Agave victoriae reginae MG 5262Ve středu 12. června se za přítomnosti velvyslankyně Mexika paní Leonory Ruedy poprvé otevřela výstava Sukulenty – krása rostlinného těla. Návštěvníci se mimo jiné dozvědí, že nejenom oblíbené kaktusy, ale dokonce i příbuzní révy vinné, tykví nebo zvonků se dokázali přizpůsobit drsným podmínkám panujícím v nejsušších oblastech světa. Často ale vinou činnosti člověka patří tyto druhy k těm nejvíce ohroženým. Tradiční výstava je přístupná v expozici Svět sukulentů až do 21. července denně od 9.00 do 19.00 hodin. Poradenská služba a prodej rostlin budou probíhat od 12. června do 7. července.

Pouštní a polopouštní oblasti naší planety skrývají mnohá tajemství. Ačkoliv jsou rostliny, které zde žijí, na nepříznivé podmínky zvyklé, mnohdy pro ně představují velké nebezpečí činnost člověka a jeho zásahy do jejich přirozeného prostředí. „Letošní výstava sukulentů představí i druhy, které jsou v přírodě považované za vyhynulé nebo patří k těm nejohroženějším. I díky našim zahradníkům a kůrátorům, kteří pečují o sbírky vzácných rostlin, je šance tyto druhy zachovat pro další generace,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Výstava představí druhy, které již v přírodě nepotkáte

Rostliny jsou prezentovány tak, jak je pěstují obyvatelé tropů a subtropů. Své příbytky si jimi zdobí i chudí lidé a sázejí je do čehokoli, co mají po ruce. Na druhé straně se rostliny objevují i ve velmi okázalých nádobách. Výstava přibližuje oba styly a je naaranžovaná v tropickém stylu.
Návštěvníci budou moci obdivovat zástupce 200 druhů sukulentních rostlin nejen ze sbírek trojské botanické zahrady, ale i od dalších předních pěstitelů z České republiky. „Vystavujeme i vzácnou Brighamii insignis, která je jedním z nejohroženějších sukulentních druhů. Tato rostlina patří do příbuzenstva zvonků a původní je na Havajských ostrovech. V přírodě je však již s velkou pravděpodobností vyhynulá, jelikož zde byl vyhuben její jediný opylovač, bez něhož se neumí přirozeně rozmnožovat. Naštěstí se poměrně snadno pěstuje, a tak tento druh přežívá ve sbírkách botanických zahrad,“ vysvětluje Eva Smržová, kurátorka sbírky sukulentních rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Rekordmani rostlinné říše

K lákadlům výstavy patří i ikonické saguaro neboli Carnegiea gigantea, druh typický pro krajinu Mexika, kde se odehrávají známé westernové příběhy. Tento stromovitý kaktus je nejvyšší na světě a exemplář ze sbírky trojské zahrady je jednou z největších rostlin tohoto druhu pěstovanou v České republice. „Dalším rekordmanem naší výstavy je tykvovitá rostlina Odosicyos bosseri se zásobním orgánem neboli kaudexem o průměru 40 centimetrů. V době vegetace její stonky dosahují délky přes 10 metrů. V přírodě se vyskytuje pouze na Madagaskaru a patří k vzácným ozdobám naší sbírky,“ dodává Eva Smržová.

Krása rostlinného těla sukulentních rostlin
Svět sukulentů je velmi různorodý a překvapí jak „trpaslíky“ v podobě drobných tlustic, tak i „obry“ zastoupenými velkými kaktusy. Vzhledem k víceméně podobným podmínkám na stanovištích, kde sukulenty rostou, se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si vzhledově velmi podobné, ačkoliv nejsou vůbec příbuzné. Tento jev se odborně nazývá konvergence. „Na výstavě představíme mimo jiné zajímavé sukulentní pryšce z Afriky společně s velmi podobnými americkými kaktusy nebo vzácné a málo pěstované aloe a agáve. Návštěvníci mohou být překvapeni, jak jsou si nepříbuzné rostliny podobné. Zároveň uvidí velké exempláře rostlin příbuzných vinné révě, tykvím, mučenkám i pampeliškám, které běžně nevystavujeme a ukrývají se v zázemí botanické zahrady,“ zve na výstavu Eva Smržová.
Kolekce sukulentů patří k významným sbírkám trojské botanické zahrady. Obsahuje zhruba 160 rodů ze 40 rostlinných čeledí.

Trojskou botanickou zahradou s odborníkem již tento víkend

Projděte se zahradou v doprovodu kurátorů a seznamte se s bohatstvím sbírek trojské botanické zahrady, která v tomto roce slaví 50. výročí svého založení. Už tuto sobotu 15. června představí Miroslav Horský Japonskou zahradu i sbírku bonsají, sraz účastníků je u pokladny
v ul. Nádvorní. V sobotu 22. června vás Jarmila Skružná a Klára Lorencová seznámí se svatojánskými bylinami, zájemci se s kurátorkami mohou setkat přímo u expozice nedaleko domku včelaře. 29. června bude Tomáš Vencálek vyprávět o hortenziích. Sraz zájemců o tuto prohlídku bude u pokladny v severní části areálu u ulice K Pazderkám.
Komentované prohlídky jsou v rámci vstupného do venkovních expozic zdarma, rezervace není potřeba. Setkání účastníků je vždy ve 14.00 a 16.00 hodin.

kaktusyKalendář akcí Botanické zahrady hl. m. Prahy
červen – říjen 2019

Sukulenty – krása rostlinného těla
12. 6. – 21. 7.
Svět sukulentů
9.00–19.00
Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí.
I letos bude výstava doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování
s profesionály (jen do 7. 7.).

Zahradou s odborníkem – Japonská zahrada a bonsaje
15. 6.
od 14.00 a 16.00
Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátora Miroslava Horského. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace
není nutná.

Vonná stezka – svatojánské byliny
22. 6.
od 16.00 do setmění
Otevíráme pro vás novou expozici magických rostlin s důrazem na byliny spojené
se svatojánským kultem. Během odpoledne proběhne bohatý program aktivit pro celou rodinu. Dozvíte se mnoho zajímavostí o tradičních oslavách léta a rostlinách s nimi spojených.
Léto má narozeniny, ať žije léto!

Zahradou s odborníkem – Svatojánské byliny
22. 6.
od 14.00 a 16.00
Komentovaná prohlídka nové expozice Svatojánských bylin v doprovodu kurátorek Jarmily Skružné a Kláry Lorencové. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní nebo přímo u expozice. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Zahradou s odborníkem – Hortenzie
29. 6.
od 14.00 a 16.00
Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátora Tomáše Vencálka. Sraz účastníků u pokladny Sever v ulici K Pazderkám. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Zahrada všemi smysly
1. 7. – 31. 8.
Areál Střed a Sever
Zažijte letní zahradu všemi smysly! Těšit se můžete na vonná pohlazení pro váš nos i mysl, vyzkoušíte, jak citlivá jsou vaše chodidla na chodníčku z přírodních materiálů, prozkoumáte
i zdánlivě neviditelné detaily rostlinných struktur, budete se „prodírat“ bambusovou houštinou, zaposloucháte se do zvuků včelího úlu a zahrát si můžete na unikátní lithofon. A to po celé prázdniny!
Festival jídla
13. – 14. 7.
Ornamentální zahrada
Během tohoto červencového víkendu se v zahradě propojí hudba s moderní kuchyní a nápoji do jednoho velkého zážitku. Staňte se svědky netradiční harmonie kulinářského umění
a květinových dekorací od známých osobností.

Krása rostlinného těla
13. 7. – 20. 8.
Svět sukulentů
Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií, osvěžující prázdninový čas. Makrofotografie rostlinné říše zachycují zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u kterých stojí za to se zastavit. Návštěvníkům přiblíží svět rostlin v neobvyklých podobách.

Zahradou s odborníkem – Letní trvalky
20. 7.
od 14.00 a 16.00
Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátora Petra Hanzelky. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Zahradou s odborníkem – Užitkové rostliny Nového světa
27. 7.
od 14.00 a 16.00
Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátorky Kláry Lorencové. Sraz účastníků u pokladny Sever v ulici K Pazderkám. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Zahradou s odborníkem – Letničky
10. 8.
od 14.00 a 16.00
Komentovaná prohlídka v doprovodu kurátorky Aleny Novákové. Sraz účastníků u pokladny Jih v ulici Nádvorní. Prohlídka je v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Klára má svátek
12. 8.
Vinice sv. Kláry
Oslavte s námi svátek Kláry – jak jinak než piknikem na stejnojmenné vinici. A čím nejlépe připít Kláře v její sváteční den? Jedině vínem z naší produkce!

Pivní festival
17. – 18. 8.
Ornamentální zahrada
Rozmanitá nabídka piv z malých i velkých domácích pivovarů spojená s doplňujícím sortimentem jídel a lahůdek k pivu, veselá muzika a příjemná atmosféra lákají po celou dobu festivalu v exkluzivním prostředí botanické zahrady.

Masožravé rostliny
4. – 22. 9.
Fata Morgana
denně kromě pondělí od 9.00 do 19.00
Fascinuje vás rafinovanost masožravých rostlin a jejich schopnost proměnit své tělo
v smrtonosnou past? Přijměte pozvání do skleníku Fata Morgana a poznejte je blíž. Seznámíte se s rekordmankami rostlinné říše bublinatkami, zjistíte, čím se živí láčkovka, odhalíte tajemství ztraceného světa heliamfor a poznáte, v čem tkví krása masožravosti.

Vinobraní sv. Kláry
14. – 15. 9.
Vinice sv. Kláry
Milovníci vína by si v diáři měli poznamenat víkend 14. a 15. září. V tomto termínu ožije jedna z nejstarších vinic v Praze oslavou sklizně. Vinobraní sv. Kláry představí vinařskou produkci jak místní, tak i dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani doprovodný hudební program.

Dýňový podzim
26. 9. – 20. 10.
Ornamentální zahrada
Hravost barev i oblé tvary jsou hitem letošního podzimu. Hřejivé tóny dýňových plodů rozzáří i sebesmutnější den. Odhalte jejich krásu během oblíbené výstavy v Ornamentální zahradě.

Kořeny osobností
Dlouhodobý celoroční projekt v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy
Více než devět desítek osobností poctilo v uplynulých deseti letech Botanickou zahradu
hl. m. Prahy svou návštěvou, aby podpořily projekt Kořeny osobností, v jehož rámci dochází ke spojení vzácného přírodního bohatství s těmi největšími postavami současného světa. Projekt má připomínat budoucím generacím nejen jedinečné dědictví přírody,
ale také to nejlepší, co dokázal člověk, ať již v oblasti kulturní, sportovní, či vědecké.
Slavné osobnosti, které se na projektu Kořeny osobností podílejí, patří k těm, ke komu s úctou a obdivem vzhlížíme, stejně jako s respektem vnímáme krásu přírodního dědictví pražské botanické zahrady. Pro děti je hrdinou Hurvínek či postava Krtečka, pro sportovní fandy Josef Masopust nebo Pavel Nedvěd, pro jiné spisovatel Ivan Klíma, režisér Miloš Forman
či architektka Eva Jiřičná a řada dalších. Všechna tato velká jména budete mít možnost
potkat na Stezce osobností a díky nim s celou svou rodinou formou jedinečného zážitku poznat a obdivovat poklady rostlinné říše. Prostřednictvím projektu Kořeny osobností si totiž svou cestu k vzácným rostlinám a stromům najdou děti i jejich rodiče. K dnešnímu dni
se do projektu zapojilo již 95 známých osobností. V letošním roce si svůj strom vysadil
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy, a Ester Ledecká, snowboardistka a alpská lyžařka.
3. června se k nim připojil český lezec Adam Ondra.

Kompletní program Botanické zahrady hl. m. Prahy i další novinky najdete
na www.botanicka.cz. Změna programu vyhrazena.