kompresivní bandáž nezbytnou součástí moderní estetické chirurgie. Důležité je také dbát na dobrou životosprávu, být v psychické pohodě a zejména v prvních týdnech po operaci se vyhýbat zvýšené fyzické námaze. V poslední době se v rámci této komplexní péče stále více osvědčuje podávání léků s obsahem vybraných enzymů (nejznámější je Wobenzym), které působí proti zánětu, omezují vznik a rozvoj otoků a krevních podlitin, zlepšují činnost lymfatického systému a přispívají k tvorbě malé jizvy. Díky tomu urychlují hojení pooperační rány až o polovinu doby, která by jinak byla zapotřebí.
Máte-li s Wobenzymem již zkušenosti, potvrdíte, že předpokladem úspěchu je správné užívání. Lék se musí pozřít nalačno, nikdy s jídlem, tedy nejméně dvě hodiny po jakékoli konzumaci. Poté je nutné ještě aspoň třicet minut nejíst, aby se lék nemísil s potravou. Nerozkousané tablety se zapíjejí 250 mililitry vody, čaje nebo minerálky. Ke zhojení rány po lehčích a středně těžkých operacích za pomoci Wobenzymu zpravidla stačí zakoupit středně velké balení po 200 nebo 300 tabletách.
(red)