Nyní na podzim se vydávají na dovolenou ti, kteří nemají rádi letní vedra nebo přelidněné hlučné destinace během prázdnin. Velkou skupinu cestujících v měsících září a říjnu tvoří senioři. Cestovní pojištění pro tuto skupinu zákazníků má svá specifika a je dobré si je připomenout.
Kdo je vlastně senior
Cestovní kanceláře označují jako „zájezdy pro seniory“ často už akce od věkové hranice 55 let. V UNIQA pojišťovně začíná seniorní věk až počínaje 66 lety. Do této hranice je cestovní krytí za běžné ceny. Po dovršení 66. roku věku rozlišuje UNIQA 2 seniorní kategorie: 66 až 80 let, anebo 81+. Počet cestujících starších ročníků v UNIQA pojišťovně stále přibývá, meziročně jich vycestuje s pojištěním v posledních letech cca o 5-8 % více. Nejčastěji míří na Slovensko, do Chorvatska, Španělska nebo Maďarska.
Navíc nejde vždy jen o klasické rekreační pobyty, kterých je však stále nejvíce. Přibývá aktivních dovolených, například na horských túrách, s potápěním, anebo dovolené s golfem.
Vyšší ceny pojištění a vyšší pojistná plnění
Cestovní pojištění pro seniory je dražší. Je to dáno tím, že také pojistná plnění jsou u těchto věkových skupin vyšší v řádu desítek až stovek procent v porovnání s populací v produktivním věku. Pomoc organizovaná přes asistenční službu je složitější, protože musí často řešit kombinované obtíže klientů, případně se mohou zhoršit akutním onemocněním nebo úrazem jiné diagnózy. To prodlužuje ve většině případů dobu hospitalizace. Další komplikací je často potřeba velmi šetrné repatriace zpět do ČR, která se tak výrazně prodraží.
Například průměrné pojistné plnění za úrazy nebo onemocnění pojištěných klientů ve věku 70 let bylo loni podle statistik asistenční služby 2,2x vyšší než u věkové skupiny 31-50 let. Podíl počtu pojistných událostí u sedmdesátiletých a starších zákazníků byl více než 7 % z celkového ročního počtu všech škod.
Čeho se vyvarovat
Senioři ještě více než jiné skupiny populace by měli dbát na řádnou přípravu a nepřeceňovat síly. Poslouchat organismus a přizpůsobit aktuální kondici program. Starším ročníkům zpravidla nesvědčí přílišný pobyt na přímém slunci. Pozor by měli dávat i na výkyvy teplot. Například rozdíly ve dne a v noci bývají už v září a v říjnu mnohem větší než během prázdninových měsíců.
Senioři by neměli cestovat do ciziny v situaci, kdy dojde ke zhoršení dlouhodobých obtíží. Je třeba pamatovat na to, že z pojištění léčebných výloh jsou vyloučeny léčení či operace chronické diagnózy, pokud si nemoc během předchozích 12 měsíců vyžádala hospitalizaci, zhoršila se nebo došlo k podstatné změně v medikaci. Toto vše může pojišťovna následně po pojistné události zjistit z vyžádané zdravotní dokumentace. Poté zkoumá, zda tyto skutečnosti měly vliv na vznik potíží, případně jejich rozsah.
Příběhy z nedávné doby
O tom, jak složité a drahé bývá řešení zdravotních obtíží pojištěných seniorů v zahraničí, svědčí tyto dva příběhy vybrané z letošního a minulého roku v UNIQA pojišťovně:
Klient s ročníkem narození 1945 upadl během horské túry na Slovensku. Způsobil si komplikované zlomeniny obou končetin a ruky. Vzhledem k totální ztrátě hybnosti bylo nutné vypravit pro postiženého vrtulník se záchranáři. Poté byl převezen do nemocnice, kde se léčil 20 dnů, než bylo možné dopravit ho ambulantním vozem zpět do Česka. Během hospitalizace ho postihl ještě zánět žil. Celkové náklady zaplacené UNIQA pojišťovnou činily 490.000 korun. Za komplexní cestovní pojištění na týden dotyčný zaplatil necelých 400 korun.
O rok mladší zákaznice upadla v koupelně během pobytu v Thajsku. Způsobila si zlomeninu stehenní kosti. Byla po dohodě s asistencí transportována do místní nemocnice, kde provedli lékaři operaci a fixaci zraněné nohy. Bohužel se zlomenina nehojila dobře a po mobilizaci pacientky došlo znovu k dislokaci zlomeniny. UNIQA proto ve spolupráci s asistenční službou zajistila převoz do větší specializované kliniky v Bangkoku leteckým speciálem. Proběhla druhá operace a stabilizace. K prvotnímu problému se přidala anemie. Po nezbytné době léčení, která vzhledem věku byla delší než obvykle, došlo k transportu postižené klientky na speciálním lůžku stretcher letecky do ČR k pokračování léčby. Celkové náklady vyšplhaly na 1,9 milionu korun. Za cestovní pojištění na 14denní pobyt zaplatila zákaznice UNIQA 2.350 korun.
(tz)
Ilustrace Pixabay.com